Biopsie štítné žlázy se provádí tenkou jehlou, kterou lékař napíchne štítnou žlázu a odebere vzorek tkáně pro cytologické vyšetření.
Biopsie se využívá v situacích, kdy ultrazvuk nalezne na štítné žláze jedno a více ložisek, u nichž je původ nejasný a je třeba vyloučit některé formy rakoviny štítné žlázy.
Vyšetření je možné provést bez jakýchkoli příprav, v některých případech je dobré, dle požadavků pracoviště a po konzultaci s lékařem, vysadit léky na ředění krve. Biopsie je prováděna velmi tenkou jehlou, existují dva typy biopsie, základní FNB (fine-needle biopsy) a biopsie s nasátím tkáně FNAB (fine-needle aspiration biopsy). Při vyšetření je pacient v poloze vleže na zádech a je mu provedeno lokální znecitlivění po desinfekci kůže. Pod ultrazvukovou kontrolou je pak provedeno samotné bodnutí, které je téměř bezbolestné a obvykle není třeba ani umrtvení. Vzorek je následně odesílán na cytologické vyšetření, které má za úkol potvrdit, či vyloučit možné nádorové onemocnění štítné žlázy.
Kromě rizika krvácení a modřiny v místě zavedení jehly nenese vyšetření žádné nevýhody a zpravidla je rychlé, dostupné a bezbolestné.