Tvrdý vřed

Ulcus durum, šankr, nebolestivý tvrdý vřed

Tvrdý vřed signalizuje primární syfilidu, což je pohlavní choroba, která se přenáší pohlavním stykem a vyvolává ji bakterie Treponema pallidum. I přestože se toto onemocnění objevovalo spíše dříve, i v dnešní době není výjimkou.

Vřed vzniká v místech, kde došlo k přenosu nákazy, tedy nejčastěji na genitáliích, dále na sliznici úst, v okolí konečníku, na jazyku nebo prsních dvorcích, a to vždy zhruba do 3 týdnů po inkriminovaném styku. Nejprve připomíná červenou pihu, ale následuje vyklenutí nad okolní kůži. Konzistence je tuhá a vřed připomíná živé maso, může mít i matnou blanku na povrchu či prokrvácený okraj. Dosahuje velikosti 1 až 2 centimetrů, při kontaktu se zdravou pokožkou se může vytvořit vřed i tam. Vřed není bolestivý a většinou se do 2 měsíců sám zahojí.

Není-li syfilis léčena, zhruba po měsíci od nákazy se na jedné straně zvětší a ztvrdnou mízní uzliny toho orgánu, kde k nákaze došlo. Pacient nepociťuje žádnou bolest. V poslední stadiu dochází ke vzniku rozpadových ložisek na kůži a sliznicích (tzv. gummat).

Trápí-li vás uvedené příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře či dermatovenerologickou ambulanci. Nutná je také sexuální abstinence. V některých případech, pokud není nemoc léčena, bývá posledním stadiem smrt!

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události