Záchvat při zeleném zákalu (glaukomu)

Zeleným zákalem neboli glaukomem rozumíme oční onemocnění, při němž dochází ke zvýšení nitroočního tlaku a následně k degeneraci zrakového nervu. Postihuje zejména starší osoby, dokonce patří mezi vůbec nejčastější příčiny ztráty zraku ve vyšším věku. Celkově jím trpí přibližně 2 % Čechů.

Mezi jeho hlavní příznaky patří zhoršování periferního vidění, postižený postupně začíná vidět okraje obrazu rozmazaně či černě. V dalších stadiích přestává vidět některé barvy, vnímá je jen jako černé či šedé skvrny, až nakonec přichází úplná ztráta zraku doprovázená šedozelenou rohovkou, ztenčenou duhovkou a nazelenalou barvou oka, která dala onemocnění název.

Toto onemocnění není bolestivé a dlouho probíhá bez příznaků, postižení často vyhledají lékaře až ve chvíli, kdy zpozorují, že se jim zhoršilo vidění. To však bývá v pokročilých stadiích nemoci, kdy je zrakový nerv již natolik poškozený, že se v mnoha případech ztrátě zraku nedá zabránit. Pakliže je onemocnění diagnostikováno před plným rozvinutím a zrakový nerv ještě není degenerován, je možné jej účinně léčit. Doporučuje se proto po padesátce nezanedbávat preventivní prohlídky u očního lékaře.

Zelený zákal se vyznačuje silnou bolestí, která vystřeluje do obličeje a týla, zarudlýma očima v důsledku překrvených spojivek, viděním barevných kruhů kolem světel, rozostřeným viděním, na pohmat tvrdýma očima, nevolností doprovázenou zvracením, rozšířenými či oválnými zornicemi, které špatně reagují na světlo. Nejčastěji se vyskytuje u dalekozrakých osob a v některých případech vzniká po dlouhé práci v předklonu, zdvihnutí se z polohy na břiše či po pobytu ve tmě.

Kapitoly

První pomoc

Nemocnému můžete ulevit podáním analgetik. Dále je vhodné přivolat záchrannou službu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události