Nedostatek železa

Chudokrevnost, Anémie

Svým 80% podílem je nedostatek železa nejčastější příčinou anémií. Anémií z nedostatku železa jsou téměř výlučně postiženy ženy. Tato okolnost se dá vysvětlit především zvýšenou spotřebou železa během menstruace, těhotenství a šestinedělí. Nezřídka mívají nedostatek železa také děti, ale jen asi 3% mužů. Sideropénie se projevuje anémií, změnami na kůži a sliznicích a sníženou odolností organismu.

Kapitoly

Funkce železa

Železo se v našem organismu vyskytuje v různých formách. Největší část železa (70%) je v těle vázaná na červené krevní barvivo, hemoglobin. Hlavní funkcí hemoglobinu je přenášet kyslík do všech tkání a orgánů těla. Jeden gram hemoglobinu obsahuje přibližně 3,4 mg železa. Muž vážící 70 kg s 15 g hemoglobinu na 100 ml krve má tedy při celkovém objemu krve okolo 5 litrů ve svém těle 2,55 g železa vázaného na hemoglobin. Pro horší časy si naše tělo ukládá asi 1/5 veškerého železa jako zásobní železo, především v buňkách krevní dřeně, jater, sleziny a jiných orgánů.  Železo je v nich vázáno na bílkovinu jako feritin a hemosiderin. Jako takzvané funkční železo je uloženo dalších 12% zásoby železa.

Je to nezbytná součást důležitých enzymů a nachází se ve svalech (myoglobin, který také slouží jako zásobník kyslíku ve svalové tkáni). Není-li železo uloženo nebo v jakékoli formě vázáno, hovoří se o transportním železe. Přenáší se pomocí bílkovin, nazývaných transferiny. Ačkoliv se v této formě vyskytuje pouze minimální část (0,1%) celkové tělesné zásoby železa, plní centrální funkci: v závislosti na nabídce železa v potravě a na jeho poptávce v lidském organismu je železo transferinem přenášeno do zásobníků a odtud poté mobilizováno.

Příčiny/rizikové faktory

Za skupiny se zvýšeným rizikem nedostatku železa jsou  považovány těhotné ženy, dospívající a lidé živící se vegetariánsky, zvláště ti, kteřá nejí ani ryby, ani mléčné produkty. Všeobecně lze u nedostatku železa rozlišit následující příčiny:

  1. Nejčastější příčinou bývají ztráty železa kvůli opakujícímu se krvácení (tzv. chronická krvácení). K těm patří přirozená měsíční krvácení žen, ale také dárcovství krve a velké ztráty krve při operaci nebo úrazu. Možné jsou rovněž často se vyskytující krvácení z nosu a krvácení ze zažívacího traktu (žaludeční vřed a hemoroidy).
  2. Nedostatek železa může být způsoben také jeho sníženým přísunem, např. u  kojenců, kteří jsou dlouho živeni výhradně mlékem, stejně jako u dospívajících a vegetariánů. Doporučený přísun železa potravou je u mužů 12 mg, u menstruujících žen 20 mg a u těhotných žen dokonce 30 mg denně.
  3. Roli může hrát také chybné vstřebávání z potravy  v zažívacím traktu - např. po částečném odstranění žaludku pro velký žaludeční vřed. Příčinou také může být často se opakující průjem.
  4. V určitých životních situacích má tělo zvýšenou spotřebu železa - během těhotenství a šestinedělí, v období růstu, u sportovců. V takových případech musí být postaráno o zvýšený přísun železa.

Následky

Lehký nedostatek železa může negativně působit na mozkové funkce (schopnost učení). Obecně se při nedostatku železa projevují nespecifické příznaky jako bolesti hlavy a poruchy koncentrace, malátnost a únava. Slabost a dušnost již při menší zátěži mohou ukazovat na chybějící kyslík v těle. Znakem chudokrevnosti jsou vedle bledé barvy kůže především pobledlé sliznice. Bylo by však mylné usuzovat na anémii pouze na základě bledosti. Existují lidé, kteří mají kvůli hluboko uloženým nebo zúženým kožním cévám od přírody bledou pokožku („zdánlivá anémie“).

Průběh

      Začínající nedostatek železa zůstává většinou nepoznán a může být prokázán pouze prostřednictvím laboratorního vyšetření krve. Při rozvinutém nedostatku železa jsou příznaky různorodé. Možné je vytváření rýh na nehtech prstů, vzniknout mohou také tzv. miskovité nehty (koilonychie). Kromě toho se nehty a vlasy stávají křehkými, dochází k vypadávání vlasů. Častým jevem bývá suchá pokožka a svědění, stejně jako trhliny v sliznici ústní dutiny a v ústních koutcích, které jsou obzvláště v zimě pociťovány velmi nepříjemně. Dosti neobvyklým projevem nedostatku železa je Plummerův-Vinsonův syndrom, při němž se vyskytují problémy s polykáním (dysfagie), způsobené tenkou slizniční membránou, která vrůstá napříč do průsvitu jícnu.

