Euforie

Mánie

Euforii lze charakterizovat jako blaženou či povznesenou náladu a může se přechodně objevit po aplikaci drog nebo konzumaci alkoholu, ale jen v určitém množství, pokud je míra překročena, má

alkohol spíše utlumující účinky. Mánie může signalizovat také neurologické či psychiatrické onemocnění.

Euforizující látky

Mezi látky vyvolávající euforii lze zařadit kokain, modafinil či amfetamin a látky na jeho bázi, jako pervitin, extáze, efedrin, fenmetrazin a další. Zrychlují psychomotorické tempo a účinkují proti únavě. Člověk, který tyto látky užívá, je jimi udržován v bdělém stavu a také v něm vyvolávají euforii a psychické vzrušení. U jedince snižují potřebu spánku a mohou vyvolat agresivitu.

Konzumace výše uvedených látek je velmi nebezpečná, a to i pokud je užívána krátkodobě. Tyto látky mohou způsobit mozkovou mrtvici, srdeční infarkt či dehydrataci s následným kolapsem. Při dlouhodobém užívání také klesá počet neuronů v mozku.

Euforii je částečně podobná mánie, kterou lze definovat jako expanzivní náladu, při níž člověk dosahuje vyššího sebevědomí, je aktivnější a další. Objevuje se při bipolární poruše neboli maniodepresivitě a trpí jí rovněž pacienti s epizodickou mánií. Léčba není snadná, pomoci mohou některé léky, které nemocným předepíše psychiatr.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události