Abnormální žízeň

Polydipsie, nadměrná žízeň

Žízeň pociťujeme ve chvíli, kdy potřebujeme přijímat tekutiny. Za pocit žízně zodpovídá hypotalamus, umístěný v mozku, jehož buňky komunikují s protékající krví a odpovídají na její aktuální složení, řečeno velmi jednoduše. Buňky hypotalamu zareagují pro nás pocitem žízně tehdy, když jsou v krvi rozpuštěné látky vysoce koncentrované a je potřeba krev naředit. Kromě toho ovlivňuje pocit žízně i náplň krevního řečiště a krevní tlak, který „měří“ ve velkých žilách baroreceptory. Pokud je tedy mozek informován o malém naplnění krevního řečiště či nízkém tlaku v cévách, vyšle signál, že se máme napít. To však nastává až při větší ztrátě vody.

I ústní dutina a hltan, respektive receptory v nich umístěné ovlivňují potřebu se napít. To, že se na pocitu žízně podílí právě i tyto receptory, poznáme podle toho, že když se napijeme, hlavně něčeho studeného, žízeň zmizí, ačkoliv ještě voda nedoputovala do krevního řečiště. Potřebu se napít ale může ovlivňovat i jen sucho v dutině ústní. Zvláště u starších lidí je pocit žízně utlumen, a právě proto je nutné pravidelně pít i bez tohoto žíznivého pocitu. Pokud jde u někoho o nadměrnou žízeň, tzv. polydipsii, je nutné se nechat vyšetřit, neboť nadměrná žízeň může být symptomem vážných onemocnění, jako například cukrovka, doprovázena i únavou a nadměrným močením, tzv. polyurií.

Existuje také choroba žíznivka (diabetes insipidus), která může být renální či centrální. Pokud jde o druhou formu nemoci, je porušena sekrece antidueritického hormonu, jenž má na starosti zpětnou resorpci vody v ledvinách. Při nedostatku tohoto hormonu nekoncentrují ledviny moč, tělo ztrácí vodu, a nemocný má tak pořád žízeň. Při renální formě žíznivky jde o vrozenou chorobu, při níž antidueretický hormon nechybí, ale ledviny na něj nereagují. Abnormální žízeň může být symptomem dalších metabolických poruch, jako zvýšená funkce štítné žlázy či nadbytek vápníku v krvi. Pokud pacient trpí xerostomií, produkce jeho slin je snížená, čímž nastává v ústní dutině pocit suchosti, a tím pádem také žízeň.

Ne vždy však abnormální žízeň znamená vážnou nemoc, může jít jen o reakci organismu na zvýšenou ztrátu tekutin v souvislosti s fyzickou námahou, vysokou venkovní teplotou či suchým venkovním vzduchem.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události