CT enteroklýza

Radiologické vyšetření tenkého střeva nazývané CT enteroklýza neboli CT enterografie je vyšetření kombinující enteroklýzu s CT vyšetřením a je využívané při diagnóze mnoha nemocí.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Vyšetření probíhá nalačno, pacient tedy nesmí před vyšetřením pít ani jíst (zpravidla od půlnoci). Je také nutné upozornit lékaře na případné alergie, hlavně na jód, jelikož při vyšetření se využívá kontrastní látky na bázi jódu. V případě, že se nějaká relevantní alergie u pacienta vyskytuje, jsou mu podány antialergické léky.

Prvním krokem vyšetření je vypití zhruba dvou litrů tekutiny obsahující kontrastní látku a to v průběhu 30-45min. Následuje aplikace druhé kontrastní látky, tentokrát do žíly. Po té je provedeno CT vyšetření, které díky kontrastním látkám, které sou nyní v trávicím traktu i v cévách, kvalitně zobrazí trávící soustavu.

Proč CT enteroklýza?

Vyšetření tenkého střeva není snadný proces. Běžně byla užívána prostá enteroklýza a CT břicha, možné je i využití endoskopické kapsle, případně endoskopické vyšetření, které je však časově a pro pacienta i fyzicky náročné (dvojbalonová enteroskopie). Kombinované vyšetření, tedy výše zmiňovaná CT enteroklýza, dokáže objevit nádory, zdroje krvácení a Crohnovou nemocí postižené úseky střeva i komplikace jako zúžení střeva nebo píštěle a je tak využívána k hledání a hodnocení chorob.

Rizika

Jak je zmiňováno již výše nejčastějším problémem je možnost alergické reakce na kontrastní látku. V souvislosti s vypitím kontrastní látky může také následovat lehký průjem. Neopomenutelným problémem je i zatížení organismu radiací, proto není žádoucí časté opakování vyšetření.

Výhody

Ve srovnání s ostatními možnostmi vyšetření tenkého střeva nabízí  CT enteroklýza vysokou výtěžnost vyšetření a zároveň minimální fyzické zatížení pacienta, zároveň vyšetření není pro pacienta nijak nepříjemné.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události