Apatie

Lhostejnost

Tuto nemoc lze charakterizovat kompletním nedostatkem motivace i citu.

Jako doprovodný příznak se vyskytuje u mnoha dalších nemocí, a to zvlášť u malých dětí, u kterých může indikovat syndrom nitrolební hypertenze, meningeální syndrom, infekci či vnitřní krvácení při úrazu. U kojenců se apatie může projevit i tím, že přestanou sát mateřské mléko. Apatie se může projevit i u velmi živých dětí, například následkem spadnutí ze stromu a vnitřního krvácení. Proto je nutné, aby si rodiče pečlivě všímali, jak se jejich dítě chová a zda nenastala v chování nějaká změna.

Dospělí a mladiství lidé pociťují apatii ve formě deprese či depresivních epizod. Spolu se zúžením subjektivního prostoru se může nacházet u těžce depresivních lidí se sebevražednými sklony. Apatie se může projevit ztrátou zájmu o okolí a o dříve oblíbené činnosti. Pacient se není schopný radovat (tzv. anhedonie), vyskytují se u něho spánkové poruchy i ty sexuálních funkcí.

Apatie doprovází v některých případech také nitrolební expanzivní proces (hematomy, nádory, aneurysma, cysty a další). To se projeví i ranní bolestí hlavy, epileptickým záchvatem, zvracením či parézou končetin. Apatie souvisí také s psychickými změnami.

Poměrně často pak za apatii může léze v čelním laloku mozku. Může to být nádor i krvácení a objevuje se prefrontální syndom (tzv. organický psychosondrom). Pacient trpí různými psychickými příznaky, je zpomalená jeho psychická činnost (bradypsychismus), následuje apatie a ztráta vůle (abulie). Ne vždy jsou však tyto příznaky dobře viditelné a pacient si je sám neuvědomuje. Proto by mu návštěvu doktora měli doporučit jeho blízcí, kteří si změn povšimli. Za apatii může také přepracování či vyhoření, zklamání nebo úmrtí milované osoby a další.

Tyto změny však bývají pouze dočasné, a pokud netrvají příliš dlouhou dobu, nelze mluvit o patologické situaci. Při přetrvávání psychických změn je však potřeba vyhledat praktika či psychologa. Uvědomme si však také, že apatií trpí alespoň jednou za život každý z nás.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události