Bolest příušní žlázy

Bolest parotidy

Bolest je ve většině případů způsobena zánětem příušní žlázy, který může být virového či bakteriálního, ale také neinfekčního původu. Projevuje se oteklostí a zarudlostí žlázy (arminatu), která bolí nejen při dotyku. Potíže s polykáním se objevují u velkých otoků a intenzivní bolesti.

Virový zánět

Virového původu jsou příušnice, na něž trpěly starší děti, dokud nebylo zavedeno povinné očkování. Na jedné straně tváře a později i na druhé se vyskytnou těstovitá a bolestivá zduření, otok může způsobit i odstáté uši. Až v 70 % se u příušnice objevují také horečky. Tato choroba není léčena antibiotiky a příznaky do zhruba 10 dnů samy zmizí. Na tišení bolesti lze použít analgetika a protizánětlivé léky, jako je paracetamol (Paralen), ibuprofen (Ibalgin, Nurofen) či aspirin (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin). Při podezření na příušnice navštivte svého praktického doktora, neboť pokud by vir napadl i varlata, vaječníky, slinivku břišní či sluchový nerv, byla by nemoc vážnější.

Bakteriální zánět

Na rozdíl od příušnic se bakteriální záněty projevují hnisáním příušní žlázy a lze je léčit antibiotiky. Zánět může být vyvolán dehydratací, cukrovkou, ledvinovými chorobami, nedostatečnou tvorbou slin či špatnou hygienou ústní dutiny. Zánět se může rozšířit na příušní žlázu také při angíně či zánětu hltanu.

Kromě antibiotik doporučujeme zvýšit příjem tekutin, dodávat tělu vitamin C i fotonovou šťávu a nezapomínat na hygienu ústní dutiny.

Chronické záněty

Dochází ke střídání fáze bez příznaků a fáze zduření jedné žlázy. Chronický zánět se často objevuje u kuřáků, ale jde rovněž o vrozené onemocnění a dochází k němu také při ucpání vývodu žlázy. Objevuje se především u dětí, po překonání puberty sám mizí. Lidé trpící na chronický zánět příušní žlázy produkují nižší množství slin a sliny jsou viskózního charakteru. Při akutní fázi je zánět léčen antibiotiky, pomáhá i jemné masírování žlázy a dodržování zásad ústní hygieny. Právě z úst totiž pocházejí bakterie, které se pak dostanou do žlázy.

Další bolesti

Bolest příušní žlázy se vyskytuje také u revmatického onemocnění Sjögrenův syndrom, který se projevuje suchem v ústech a narušenou tvorbou slin. Vyvolána je také u sialolitiázy, během níž se kvůli jinému složení slin vytvářejí drobné kamínky, které následně ucpou vývod žlázy. Bolest se objevuje především při jídle nebo po něm, neboť právě tehdy je zvýšena produkce slin. Roli může hrát i psychická stimulace. Pokud se kamínek ve žláze zaklíní, je nutný chirurgický zákrok.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události