Zvětšení jater

Hepatomegalie

Játra tvoří jaterní lalůčky a vazivo a právě tato poměrně citlivá struktura má na starosti metabolismus většiny látek. Právě proto je jejich reakce na zvýšenou zátěž v podobě alkoholu, infekce, drog, cholesterolu, tuků i krevních tuků prudká a citlivá. Játra nalezneme v pravém podžebří a nahmatat můžeme jejich spodní okraj, v případě jsou zřetelně hmatná. Míra tvrdosti jejich konzistence pak závisí na příčině zvětšení jater.

Příčiny zvětšení jater

Existuje celá řada příčin, za zvětšení mohou především infekční onemocnění jako hepatitida, infekční mononukleóza či choroby způsobené virem Baarové a Epsteina.

Při obezitě nebo konzumaci značného množství alkoholu vznikne steatóza, což znamená, že se tuky začnou ukládat do jaterních buněk. Játra pak zvětší svoji velikost a nabývají zažloutlého zbarvení (místo klasického červeného), což lékaři zjistí až při operaci.

Přes játra přechází jeden z hlavních kmenů na odvod krve z nepárových břišních orgánů, což je žaludek, slinivka a také játra. Dojde-li k srdečnímu selhání a městnání krve, hromadí se krev v žilním kmenu a nastává hepatomegalie.

Při zvětšení jater bývají na vině také jaterní nádorová onemocnění (hepatocelulární karcinom).

Jak dál postupovat

Játra nelze dobře nahmatat, a proto si postižený jejich zvětšení nepovšimne. To bývá odhaleno až při vyšetřeních kvůli výše uvedeným chorobám. Diagnózu pomůže stanovit také ultrazvuk nebo CT. Při zvětšených játrech se doporučuje nasadit léky či držet dietu, někdy také oboje.

Více o nemoci zvětšení jater.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události