Lidská páteř je dvojitě esovitá, přičemž při vyklenutí dopředu nastává lordóza bederní a krční, zatímco při vyklenutí dozadu mluvíme o kyfóze křížové a hrudní. V případě, že je vybočena do stran, nastává skolióza, za kterou může jednostranné přetěžování páteře.
Hrb neboli gibbus je charakterizován jako hrudní kyfóza, s případným oslabením krční lordózy. Hrbatá záda může způsobovat zmenšování výšky člověka v pozdějším věku, ale i nesprávné držení těla vlivem dlouhodobého sezení u počítače či práce s mikroskopem, neboť hlava je nakláněna dopředu a dolů. Tím dochází ke zkracování svalů a jejich fixaci, takže hlava vypadá jako posazená rovnou na trup.
Prevencí proti vzniku hrbu je pravidelný pohyb ve formě sportu či cvičení, pomůže také střídání pracovní polohy a protahování.
Na vzniku hrbu se však mohou podílet také metabolické poruchy, při nichž dochází k nadměrnému ukládání tuku v souvislosti s Cushingovým syndromem a nemocí (bufalo hump). Hrb může zapříčinit i tuberkulóza kostí, při níž jsou obratle napadány mykobakteriemi a následně dochází k jejich zhroucení. Lze tomu zabránit nošením podpůrného korzetu, límce či vhodnými léky. Rovněž i léčba viru HIV pomocí virostatik může vznik hrbu způsobit.
Při křivici, která je způsobena nedostatkem vitaminu D, avšak v našich podmínkách se příliš nevyskytuje, může vzniknout tzv. rachitický hrb. Páteř je totiž kvůli nedostatku vápníku v kostech příliš měkká a ohebná, a nedokáže tak udržet tělesnou váhu. Tato choroba se objevuje u dětí, které se teprve vyvíjejí. Vrozené páteřní vady se vyskytují jen velmi výjimečně.