Zvýšená tvorba slin

Hypersalivace, nadměrné slinění

Sliny jsou produkovány slinnými žlázami v ústech. Jejich nadměrná produkce je způsobena podrážděním sliznice například kořeněným až ostrým jídlem, nějakým mechanickým podrážděním či v důsledku zánětlivého onemocnění (angína, absces apod.). Sekrece řídkých slin je řízena parasympatikem a především bludným nervem, což je vegetativní nervový systém. Právě tento systém aktivuje nadměrné slinění při pohledu na dobré jídlo nebo v noci během spánku. Podobně je tomu u parasympatomimetik, léků, které napodobují parasympatikus. Zde však ke zvýšení tvorby slin dochází mimoděk, jedná se pouze o vedlejší účinek léku.

Ovládají-li nás pocity strachu a jsme-li stresovaní, sympatikus je ve zvýšené tenzi, sliny se pak tvoří naopak ve snížené míře, za to hustší konzistence. Stále se však jedná o bezvýznamné slinění.

Existují i vážnější, až životu nebezpečné stavy, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě slin. Mezi takové patří například vzteklina či různé otravy. Právě vzteklina je přenášena slinami. Mezi její přenašeče patří často lišky, psi, netopýři, kočky, ale jsou známé i případy pokousání člověkem. Při kousnutí se virus dostává ze slin do krve a první příznaky se projevují opět nadměrným sliněním. Mezi další symptomy vztekliny patří záchvaty bolestivých křečí polykacích svalů, horečka, nechutenství, aerofobie (bolest je působena pouhým zafoukáním na holou kůži) a hydrofobií (křeče při pohledu na vodu či zvuku tekoucí vody). Postižené zvíře či člověk má sklony k agresivitě nebo naopak k apatii. Toto onemocnění je smrtelně nebezpečné, proto se musí okamžitě po pokousání infikovaným tvorem začít s léčbou. Ta může být úspěšná pouze v inkubační době, tzn. přibližně do desátého dne od pokousání. Proto léčení sestává z podávání vakcín ještě dlouhé období před projevem prvních symptomů.

Je důležité vyhnout se přímému kontaktu s neznámými toulavými zvířaty, hlavně pokud zpozorujeme slinění a podivné chování.

Další z případů, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě slin, je otrava insekticidy (organofosfáty, karbamáty) nebo houbami. Například při pozření muchomůrky červené nastupuje slinění do půl až dvou hodin od pozření. Přidružený příznak je v tomto případě slzení, zúžené zorničky, bolesti břicha, později dochází ke střídání stavu euforie a deprese a slinění střídá extrémní sucho v ústech. Nejzávažnější otravy končí dokonce upadnutím do kómatu.

Pro zabránění výše jmenovaných příznaků se musí jednat velmi rychle již po požití muchomůrky, nejvhodnějším postupem je vyvolat zvracení. Mezi podpůrné prostředky patří z léků živočišné uhlí, diazepam při křečích a dále pak výplach žaludku.

Otrávit se člověk může například i pesticidy, látkami proti škůdcům. Tato otrava má rozličné příznaky, avšak slinění k nim stále patří. Nadměrná tvorba slin zde opět značí aktivaci parasympatiku. Reakcí na tuto otravu je nejprve terapie kyslíkem a poté podání atropinu, který celý tento systém blokuje. Při jakékoliv otravě je však samozřejmě nutné co nejrychleji dostat otráveného do lékařské péče.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

8
1Klara16. 10. 2016 12:59:16
Bolí me už 2 den podbriskem mám 17 Dní zpožděnou menstruaci. Bolí me prsa,ale to už asi 4 roky. Mám rýmu a kašlu.tehotensky test jsem si dělala dokonce 6×a vždy byl negativní.můžu být těhotná? :( nechci být...! Jsou testy100%
Prosím o rychlou odpověď.
4
2Jojmamo10. 6. 2019 15:47:17
Jasně že si těhotná 4 roky, to je přece normální.
1
3Martina30. 5. 2023 11:32:19
Dobrý den, před rokem a pul jsem měla covid a od té doby mám chronicky ucpaný nos (snažím se nepoužívat spreje, ale občas se prostě ani nedá dýchat) a hlavně - to se mi stalo naposled v těhotenství - mi přijde, že mám prostě zvýšenou tvorbu slin. Většinu času to není hrozné, ale občas si připadám že nemůžu přestat slinit, je mi to nepříjemné. Kupodivu mi nezůstal kašel, jak slýchám od ostatních, jen tohle. Nemá s tím někdo zkušenosti? Může to být skutečně způsobeno covidem, nebo je to jen shoda náhod? Koukala jsem i na jiný článek tady https://medicspark.cz/priznaky/zvysena-tvorba-slin/ ale o covidu se toho asi prostě zatím tolik neví?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události