Cystoskopie

Účelem cystoskopie je prohlédnutí vnitřního povrchu dutiny močového měchýře a močové trubice. Součástí vyšetření je i prohlédnutí úseku, jenž prochází prostatou, což je mužská pohlavní žláza. Prostatu nalezneme pod močovým měchýřem a ústí do močové trubice. Cystoskopie je prováděna za pomoci speciálního přístroje, tzv. cystoskopu.

Kapitoly

Cystoskop

Tento optický přístroj je tvořen ohebným nebo rovným tubusem, optikou a zdrojem světla. Přes močovou trubici je přístroj citlivě zaveden do močového měchýře a na druhý konec tubusu je připevněna optika či vnitřní kamera, díky níž lze přenést obraz na monitor. K cystoskopu lze navíc připevnit i další nástroje, pomocí nichž lze odebrat vzorky. Ty jsou následně odeslány na histologický rozbor, který určí typ choroby nebo rozhodne, zda je daný nález zhoubný.

Kdy je cystoskopie vhodná

S cystoskopií pracuje především neurologie a gynekologie. Urolog pak vyšetření doporučí pacientům s podezřením na zánět, nádor či další choroby močového měchýře. Cystoskopie představuje velmi důležitou vyšetřovací metodu, která pomáhá vyléčit mnoho mužů, neboť zhoubné nádory močového měchýře jsou čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Gynekologové pak doporučují cystoskopii pacientkám s nádorovým onemocněním vnitřních pohlavních orgánů, neboť toto vyšetření odhalí, zda nádor prorůstá do stěny močového měchýře.

Před cystoskopií

Vyšetření nevyžaduje žádnou speciální přípravu, pacient může pít, jíst i užívat předepsané léky.

Průběh

Při cystoskopii zaujme vyšetřovaná osoba gynekologickou polohu, což znamená, že leží na zádech, nohy má pokrčené a položené na opěrách. Na tubus je pak nanesen znecitlivující gel, aby bylo cystoskopické vyšetření nebolestivé. Zavedení tubusu může kvůli gelu akorát trochu zastudit. V případě žen je cystoskopické vyšetření o něco jednodušší, neboť ve srovnání s muži je ženina močová trubice poměrně krátká. Jestliže nastanou při zavedení tubusu do močového měchýře nějaké problémy, například u mužů kvůli zúžené trubici, bude pacient vyšetřen jiným způsobem. Močový měchýř je následně naplněn tekutinou, což vyvolá oddálení stěn měchýře, takže ho pak lékař může lépe prohlédnout. Vyšetření probíhá pomocí optiky, v případě potřeby je i speciálním nástrojem odebrán vzorek tkáně. Celý tento proces je bezbolestný. Vzorek je následně odeslán na další rozbor a celé cystoskopické vyšetření zabere jen 5 či 10 minut.

Po cystoskopii

Po vyšetření se pacient věnuje běžným denním aktivitám a není ani v jídle, ani v pití nijak omezen.

Výsledek

Výsledek je doktorovi znám již během cystoskopie, a proto ho pacientovi sdělí okamžitě po skončení vyšetření. Výsledek rozboru vzorku tkáně je pak k dispozici do 7 dnů. V některých případech může lékař pacientovi doporučit i další vyšetření.

Alternativy cystoskopie

Cystoskopické vyšetření lze částečně nahradit rentgenovým vyšetřením s kontrastní látkou, magnetickou rezonancí, ultrazvukem či počítačovou tomografií neboli CT. Na rozdíl od cystoskopie však tato vyšetření neumožňují odběr vzorku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

8
1Vladim4. 1. 2017 21:03:43
Kdy je cystoskopie vhodná....neurologie to nebude.Průběh může být, zvláště u mužů, nepříjemný až bolestivý. Rohodně nestačí jen potřít část nástroje gelem.
Co opravdu krutě bolí je močení a to i týden po zákrolu.
O následném sexuálním životě tam nemáte ani puntík.
4
2Jirka3. 6. 2017 21:35:18
Byl jsem na tomto vyšetření před dvěma dny. Žádná anestezie se nekonala. Po zaujmutí polohy mě sestra polila v rozkroku desinfekcí. Bohužel jsem na to moc neviděl, ale myslím, že pak mi lékař zavedl nějaký aplikátor s tím znecitlivujícím gelem a asi po půl minutě zavedl ten flexibilní ednoskop. Trochu to tlačilo a nepříjemné bylo, když to prošlo prostatou do močového měchýře. Pak už jsem jen cítil, že mi ho napouští nějakou tekutinou. Přesto, že jsem byl předtím na malé, musel jsem po asi půl hodině znovu. Pálilo to a řezalo dost, ale myslím, že ne podrážděním tím endoskopem, ale tím, že se mi do penisu dostala s tím gelem i ta desinfekce. Večer jsem zkusil sex a závěr byl muka mukoucí, jak to řezalo, ale jen v žaludu a kousek za ním. "Nařídil" jsem si pivní pitný režim a poctivě se proplachoval a dnes je již všechno v pořádku, i ten sex. Maličko to ještě svědí, ale už to nečiní žádné obtíže.
4
3Míra6. 12. 2017 13:41:36
Nepostavil se ti když ti sestřička dělala tu očistu?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události