Snížení počtu červených krvinek

Anémie, chudokrevnost, snížení počtu erytrocytů, erytrocytopenie

Při odběru krve lze zjistit z krevního obrazu pacienta i počet červených krvinek, což je velmi důležitá informace, neboť červené krvinky obsahují hemoglobin, který má na starosti převod kyslíku z plic do tkání.

Trpíme-li chudokrevností neboli anémií, má náš organismus nedostatek hemoglobinu i červených krvinek. U někoho se téměř nemusí projevovat, ale v těžších případech ji poznáme podle bledosti, únavy, zadýchávání se, závratě a hučení v uších.

Na vině může být celá řada příčin, v zásadě existují dvě skupiny. V té první není dostatek červených krvinek v našem těle vůbec vytvářen, zatímco v druhé jsou krvinky vytvářeny, ale předčasně zanikají nebo je tělo jinak ztrácí.

Za chudokrevnost může většinou nedostatek železa, někdy také chronické záněty či chronické ztráty krve například při vředu v žaludku. Na vině může být i vrozená krevní anomálie, při níž jsou červené krvinky vychytávány ve slezině. Někdy je také ničí i náš vlastní imunitní systém. Při léčbě je nejprve potřeba zkoumat velikost i tvar červených krvinek, následovat mohou i další vyšetření, která odhalí příčinu anémie. Pak lze doporučit vhodnou léčbu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události