Třesavka

Třesavka neboli chvění po celém těle vyvolává pocit zimy při stoupající tělesné teplotě. Ne při každé horečce je zároveň přítomna i třesavka, objevuje se spíše tam, kde je nástup horečky pomalý. Charakteristický je pak také na začátku chřipky, streptokokových infekcí (angína, spála, růže, nitrosrdeční záněty či revmatická horečka) či při zápalu plic. Jestliže se třesavka objevuje stále, vždy při zvýšení teploty, je na vině sepse či malárie (v tom případě se opakuje každý třetí nebo čtvrtý den, v závislosti na typu malárie, může být terciána i kvartána, ačkoliv při těžké, tzv. tropické malárii je třesavka nepravidelná).

Vyvolat ji mohou i neinfekční choroby, jako například zánět slinivky břišní (akutní pankreatitida) či horečnatá alergie. Způsobit ji může i to, když přestanou na chvíli účinkovat léky proti horečce, jako je paralen, ibuprofen či aspirin. V tom případě náhle stoupne horečka a třesavka, které zůstanou tak dlouho, dokud nezačne účinkovat další lék.

Třesavku lze tišit pomocí studených zábalů a koupelí. Při poklesu horečky vnímá pacient pocit horka a potí se, což je způsob, jak náš organismus řeší ústup horečky – teplo z ní předává do okolí.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události