Denzitometrie

Pojem denzitometrie označuje metodu, která určuje hustotu minerálů v kosti (Bone mineral density-BMD) a hustotu kostní tkáně. Osteologická centra běžně disponují denzitometrickými přístroji.

Kapitoly

Na jakém principu denzitometrie funguje

Pojem denzitometrie označuje metodu, která určuje hustotu minerálů v kosti (Bone mineral density-BMD) a hustotu kostní tkáně. Osteologická centra běžně disponují denzitometrickými přístroji.

Průběh vyšetření

Vyšetření je prováděno bez složitějších příprav pacientovi nalačno, není třeba ani podání zvláštních léků. Při samotném vyšetření je pacient skenován přístrojem vleže na podložce a vyšetření trvá pouze pár minut.

Pro koho je vyšetření vhodné

Denzitometrie se provádí zejména u pacientů s již probíhající osteoporózou, nebo takových, kteří jsou jí ohroženi. Osteoporóza ohrožuje zejména starší pacienty a pacienty s hormonálními poruchami, nebo poruchami vstřebávání živin. Ohroženy jsou i ženy po klimakteriu a také muži, kterým byla provedena kastrace, tedy jedinci s rakovinou prostaty, nebo sexuální devianti.

Výhody a nevýhody denzitometrie

Denzitometrie je bezbolestné časově nenáročné vyšetření a je poměrně dostupné. Za nevýhodu lze považovat vystavení rádiovému záření u rentgenových přístrojů, vyšetření se však v případě sledování pacienta opakuje pouze jednou ročně a množství záření, kterému je pacient vystaven je nízké. Vyšetření je pro lékaře velmi přínosné pro zjištění stavu kostní tkáně a také při sledování efektivnosti léčby osteoporózy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události