Účelem cystoskopie je prohlédnutí vnitřního povrchu dutiny močového měchýře a močové trubice. Součástí vyšetření je i prohlédnutí úseku, jenž prochází prostatou, což je mužská pohlavní žláza. Prostatu nalezneme pod močovým měchýřem a ústí do močové trubice. Cystoskopie je prováděna za pomoci speciálního přístroje, tzv. cystoskopu.
Tento optický přístroj je tvořen ohebným nebo rovným tubusem, optikou a zdrojem světla. Přes močovou trubici je přístroj citlivě zaveden do močového měchýře a na druhý konec tubusu je připevněna optika či vnitřní kamera, díky níž lze přenést obraz na monitor. K cystoskopu lze navíc připevnit i další nástroje, pomocí nichž lze odebrat vzorky. Ty jsou následně odeslány na histologický rozbor, který určí typ choroby nebo rozhodne, zda je daný nález zhoubný.
S cystoskopií pracuje především neurologie a gynekologie. Urolog pak vyšetření doporučí pacientům s podezřením na zánět, nádor či další choroby močového měchýře. Cystoskopie představuje velmi důležitou vyšetřovací metodu, která pomáhá vyléčit mnoho mužů, neboť zhoubné nádory močového měchýře jsou čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Gynekologové pak doporučují cystoskopii pacientkám s nádorovým onemocněním vnitřních pohlavních orgánů, neboť toto vyšetření odhalí, zda nádor prorůstá do stěny močového měchýře.
Vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu, pacient může pít, jíst i užívat předepsané léky.
Při cystoskopii zaujme vyšetřovaná osoba gynekologickou polohu, což znamená, že leží na zádech, nohy má pokrčené a položené na opěrách. Na tubus je pak nanesen znecitlivující gel, aby bylo cystoskopické vyšetření nebolestivé. Zavedení tubusu může kvůli gelu akorát trochu zastudit. V případě žen je cystoskopické vyšetření o něco jednodušší, neboť ve srovnání s muži je ženina močová trubice poměrně krátká. Jestliže nastanou při zavedení tubusu do močového měchýře nějaké problémy, například u mužů kvůli zúžené trubici, bude pacient vyšetřen jiným způsobem. Močový měchýř je následně naplněn tekutinou, což vyvolá oddálení stěn měchýře, takže ho pak lékař může lépe prohlédnout. Vyšetření probíhá pomocí optiky, v případě potřeby je i speciálním nástrojem odebrán vzorek tkáně. Celý tento proces je bezbolestný. Vzorek je následně odeslán na další rozbor a celé cystoskopické vyšetření zabere jen 5 či 10 minut.
Po vyšetření se pacient věnuje běžným denním aktivitám a není ani v jídle, ani v pití nijak omezen.
Výsledek je doktorovi znám již během cystoskopie, a proto ho pacientovi sdělí okamžitě po skončení vyšetření. Výsledek rozboru vzorku tkáně je pak k dispozici do 7 dnů. V některých případech může lékař pacientovi doporučit i další vyšetření.
Cystoskopické vyšetření lze částečně nahradit rentgenovým vyšetřením s kontrastní látkou, magnetickou rezonancí, ultrazvukem či počítačovou tomografií neboli CT. Na rozdíl od cystoskopie však tato vyšetření neumožňují odběr vzorku.