Poruchy spánku postihují v současné době značnou část naší populace, na vině bývá stres, střídání nočních a denních směn i přepracovanost.
Mezi spánkové poruchy řadí odborníci nejen nespavost neboli insomnii, ale také nadměrnou spavost neboli hypersomnii, dále jet lag syndrom (porucha cirkadiánního rytmu při přelétávání časových pásem) a ostatní poruchy postihující spánkovou kvalitu, jako je náměsíčnost, skřípání zubů, noční můra a děsy, křeče v končetinách objevující se v noci, pomočování i abnormální chování v REM fázi, což je hluboká fáze spánku, při níž máme sny.
Více informací naleznete v článku Nespavost.
Nadměrný spánek často postihuje pacienty s depresí, demencí, roztroušenou sklerózou či s mozkovými infekcemi. Sekundární nadměrná spavost se pak objevuje v souvislosti s nespavostí, při níž je postižený abnormálně unavený přes den, ale doprovází také obstrukční syndrom spánkové apnoe (chrápání a dechové poruchy ve spánku), psychózy a syndrom neklidných nohou.
Jestliže není známá příčina, respektive neexistuje, jde o primární nadměrnou spavost neboli narkolepsii, při které usíná postižený několikrát během dne vždy na 5 minut až půl hodiny a tyto chvilky jsou pro něj velmi osvěžující. Kataplexie je pak definována jako náhlá ztráta svalového tonu při zachovalém vědomí po probuzení nebo před usnutím, přičemž znemožněné volní pohyby se objevují i u spánkové obrny. Na narkolepsii pomáhají stimulancia (modafinil), zatímco na spánkovou obrnu a kataplexii antidepresiva (například Xyrem, který dosáhl výsledků v zahraničí).
Mezi poruchy cirkadiánního rytmu lze zařadit kromě jet lag syndromu i syndrom předčasné a zpožděné fáze spánku, při nichž pacient (především staří lidé) usíná velmi brzy a velmi brzy se také probouzí, nebo naopak usíná (hlavně mladí lidé) v pozdních nočních hodinách a probouzí se až pozdě dopoledne. Trápí-li vás podobné příznaky, ačkoliv počet hodin spánku je víceméně zachován, není třeba nasazovat léky, ale doporučujeme vám upravit denní režim. Na nespavost a jet lag syndrom může pomoci hormon melatonin.
V případě spánkových poruch, které vznikly vinou jiného onemocnění, je dobré obrátit se na lékaře, jenž dokáže určit jejich příčinu.