Biopsie štítné žlázy

Biopsie štítné žlázy se provádí tenkou jehlou, kterou lékař napíchne štítnou žlázu a odebere vzorek tkáně pro cytologické vyšetření.

Biopsie se využívá v situacích, kdy ultrazvuk nalezne na štítné žláze jedno a více ložisek, u nichž je původ nejasný a je třeba vyloučit některé formy rakoviny štítné žlázy.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Vyšetření je možné provést bez jakýchkoli příprav, v některých případech je dobré, dle požadavků pracoviště a po konzultaci s lékařem, vysadit léky na ředění krve. Biopsie je prováděna velmi tenkou jehlou, existují dva typy biopsie, základní FNB (fine-needle biopsy) a biopsie s nasátím tkáně FNAB (fine-needle aspiration biopsy). Při vyšetření je pacient v poloze vleže na zádech a je mu provedeno lokální znecitlivění po desinfekci kůže. Pod ultrazvukovou kontrolou je pak provedeno samotné bodnutí, které je téměř bezbolestné a obvykle není třeba ani umrtvení. Vzorek je následně odesílán na cytologické vyšetření, které má za úkol potvrdit, či vyloučit možné nádorové onemocnění štítné žlázy.

Kromě rizika krvácení a modřiny v místě zavedení jehly nenese vyšetření žádné nevýhody a zpravidla je rychlé, dostupné a bezbolestné.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události