Snížení hemoglobinu

Chudokrevnost, anémie

Při každém rozsáhlejším vyšetření je zjišťována i koncentrace hemoglobinu v krvi, neboť toto červené barvivo, obsažené v červených krvinkách, je pro náš organismus zcela nezbytné, přenáší totiž kyslík z plic do tkání.

Trpíme-li chudokrevností neboli anémií, má náš organismus nedostatek hemoglobinu i červených krvinek. U někoho se téměř nemusí projevovat, ale v těžších případech ji poznáme podle bledosti, únavy, zadýchávání se, závratě a hučení v uších.

Na vině může být celá řada příčin, v zásadě existují dvě skupiny. V té první není dostatek červených krvinek v našem těle vůbec vytvářen, zatímco v druhé jsou krvinky vytvářeny, ale předčasně zanikají nebo je tělo jinak ztrácí.

Za chudokrevnost může většinou nedostatek železa, někdy také chronické záněty či chronické ztráty krve například při vředu v žaludku. Na vině může být i vrozená krevní anomálie, při níž jsou červené krvinky vychytávány ve slezině. Někdy je také ničí i náš vlastní imunitní systém.

Někdy může chudokrevnost způsobovat genetika, respektive dědičné poruchy tvorby hemoglobinu, tzv. talassémie. Každé konkrétní onemocnění pak může způsobovat různě těžkou anémii. Tyto dědičné choroby nejprve odhalí krevní obraz, následně je zkoumána velikosti i tvar krvinek a pacient je poslán i na další vyšetření. Při léčbě je potřeba se zaměřit na příčinu, kterou se snažíme eliminovat.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události