Snížené slzení

Hypolakrimace

Slzné žlázy jsou pro naše tělo velmi důležité, neboť nejenže produkují slzy při pláči, ale rovněž i malé množství slz, které je víčky při mrkání roztíráno po oku a následně odplavováno do nosní dutiny. Pomáhají chránit naše oko, vyplavují z něj cizí tělesa a mají antibakteriální účinky.

Dojde-li ke snížení funkce slzné žlázy, rohovka a spojivka začne vysychat, což se projeví pálením, pocitem cizího předmětu v oku či světloplachostí. Následkem může být až poškození oka.

Způsobit to může Sjörgenův syndrom, který poznáme i podle snížené funkce slinných žláz a zánětu kloubů. Jestliže vás tedy trápí pálení oka, které vyvolalo nedostatečné slzení, navštivte svého očaře, který vám doporučí používat oční kapky, tzv. umělé slzy.

Rohovka může vysychat i pod vlivem nedostatku vitaminu A.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události