CA 19-9 marker

CA 19-9 je jedním z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v krvi pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. CA 19-9 je běžně používaný marker a je nejvíce spojován se zhoubnými onemocněními trávicího traktu, obzvláště slinivky břišní.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Koncentrace CA 19-9 je obvykle měřena v žilní krvi, na některých specializovaných pracovištích je možné ji hodnotit spolu s jinými markery (zejména CEA) i například v obsahu cyst slinivky odebrané tenkou jehlou, případně jiných tekutin.

Výsledek a rizika

Zvýšená hladina CA 19-9 nám sice napoví diagnózu rakoviny slinivky břišní, případně některých nádorů tlustého střeva, rakoviny jater a jícnu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření jako jsou zobrazovací metody (ultrazvuk, CT), endoskopie v případě nádorů trávicí trubice a v neposlední řadě biopsií (odběr tkáně a následné vyšetření v laboratoři). Jako u jiných tumor markerů jde tedy v diagnostice hlavně o doprovodnou metodu a své využití pak má zejména při sledování stavu pacientů, kteří se již s potvrzenou rakovinou léčí. Změny hladin CA 19-9 poskytují informace o stavu pacienta a úspěšnosti léčby.

Hladina CA 19-9 se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s poruchou odtoku žluči. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CA 19-9 a výsledek vyšetření pak může být falešně negativní.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události