Žlutá kůže

Ikterus, žloutnutí kůže, žloutenka

Výsledná barva kůže je dána kombinací barviva melaninu, hemoglobinu a karotenoidů. Při nadměrném výskytu žlutooranžových karotenoidů v našem jídelníčku může docházet ke žlutému zbarvení kůže, avšak v tomto případě nebezpečí nehrozí.

Chorobné zbarvení očního bělma, kůže i sliznice do žluta nazýváme žloutenkou neboli ikterem, kterou vyvolává zvýšené množství bilirubinu. Ten vzniká při rozpadu hemoglobinu a u zdravého člověka je zpracováván v játrech a vylučován močí i stolicí. K nepravidelnostem při jeho zpracování dochází před játry, v nich a za nimi.

Masivní rozpad červených krvinek neboli hemolýza způsobuje vyšší množství bilirubinu, který se tak hromadí před játry, protože ty ho nestíhají zpracovat. Stává se tomu často v případě novorozenců, neboť k rozpadu červených krvinek dochází zhruba za 3 dny po porodu. Žluté zbarvení může trvat i několik týdnů, pak ale zmizí samo, případně pod vlivem terapie modrým světlem.

Jsou-li poškozeny jaterní buňky, nelze bilirubin zpracovávat. Objevuje se také tmavá moč a světlá stolice. Mohou za to virové hepatitidy neboli infekční žloutenky, jaterní cirhóza či steatóza jater a další.

Poškozeno může být i vedení bilirubinu žlučovými cestami z jater do střeva, neboť nitrojaterní žlučovody mohou být utlačeny při cirhóze jater, zatímco velký žlučovod bývá ucpán žlučovým kamenem, nádorem pouze výjimečně. Kvůli tomu nemůže být bilirubin odstraněn z těla a stolice je tak světlá, zatímco moč tmavá. V případě onemocnění žloutenkou se objeví i další příznaky, jako je bolest břicha. Je nutné okamžitě vyhledat doktora.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události