CA 125 marker

CA 125 je dalším z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v krvi pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. Konkrétněji se jedná o membránový glykoprotein běžně se vyskytující na sliznicích dýchacího a ženského pohlavního ústrojí. Hladina CA 125 se zjišťuje v laboratoři ze vzorku žilní krve.

Kapitoly

Výsledek

Zvýšená hladina CA 125 se nejčastěji pojí s nádorovými onemocněními gynekologického charakteru, zejména rakoviny vaječníků (ale objevuje se i u rakoviny vejcovodů, rakoviny dělohy a rakoviny plic a rakoviny prsu). Většina žen trpící rakovinou vaječníků má zvýšenou hladinu CA 125, nicméně pro diagnózu je třeba provést další vyšetření, jak gynekologické, tak případně ultrazvukem, nebo CT břicha). Hladina CA 125 je pravidelně sledována i u žen, které prochází onkologickou léčbou s již diagnostikovanou rakovinou vaječníku. Pokles CA 125 lékaři pomůže hodnotit účinnost léčby, případně úplné vymizení rakoviny, naopak zvýšení hladiny CA 125 značí návrat onemocnění. V současnosti se často pro přesnější výsledky kombinuje vyšetření hladiny CA 125 a markeru HE4.

Nevýhody

CA 125 je bohužel nepřesným indikátorem, protože jeho zvýšená hladina může být způsobena i řadou další příčin, jako jsou infekční pánevní záněty, záněty vejcovodů a vaječníků endometrióza, cirhóza jater a cukrovka 2. typu. Hladina CA 125 se v krvi může měnit i v závislost na fázi menstruačního cyklu, nebo v těhotenství.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události