Paranoidita

Paranoia

V řečtině označuje toto slovo šílenost či pošetilost a paranoiditu lze charakterizovat vztahovačností, neustálým podezříváním a afektivním zkreslováním reality. Tuto nemoc buď mají lidé již v sobě (paranoidní porucha osobnosti), nebo se rozvine spolu s některými nemocemi, jako je například Alzheimer nebo závislost na alkoholu, respektive změna osobnosti při demenci. Pacienty poznáme podle toho, že jsou nedůvěřiví, neustále se mračí, žárlí a na všem vidí pouze negativa. Postižený chápe svoje okolí jako nepřátele a tato nemoc nelze zcela dobře vyléčit. V případě Alzheimerovy choroby mohou pomoci léky na výživu nervových buněk.

Při schizofrenii se taktéž může objevit paranoia, většinou v kombinaci s bludy a halucinacemi (čichovými, zrakovými, sluchovými). Tito lidé mají neustálý pocit pronásledování. V některých případech dokonce obviňují svoje nejbližší okolí jako rodiče a přátelé, že se spojili s nepřítelem a podávají jim otrávené jídlo. V jiných případech trpí pacienti heroickými bludy, při nichž věří, že například zabrání třetí světové válce. Práce se schizofreniky je velmi těžká, neboť tyto smyšlenky jim nelze vymluvit, a navíc potřebují neustálý dohled a péči.

Léčbu schizofrenie včetně terapií a léků mají na starosti psychiatrové.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události