Přisáté klíště

Klíště obecné patří mezi roztoče a je nejvíce aktivní na konci jara a začátku podzimu. Nejčastěji se vyskytuje na březích vodních toků, v listnatých a smíšených porostech s bylinnou vegetací a v nadmořských výškách do 700 metrů nad mořem. Před pobytem v místech jeho výskytu je dobré se chránit repelentem

Kapitoly

První pomoc

Neodkladně klíště odstraňte. Vyviklejte ho za pomocí pinzety, případně potřete místo přisátí mastným krémem a počkejte, až klíště samo odpadne. Vždy se přesvědčte, že jste klíště odstranili celé, není-li tomu tak, pokuste se z postiženého místa jehlou vytáhnout i jeho zbytky či vyhledejte lékaře. Následně ranku pěčlivě vydezinfikujte a po několik následujících dnů ji sledujte. Pakliže pocítíte příznaky následujících onemocnění, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Lymeská borelióza

Jedná se o bakteriální infekci, jejímiž přenašeči jsou klíšťata, mouchy či komáři, a rezervoárovými hostiteli jsou ptáci a malí savci. V průběhu 1–2 týdnů od nakažení se kolem místa přisátí klíštěte vytvoří rudá skvrna s vybledlým středem (migrující erytém) o minimálním průměru 5 cm, která se může dále rozšiřovat. Je bolestivá a svědí. Postižený si stěžuje na bolesti hlavy, kloubů a horečku.

Klíšťová encefalitida

Jde o infekční virové onemocnění, kterým je možné se nakazit buď přímo od klíštěte, nebo i nepřímo z mléka dobytka, na kterém bylo infekční klíště přisáto. V průběhu 1–2 týdnů od nakažení se objeví horečka, malátnost, nechutenství, bolesti hlavy, zad, kloubů, zánět dýchacích cest. Nejúčinnější ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události