CEA marker

CEA je jedním z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v těle pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. CEA je karcinoembryonální antigen, který se vytváří v těle plodu a koncentrace v těle po narození je v normálním stavu minimální. Hladinu CEA v krvi zjišťujeme ze vzorku žilní krve. CEA nalezneme ve zvýšené hladině zejména jako doprovodný jev nádorových onemocnění trávicí trubice.

Kapitoly

Výsledek

Zvýšená hladina CEA nám sice napoví diagnózu rakoviny tlustého střeva a rakoviny žaludku, případně rakoviny slinivky břišní, rakoviny plic, rakovin štítné žlázy a rakoviny prsu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření jako jsou zobrazovací metody (ultrazvuk, CT), nebo endoskopie a není možné stanovit diagnózu pouze na základě zvýšené hladiny markeru. Jako u jiných tumor markerů jde tedy v diagnostice hlavně o doprovodnou metodu a své využití pak má zejména při sledování stavu pacientů, kteří se již s potvrzenou rakovinou léčí. Změny hladin CEA poskytují informace o stavu pacienta a úspěšnosti léčby, klesající hodnoty znamenají úspěšnou léčbu, stoupající znamenají zhoršení stavu.

Hladina CEA se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u akutního i chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s ulcerózní kolitidou a u Crohnovy nemoci. Zvláštním problémem je zvýšená koncentrace CEA u kuřáků. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CEA a výsledek vyšetření pak může být falešně negativní.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události