Při odběru krve lze zjistit z krevního obrazu pacienta i počet červených krvinek, což je velmi důležitá informace, neboť červené krvinky obsahují hemoglobin, který má na starosti převod kyslíku z plic do tkání.
Trpíme-li chudokrevností neboli anémií, má náš organismus nedostatek hemoglobinu i červených krvinek. U někoho se téměř nemusí projevovat, ale v těžších případech ji poznáme podle bledosti, únavy, zadýchávání se, závratě a hučení v uších.
Na vině může být celá řada příčin, v zásadě existují dvě skupiny. V té první není dostatek červených krvinek v našem těle vůbec vytvářen, zatímco v druhé jsou krvinky vytvářeny, ale předčasně zanikají nebo je tělo jinak ztrácí.
Za chudokrevnost může většinou nedostatek železa, někdy také chronické záněty či chronické ztráty krve například při vředu v žaludku. Na vině může být i vrozená krevní anomálie, při níž jsou červené krvinky vychytávány ve slezině. Někdy je také ničí i náš vlastní imunitní systém. Při léčbě je nejprve potřeba zkoumat velikost i tvar červených krvinek, následovat mohou i další vyšetření, která odhalí příčinu anémie. Pak lze doporučit vhodnou léčbu.