Dermatoskopie

S dermatoskopií se běžně setkáváme v ambulancích kožních lékařů. Toto vyšetření je využívané hlavně pro hodnocení kožních buněk nejasného původu a tak i v diagnostice a prevenci zhoubných kožních onemocnění.

Kapitoly

Dermatoskop

Dermatoskop je malý přístroj, do kterého se buď dívá přímo lékař, nebo je obraz přenášen do počítače. Dermatoskop má vlastní zdroj světla a poskytuje mnohonásobné zvětšení. Při napojení na počítač je výhodou i možnost vyhodnocení nálezu softwarem, případně konzultace s dalšími lékaři, samozřejmě je výhodou i to, že snímek je archivovaný v počítači, pokud by do něj potřeboval lékař znovu nahlédnout.

Průběh vyšetření

Vyšetření je velmi snadné a není pro něj třeba žádné přípravy. Největší přínos má dermatoskopie v prevenci melanomu, ale pomocí dermatoskopie je možné hodnotit libovolná ložiska na kůži pacienta, zvláště pak zhoubné nádory kůže (spinaliom, bazaliom a již zmiňovaný melanom). Varovné signály, které lékař může lépe posoudit právě díky dermatoskopu jsou například barva, nepravidelné okraje, stopy po krvácení atd. Pokud lékař vyhodnotí nález jako rizikový, následuje obvykle doporučení na vyříznutí znaménka a histologické vyšetření.

Jak bylo již výše zmíněno dermatoskopie je dostupná ve většině ordinací kožních lékařů a jde o nenáročné a neinvazivní vyšetření. V případě běžného dermatoskopu je jeho přínos závislý přímo na erudovanosti lékaře, který vyšetření provádí. Není tomu tak u novějších digitálních přístrojů, které nejen že mohou hodnotit nález speciálními programy, ale umožňují také spolupráci s dalšími odborníky v situaci, kdy si ošetřující lékař není jistý.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události