CA 15-3 marker

CA 15-3 je sloučenina, jejíž hladina v krevním séru se při některých nádorových onemocněních zvyšuje, takové sloučeniny nazýváme tumor marker. V případě CA 15-3 jde o glykoprotein, který můžeme najít především v buněčných výstelkách žláz, včetně žlázy mléčné. Hladina CA 15-3 je určována laboratorně ze vzorku žilní krve.

Kapitoly

K čemu se CA 15-3 marker využívá?

Zvýšený CA 15-3 může být indikátorem přítomnosti některé formy rakoviny prsu, samotná zvýšená hladina CA 15-3 ale k diagnóze nestačí, pro potvrzení a upřesnění diagnózy je třeba provést další vyšetření jako jsou zobrazovací metody, mamografie a CT vyšetření a většinou také biopsie nádorové tkáně. Využití CA-15-3 tak je diagnostické pouze okrajově, důležité je však při sledování pacientek, které se s rakovinou prsu léčí. Snížení hladiny CA15-3 tedy ukazuje účinnost léčby, náhlý nárůst koncentrace signalizuje návrat či zhoršení onemocnění.

Rizika

Jako většina tumor markerů  CA 15-3 není zcela spolehlivé, protože jednak se zvýšená hladina CA 15-3 objevuje i u jiných onemocnění (akutní a chronické jaterní záněty, selhávání ledvin, chronické záněty průdušek a další) a zároveň ne u všech pacientek s rakovinou prsu dochází ke zvýšení hladiny CA 15-3.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události