Pach acetonu z úst

Foetor acetonicus

Neléčená cukrovka, především pak diabetes I. typu (která se objevuje u mladých lidí a za niž může nedostatečná tvorba inzulinu ve slinivce), vyvolávají vznik kyseliny acetoctové a hydroxymáselné spolu s acetonem (tzv. ketolátky).

Krev tak obsahuje vyšší množství glukózy, ale protože tělu chybí inzulin, jenž by jí měl transportovat do dalších tkání, dochází k hladovění tkání. Tím se vytvářejí tukové rezervy, přičemž některé mastné kyseliny jsou přeměněny na energii, některé na ketolátky.

Právě tyto látky způsobují kyselé vnitřní prostředí, a aceton je dokonce pro nervovou tkáň jedovatý. Pokud není tělu při cukrovce dodán inzulin, vzniká vysoké množství ketolátky, což se spolu s vysokým množstvím glukózy projeví hyperglykemickým ketoacidotickým kómatem. Tato porucha vědomí nastupuje postupně a poznáme ji rovněž podle žízně, hlubokého dýchání, zvracení či bolesti břicha.

Protože je aceton prchavý, objevuje se ve vydechovaném vzduchu, v němž je i cítit. Jde prakticky o otravu, byť samotný jed vznikl v těle pacienta. Jakmile pociťujeme výše uvedené příznaky, okamžitě voláme záchranku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události