Radiologické vyšetření tenkého střeva nazývané CT enteroklýza neboli CT enterografie je vyšetření kombinující enteroklýzu s CT vyšetřením a je využívané při diagnóze mnoha nemocí.
Vyšetření probíhá nalačno, pacient tedy nesmí před vyšetřením pít ani jíst (zpravidla od půlnoci). Je také nutné upozornit lékaře na případné alergie, hlavně na jód, jelikož při vyšetření se využívá kontrastní látky na bázi jódu. V případě, že se nějaká relevantní alergie u pacienta vyskytuje, jsou mu podány antialergické léky.
Prvním krokem vyšetření je vypití zhruba dvou litrů tekutiny obsahující kontrastní látku a to v průběhu 30-45min. Následuje aplikace druhé kontrastní látky, tentokrát do žíly. Po té je provedeno CT vyšetření, které díky kontrastním látkám, které sou nyní v trávicím traktu i v cévách, kvalitně zobrazí trávící soustavu.
Vyšetření tenkého střeva není snadný proces. Běžně byla užívána prostá enteroklýza a CT břicha, možné je i využití endoskopické kapsle, případně endoskopické vyšetření, které je však časově a pro pacienta i fyzicky náročné (dvojbalonová enteroskopie). Kombinované vyšetření, tedy výše zmiňovaná CT enteroklýza, dokáže objevit nádory, zdroje krvácení a Crohnovou nemocí postižené úseky střeva i komplikace jako zúžení střeva nebo píštěle a je tak využívána k hledání a hodnocení chorob.
Jak je zmiňováno již výše nejčastějším problémem je možnost alergické reakce na kontrastní látku. V souvislosti s vypitím kontrastní látky může také následovat lehký průjem. Neopomenutelným problémem je i zatížení organismu radiací, proto není žádoucí časté opakování vyšetření.
Ve srovnání s ostatními možnostmi vyšetření tenkého střeva nabízí CT enteroklýza vysokou výtěžnost vyšetření a zároveň minimální fyzické zatížení pacienta, zároveň vyšetření není pro pacienta nijak nepříjemné.