Zvětšené uzliny

Zvětšené lymfatické uzliny, zvětšené mízní uzliny, lymfadenopatie

Každý člověk má ve svém těle až několik set mízních uzlin, které se nacházejí ve skupinkách. Umístěny jsou v průběhu lymfatických cév a jejich úkolem je být filtrem mízy, kontrolovat ji a v případě škodlivin je zachytit. Pak nastupují buňky imunitního systému. Zvětšením uzlin se tak projeví některé nemoci jako nádory a záněty, někdy bývají doprovázeny i změnou konzistence či bolestivostí.

Sentinelové uzliny se v našem těle vyskytují konstantně. Dojde-li k jejich změně, signalizuje to nemoc konkrétního orgánu (například Sorgiusova uzlina na hrudi u prsu). Je třeba mít na paměti, že určit, zda došlo ke změně na uzlině, je poměrně náročné a je k tomu zapotřebí dostatečného množství zkušeností. I proto se často stane, že některý laik žije v domnění, že má rakovinu tak dlouho, než ho z omylu vyvede lékař, který ho upozorní, že jde o normální nebo zanícenou uzlinu.

Dětské záněty bývají provázeny zvětšením skupiny mízních uzlin, typické je to na krku v případě horních cest dýchacích, mononukleóze a dalších. Uzliny pak bolí a na dotyk jsou měkčí, v některých případech lze i cítit elastický odpor uvnitř zachycené tekutiny. Zduření může být náhle a objevuje se spolu s horečkou, schváceností, bolestí orgánů a změnou na sliznicích.

Vážnější nemoci naznačuje jen jedna zvětšená uzlina, která je na dotyk tvrdá a nebolí, nedoprovázejí ji žádné další příznaky. Máme-li pocit, že došlo ke zvětšení uzlin, vypravíme se za praktickým doktorem. Pohotovost vyhledáme jen v případě dalších závažných symptomů.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události