Rozpoznání/vyšetření

Nedostatek železa způsobený ztrátami krve se rozvíjí velmi pomalu, protože nejprve se spotřebovávají zásoby železa v těle. Ženy mají obecně menší zásoby železa než muži a současně zvýšenou ztrátu krve kvůli menstruaci, takže jsou vystaveny dvojnásobně zvýšenému riziku. U mužů a žen může být nedostatek železa vyvolán ztrátami krve při krvácení z trávicího traktu v důsledku zánětu střeva nebo slizničních vředů, vyvolaných např. užíváním aspirinu nebo jiných nesteroidních antirevmatik. Objasnění nedostatku železa je možné prostřednictvím zevrubné anamnézy (otázky po ztrátách krve nebo potížích) i jednoduché krevní zkoušky, která ukáže snížený obsah hemoglobinu v červených krvinkách a sníženou hladinu železa. Obtížněji lze dospět k objasnění příčin nedostatku železa. Svému lékaři můžete s vyšetřením pomoci tak, že budete na jeho dotazy odpovídat co možná nejpřesněji a nejzevrubněji.

Léčba

      V prvé řadě usiluje léčba o odstranění vlastních příčin (zdrojů krvácení). Navíc musejí být vyprázdněné zásobníky železa znovu naplněny zvýšeným přísunem železa. Léčba železem by měla být prováděna minimálně 3 až 6 měsíců, neboť tělo dokáže z potravy využít pouze omezené množství železa. Železo se obvykle podává 2x denně, a to ve formě tablet obsahujících 200 - 300 mg železa, často v kombinaci s kyselinou askorbovou, aby byl příjem železa usnadněn.

     Léčba železem může  stolici zbarvit černě, nebuďte proto zneklidněn/a. Dbejte na to, abyste užíval/a železo 1 - 2 h před nebo po jídle, neboť jinak se mohou vyskytnout nepříjemné bolesti břicha. Když dostanete zácpu, může to být znamením pro snížení dávek. Již po 8 - 10 dnech lze rozpoznat první změny krevního obrazu: v krvi se objevují předstupně zralých červených krvinek, retikulocyty, které ukazují, že se začíná zvyšovat tvorba nových krvinek. Ve zvlášť těžkých případech nedostatku železa musí být  železo vpraveno přímo do krevního řečiště. Touto cestou se dají obejít ztráty, k nimž dochází v zažívacím ústrojí. Léky obsahující železo musejí být stejně jako všechny ostatní léky stále chráněny před dosahem dětí! 10 - 20 tablet přípravku obsahujícího železo může způsobit již těžké, životu nebezpečné projevy otravy.

Prevence

      Nejdůležitější upozornění: vyvážená strava dostatečně pokrývá denní potřebu železa. Jelikož je tělo schopné vstřebat pouze 10% přiváděného železa, měla by strava obsahovat desetinásobek množství denní spotřeby. Naše tělo dokáže mnohem lépe vstřebávat železo ze živočišné stravy (maso a ryby) nežli z rostlinné, protože v mase je již železo vázáno na hem (nebílkovinou část krevního barviva). Vysoký podíl železa obsahují různé druhy zeleniny, celozrnné a mléčné produkty. Často doporučovaný špenát ale není tak bohatý na železo, jak se dříve předpokládalo. Uvažte také, že čaj, káva i vápník, obsažený ve velkém množství v mléčných produktech, jsou při vstřebávání železa spíše překážkou. Vitamin C je naproti tomu značně usnadní.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOP,knlknln13. 1. 2013 18:34:07
Jde se při nedostatku železa dostat do nemocnice? Například při odmítání léků apod.. Předem děkuji za odpověď

4
1Simona30. 11. 2012 21:42:31
Dobrý den,chtěla bych se zeptat co mám dělat když mám nedoststek železa a to z toho duvodu,že mám velice silnou menstruaci.Beru stále dokola železo v tabletách,ale jen co se doplní,tak opět menstruace.Je to začarovaný kruh.Bylo mi řečeno,že by bylo nejlepší odstranění dělohy,ale mám prý vydržet,že bych měla zase jiné problémy.S
Na tento komentář reaguje Filip [3], MarzZz [5],
0
2,knlknln13. 1. 2013 18:34:07
Jde se při nedostatku železa dostat do nemocnice? Například při odmítání léků apod.. Předem děkuji za odpověď
Tento komentář reaguje na Simona [1]
0
3Filip30. 3. 2013 22:50:38
Silné krvácení by se teoreticky dalo omezit pitím řepíkového čaje, který má silné svíravé a hojivé účinky. Používá se zevně na zcelování ran, takže vnitřně určitě taky funguje. Takže doporučuji pít v období řepíkový čaj.
4
4Žaneta15. 10. 2013 19:35:06
Dobrý den. Mému synovi je 7 let a tekla mu často z nosu krev. Z krevního obrazu mu bylo zjištěno nedostatej železa. Můžu se zeptat, jak bude vypadat léčba? A má na to vliv i synova srdeční vada? Děkuji za odpověď
S pozdravem
Nováková
Tento komentář reaguje na Simona [1]
8
5MarzZz5. 2. 2014 18:57:39
Dopiručuju se "dopovat" železem chvíli před a chvíli po menstruaci. Mám stejný problém jen s tím rozdílem že daruji krev :)
41
6Honza10. 11. 2015 19:37:00
Dobrý den, již šest let se peru s nedostatkem železa.Vždy beru tři měsíce medikamenty a po dvou týdnech jsem zas skoro na nule co to může způsobovat?
12
7Aneta 10. 3. 2017 17:41:49
Dobrý den moje mamka trpí chudokrevnosti z nedostatku železa. Léčí ji folgammou, ale mamku stále trápí bolesti v oblasti slinivky břišní kvůli které nemůže už delší dobu spát. Jak by měla správně postupovat dál? Nebo jaké vyšetření by měla postoupit, aby bylo vše nadále v pořádku?:) děkuji za odpověď

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události