Zápach z úst

Zápach z úst (foetor ex ore, halitóza) znamená nepříjemný zápach dechu.
            Skutečný zápach z úst může být způsoben požitou potravou nebo vydechovanými látkami, vylučovanými plícemi, nebo onemocněním dásní a zubů, rozkladem částic potravy v ústní dutině, anebo může souviset s celkovým onemocněním (např. onemocněním jater, komplikovanou cukrovkou, infekčními nebo nádorovými chorobami dýchacího ústrojí).
            Průsvit jícnu tvoří za normálních klidových okolností uzavřená štěrbina a  jícen je oddělen od dýchacích cest. Proto je mylné se domnívat, že zápach dechu ukazuje na funkci zažívacího ústrojí, tj.stavu trávení; onemocnění žaludku a střev obvykle zápach z úst nezpůsobují.
            Reakce okolí na zápach z úst je zčásti určena sociálním prostředím. Postižená osoba si nemusí být zápachu vlastního dechu vůbec vědoma.

  1. Vsugerovaná (psychogenní) halitóza je stížnost osoby na páchnutí vlastního dechu, vyvolaná psychologickými faktory. Objektivně není zápach okolím vnímán.
  2. Psychogenní zápach z úst se může objevit např. v průběhu úzkostných stavů. Setkáváme se  s ní u osoby zveličující normální tělesné pocity (hypochondra). Někdy může být projevem vážné psychické poruchy (schizofrenie, nutkavé psychózy).Zápach z úst může vyvolávat celá řada příčin, od zkažených zubů přes zadržování zbytků potravy mezi zuby až po vředy.
  3. Na vině může být také zánět v ústní dutině (například zánět dásní) či zánět v krku, jako je tomu u hnisavé angíny. V některých případech způsobují zápach z úst také nádory v jícnu, krku, ústní dutině či žaludku, v případě velmi intenzivního hnilobného zápachu jde o plicní absces a gangrénu.

V některých případech se příčina zápachu z úst však objevit nepodaří, a postižený tak může ve společnosti velmi trpět. Je odsouzený používat ústní vodu, žvýkačky apod., ačkoliv někdy je i tak zápach z úst patrný.

U některých lidí jde hovořit i o charakteristické „příchuti“ zápachu z úst, například u pacientů s cukrovkou je v případě diabetického kómatu cítit acetonový zápach, u osob s ledvinovým selháním je cítit čpavek neboli amoniak. U otravy alkoholem je zápach poměrně jednoznačný a u osob trpící jaterními chorobami se objevuje hepatální foetor ex ore, který je podobný zápachu mršiny či čerstvých jater.

Zápach z úst doporučujeme konzultovat s praktickým lékařem, který tak může odhalit jeho příčinu v některé z nemocí, případně vám poradí, jak zápach z úst odstranit či alespoň minimalizovat.

Kapitoly

Léčba

     Účinné je odstranění nebo léčení specifické příčiny (viz. výše). Dokud však údaje z předchorobí a základní lékařské fyzikální vyšetření nenajde pravděpodobný podklad choroby, není na místě obsáhlé vyšetřování. Nejdůležitější je v tom případě pozorné vyslechnutí a uklidnění pacienta, v těžkých případech může být nutná i konzultace psychiatra.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

6
1Marek13. 8. 2016 12:15:14
Praktičtí lékaři toho o zápachu z úst zrovna moc neví. Já jsem absolvoval různá vyšetření a nic. Zápachem z úst jsem trpěl dlouho a už jsem si myslel, že se s tím budu muset smířit. Pak jsem ale náhodou narazil na internetu na velice podrobný návod, jak řešit zápach z úst krok za krokem, díky kterému jsem konečně přišel na příčinu a taky jak ji vyřešit. Mrkněte se na to www.zapach-z-ust-ebook.cz

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události