Anémie

Chudokrevnost

Chudokrevnost neboli anémie je onemocnění, při němž schází červeným krvinkám hemoglobin, respektive jeho koncentrace je snížená. Hemoglobin je přitom pro naše tělo nezbytný, neboť na sebe váže kyslík, jenž distribuuje po těle. Rovněž způsobuje červenou barvu u červených krvinek a obsahuje atom železa. Při anémii má náš organismus sice červených krvinek dostatek, avšak ty jsou chudé – zatímco při normálním fungování připadá na 1 litr 150 g hemoglobinu, při anémii je to u mužů pouze 135 g a u žen 120 g na jeden litr krve.

Při chudokrevnosti jsou tak tkáně nedostatečně zásobovány kyslíkem. Pokud je kyslíku velmi málo, nastává tzv. hypoxie. Tělo nastolí obranné, tzv. kompenzační mechanismy, díky kterým se může s nedostatkem kyslíku vyrovnat a dál fungovat. Mezi obranné mechanismy patří hyperventilace neboli zrychlené dýchání, hyperkinetická cirkulace krve – zrychlení krevního proudu v cévách – či zvýšení uvolňovaného kyslíku v tkáních na základě chemické rovnice.

Že mají naše tkáně nedostatek kyslíku, se projeví únavou, anginou pectoris neboli svíravou bolestí na hrudi či poruchami orgánů. Zrychlením cirkulace se pak zvýší průtok krve ledvinami, čímž je krevní plazma více filtrována a následně i vylučována. Tak klesne i celkový objem krevní plazmy, což má za následek nízký krevní tlak i bledost. Srdce navíc zvýší svůj objem, čímž nastává palpitace nebo nárazové bušení srdce. Pokud tento následek dlouhodobě přetrvává, jde o tzv. tachykardii, přičemž lékař může u pacienta diagnostikovat srdeční šelest.

Kapitoly

Příčiny anémie a jak při ní postupovat

Anémii nelze rozpoznat svépomocí, diagnostikuje ji lékař, který také navrhne patřičnou léčbu. Příčinou chudokrevnosti může být nedostatek železa či kyseliny listové, pak je nutné tyto prvky pravidelně zařadit do jídelníčku a tělu je tímto způsobem dodávat. Dále je nutné se vyvarovat fyzické námahy, neboť se s ní tělo neumí vyrovnat. Závěrem lze poznamenat, že toto onemocnění může být dědičné či získané, ale rozhodně jej nedoporučujeme podcenit. Při léčbě je nutný rovněž aktivní přístup pacienta.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události