Světloplachost

Fotofobie, citlivost na světlo

Při citlivosti na světlo bývá na vině většinou poškození oka nebo nervového systému. Světlo pak způsobuje postiženému jedinci problémy, stejně jako přechody z tmavé místnosti do světla a opačně.

Světloplachost se vyskytuje i při nejrůznějších očních zánětech, jako je zánět rohovky (keratitis), spojivky (conjunctivis), řasnatého tělesa (iridocyklitidy) či duhovky (přední uveitida).

Objeví-li se fotofobie spolu s bolestí a tlakem v oku, zarudlostí, pocitem cizího tělesa v oku, otokem víčka či zhoršením zraku, bude problém v oku. Někdy může pacient pociťovat intenzivní bolest při pohledu do blízka (například při zapalování cigarety). Neváhejte a co nejdříve navštivte svého očaře.

Fotofobii může vyvolat i závažná nemoc, ale jde také o příznak meningeálního syndromu, což může být velmi vážné. V případě iritace plen mozkových reaguje celý soubor projevů, tzv. meningeální syndrom. Iritaci může vyvolat zánět, krvácení nebo tumor.

Při meningeálním syndromu pociťuje postižený také bolest hlavy, nutkání na zvracení či zvracení, přecitlivělost na světlo a hluk či spasmy šíjových svalů, při nichž není pacient schopen tzv. šíjové opozice, což je sklonění hlavy tak, aby došlo k dotknutí se hrudníku. Šíjová opozice může dělat problémy i starým lidem, kteří trpí degenerativními změny páteře. Meningeální syndrom může způsobit bakteriální meningitida, která může u dětí a starších lidí skončit smrtí. Někdy dochází také k nákaze meningokokem typu B a C. Je nutné znát symptomy bakteriální meningitidy, neboť pouze tak ji můžeme odlišit od chřipky apod.

Zásadní je při tomto onemocnění také časový horizont: nemoc se každou hodinu zhoršuje. Nejprve se objeví bolesti hlavy, následuje zvracení, horečka až okolo 40 °C, poruchy vědomí až epileptické záchvaty či krvácení do kůže. Máte-li podezření na bakteriální meningitidu, okamžitě volejte sanitku. Každý 10. postižený tuto nemoc nepřežije a navíc zanechává trvalé následky například v podobě ztráty sluchu či epilepsie.

Fotofobie může být také projevem migrény, což je idiopatické záchvatovité onemocnění, pro které je typická bolest hlavy. Předcházet jí může i aura neboli neurologické ložiskové příznaky. Postihuje-li vás bolest hlavy velmi často, vyhledejte lékaře, neboť příčin může být mnoho a některé lze bez problému léčit. Na vině může být u světloplachosti i malárie a vzteklina, avšak tyto choroby jsou u nás poměrně vzácné.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události