CEA je jedním z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v těle pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. CEA je karcinoembryonální antigen, který se vytváří v těle plodu a koncentrace v těle po narození je v normálním stavu minimální. Hladinu CEA v krvi zjišťujeme ze vzorku žilní krve. CEA nalezneme ve zvýšené hladině zejména jako doprovodný jev nádorových onemocnění trávicí trubice.
Zvýšená hladina CEA nám sice napoví diagnózu rakoviny tlustého střeva a rakoviny žaludku, případně rakoviny slinivky břišní, rakoviny plic, rakovin štítné žlázy a rakoviny prsu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření jako jsou zobrazovací metody (ultrazvuk, CT), nebo endoskopie a není možné stanovit diagnózu pouze na základě zvýšené hladiny markeru. Jako u jiných tumor markerů jde tedy v diagnostice hlavně o doprovodnou metodu a své využití pak má zejména při sledování stavu pacientů, kteří se již s potvrzenou rakovinou léčí. Změny hladin CEA poskytují informace o stavu pacienta a úspěšnosti léčby, klesající hodnoty znamenají úspěšnou léčbu, stoupající znamenají zhoršení stavu.
Hladina CEA se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u akutního i chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s ulcerózní kolitidou a u Crohnovy nemoci. Zvláštním problémem je zvýšená koncentrace CEA u kuřáků. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CEA a výsledek vyšetření pak může být falešně negativní.