ERCP

Endoskopická Retrográdní Cholangio Pankreatografie zkráceně ERCP je vyšetření významné v gastroenterologii. Nejen, že je možné pomocí tohoto vyšetření diagnostikovat řadu chorob žlučových cest a slinivky břišní, ale umožňuje i provedení mnoha léčebných zákroků. 

Kapitoly

Na jakém principu ERCP funguje

ERCP se podobá gastroskopii, jde o endoskopickou metodu, při které se zavede přes ústní dutinu hadice přístroje, který je následně jícnem přes žaludek zaveden až do dvanáctníku. Ve dvanáctníku je pomocí kamery nalezena Vaterská papila (místo, kde ústí žlučové cesty a slinivka břišní do dvanáctníku), do které je endoskopickým přístrojem zavedena tenká hadička umožňující vypuštění kontrastní látky do slinivky a žlučových cest. Jakmile je aplikována kontrastní látka, je v reálném čase sledována na obrazovce rentgenového přístroje oblast, která je vyšetřována. Lékař tak může sledovat zúžení či uzávěry ve žlučových cestách a jejich anatomické poměry. Zároveň je možné díky endoskopickému přístroji využití variace nástrojů a provedení některých zákroků.

ERCP je využíváno jak k diagnostice tak samotné léčbě. Při vyšetření je možné endoskopickými nástroji odebrat vzorky pro histologické vyšetření sliznice. Pokud je zjištěno ucpání žlučových cest, nebo porucha odtoku žluči, je možné ho ERCP přístrojem odstranit. Pokud jde o chronický zánět, nebo zhoubný nádor (rakovina slinivky, žlučníku, žlučových cest případně další nádory) v jehož důsledku jsou žlučové cesty zúženy, zasune ERCP přístrojem lékař do cest trubičku umožňující průchod žluči. Také je možné naříznout Vaterskou papilu v případě, že je nedostatečně široká.

Průběh vyšetření

Celé vyšetření je prováděno pacientovi ležícímu na boku po podání tlumící injekce. Před vyšetřením by měl pacient být nalačno. Po vyšetření je možné pacienta po několika hodinách propustit, nebo nechat na pozorování do následujícího dne. Pro zamezení podráždění slinivky je doporučeno, aby pacient nekonzumoval stravu ani tekutiny, tekutiny jsou podávány nitrožilně (1,5-2l tekutin). Po několika hodinách a následující ráno jsou pacientovi provedeny krevní testy (jaterní testy, CRP, látky uvolňující se při poškození slinivky atd), v případě, že jsou testy v pořádku, může pacient jíst.

Příčiny / rizikové faktory

Vyšetření ERCP s sebou nese řadu nevýhod a rizik. V první řadě je pro pacienta zatěžující a v mnoha případech není příjemné, proto je podávána tlumící injekce, díky které si mnoho pacientů vyšetření ani nepamatuje. V závažnějších případech dochází k poranění žlučových cest a následně možnosti krvácení do trávicího traktu a podráždění slinivky břišní. Velmi vzácně toto podráždění vede k akutnímu zánětu slinivky, který může být nebezpečný.

Kdy je ERCP vhodné

Nenahraditelné je ERCP při uvolnění žlučových cest a také při náboru vzorků pro biopsii. V diagnostickém měřítku je možné ERCP z většiny nahradit CT břicha, které dokáže diagnostikovat onemocnění žlučových cest a slinivky. Při diagnostice je také možné nahradit ERCP, dražším a méně dostupným MRCP vyšetřením.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1JANA 26. 9. 2022 12:36:24
Zrdavím ,Zistili mi na nuklea medical.center že mám nepruchodnost žlučovodu.Problemy jsou od operace žlučniku
nevyčistili žlučovody 9 měsicu opakovane koliky ,co mám dál dělát jak mám postupovat ku vyšetřeni ERCP DĚKUJI.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události