CA 19-9 je jedním z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v krvi pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. CA 19-9 je běžně používaný marker a je nejvíce spojován se zhoubnými onemocněními trávicího traktu, obzvláště slinivky břišní.
Koncentrace CA 19-9 je obvykle měřena v žilní krvi, na některých specializovaných pracovištích je možné ji hodnotit spolu s jinými markery (zejména CEA) i například v obsahu cyst slinivky odebrané tenkou jehlou, případně jiných tekutin.
Zvýšená hladina CA 19-9 nám sice napoví diagnózu rakoviny slinivky břišní, případně některých nádorů tlustého střeva, rakoviny jater a jícnu, ale samotná zvýšená hladina je pro kompletní diagnózu nedostatečná a proto je třeba dalších vyšetření jako jsou zobrazovací metody (ultrazvuk, CT), endoskopie v případě nádorů trávicí trubice a v neposlední řadě biopsií (odběr tkáně a následné vyšetření v laboratoři). Jako u jiných tumor markerů jde tedy v diagnostice hlavně o doprovodnou metodu a své využití pak má zejména při sledování stavu pacientů, kteří se již s potvrzenou rakovinou léčí. Změny hladin CA 19-9 poskytují informace o stavu pacienta a úspěšnosti léčby.
Hladina CA 19-9 se však nezvyšuje pouze u zhoubných onemocnění, její nárůst můžeme zaznamenat i u chronického zánětu slinivky břišní, při cirhóze a u pacientů s poruchou odtoku žluči. Zároveň ne u všech pacientů dojde při výskytu nádorového onemocnění ke zvýšení hladiny CA 19-9 a výsledek vyšetření pak může být falešně negativní.