Aura

Smyslový vjem

Lékaři označují auru jako předzvěst záchvatu, v latině pak nese tento příznak význam vánek. Metaforicky lze tak auru popsat jako mírný vánek, jenž předznamenává příchod bouře.

Bývá předzvěstí epileptického či migrenózního záchvatu a projeví se smyslovými vjemy, jež vznikají v nervové soustavě postiženého jedince bez podkladu v realitě. Aura bývá rovněž první fází epileptického záchvatu, ve které nervové buňky, umístěné v té mozkové části, jež zpracovává smyslové vjemy, vyvolávají epileptickou aktivitu. Charakteristická je především čichová aura, kvůli které cítí nemocný velmi silný a nepříjemný zápach. Aura při epileptickém záchvatu může být chuťová, sluchová (pískání v uších), zraková (záblesky) či se projevují vjemy z útrob.

Migrenóznímu záchvatu předchází zraková aura v podobě záblesku, jiskření či výpadku zorného pole. Tyto smyslové vjemy se objevují 10 či 20 minut před vypuknutím migrenózního záchvatu a trvají až jednu hodinu. Doprovázet je může senzorická aura v podobě mravenčení a brnění, která putuje po celém těle, čímž vyvolává necitlivost hlavně ve tváři či v pažích. Aura může mít i řečovou formu, při níž má postižený řečové obtíže. Pro nemocného však může být aura i pozitivní, neboť signalizuje blížící se záchvat, a pacient se tak na něj může připravit – vezme si například prášky proti migréně. V některých případech se aura objevuje i samostatně, nenásledována záchvatem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události