Bolest beder

Bolest v bederní krajině, bolest v kříži, sakralgie, lumbalgie

S bolestí zad se potýká mnoho lidí a nejčastěji za ně může pohybový aparát. Nejvíce je namáhána bederní páteř, a proto se bolesti objevují právě zde. Akutní bolest se projevuje ve formě ústřelu neboli lumbaga. Vzniká náhle v bederní krajině a spolu s ní nastává reflexní stažení svalů okolo páteře. Pacient často trpí omezenou pohyblivostí.

Za lumbago může rovněž zvedání těžkých věcí či prudká rotace trupu, při kterých dochází k uskřinutí měkkých tkání a podráždění nervových kořenů. Ačkoliv je tato nemoc nepříjemná, bolesti samy po čase zmizí. Léčíme je teplem a klidem s pomocí fyzioterapie, bolesti pak utlumí analgetika.

Větší problém představuje vyhřezlá meziobratlová ploténka a další změny na páteři. Dochází k utlačení a poškození nervové struktury, výsledkem může být až poškození funkce. Objevují se bolesti vystřelující do končetiny a celková pohyblivost je omezena. Řešení spočívá v některých případech v chirurgickém zákroku. Bolestí v bederní oblasti se mohou projevovat i další choroby, jako například ledvinová či gynekologická onemocnění.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události