Zánět vedlejších dutin nosních

Zánět dutin

      Vedlejší dutiny nosní (paranazální sinusy) jsou dutiny obsahující vzduch, ohraničené nosními a dalšími obličejovými kostmi. Rozlišují se čelní dutiny (frontální sinusy), dutiny v horní čelisti (maxilární sinusy), dutiny v kosti klínové (sfenoidální sinusy) a dutiny v  kosti čichové (etmoidální sinusy).
      Vedlejší dutiny nosní jsou pokryty stejnou sliznicí jako nosní dutiny. Díky jemným průduchům v postranní a zadní stěně nosní dutiny jsou ve stálém spojení. V dutinách se vdechnutý vzduch ohřeje a zvlhne a teprve potom se dostává se dolních cest dýchacích.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Příčiny zánětů vedlejších dutin nosních (sinusitid) mohou spočívat v anatomicky podmíněném zúžení průduchů vedlejších dutin nosních, ale mnohem častější příčinou jsou  infekce způsobené viry nebo bakteriemi. V ůvahu přicházejí také alergie nebo rozsáhlé záněty zubů (abscesy u zubních kořenů aj.).

Obraz nemoci

      Během zánětu dojde k překrvení a otoku nosní sliznice nosu i vedlejších dutin, která tvoří sekret. Ten za normálních okolností odtéká, ale když se průduchy spojující vedlejší dutiny s dutinami nosními se stanou vinou hustého sekretu neprůchodné, hromadí se v dutinách. To způsobuje velmi bolestivý místní tlak spolu s celkovými bolestmi hlavy. Většinou jsou postiženy dutiny kosti čichové a dutiny horní čelisti,  mnohem méně časté jsou záněty  dutiny kosti čelní a  dutiny kosti klínové. V podstatě se rozlišuje mezi dvěma typy zánětu vedlejších dutin nosních, zánětem akutním a  zánětem chronickým. Akutní zánět vedlejších dutin proběhne většinou v rámci  infekce horních dýchacích cest.

Hlavními příznaky akutního zánětu vedlejších nosních dutin jsou:

 • horečka (může vystoupat až na  40º C)
 • rýma, která se může stát až hnisavou
 • kašel
 • silné bolesti hlavy na různých místech (např. ve spáncích, v lících nebo bolesti očí) - záleží na tom, jaká dutina je postižena; bolesti jsou silné obzvláště během první poloviny dne a zesílí při sklánění hlavy
 • stékání hnisavého hlenu po zadní straně nosohltanu
 • zarudlá a oteklá oční víčka (to ukazuje na rozšíření zánětu do podkoží)
 • bodavá bolest v čelistní a čelní dutině  

      Chronický zánět vedlejších dutin nosních postihuje často čelistní dutiny a dutiny kosti čichové. Klinické projevy chronického zánětu vedlejších nosních nejsou tak výrazné jako u akutní sinusitidy, ale neodezní plně ani po delší době. Charakteristické pro tuto formu je:

 • hlenovitý výměšek brání volnému dýchání nosem
 • lehký tlak v postižené dutině
 • poklepání na horní čelist a čelní kost je bolestivé
 • bolesti hlavy a krku
 • poruchy čichu a chuti

      Zánět vedlejších dutin nosních je často spojen s chronickou bronchitidou. V těchto případech musí být léčeno obojí.

Následky

      Sinusitida může způsobit i jiné komplikace. Následkem zánětu vedlejších dutin může např. dojít k narušení až k prolomení stěny kosti. To může způsobit, že se zánět rozšíří na orgány ležící v okolí - může dokonce vyvolat i  hnisavý zánět mozkových blan (purulentní meningitidu). Rozšíří-li se zánětlivé procesy do očnice (dutiny, kde je uloženo oko), dojde k otokům víček a později i k tomu, že oční koule vystoupí dopředu (protruze bulbu).

Rozpoznání/vyšetření

      K první orientaci při stanovení diagnózy slouží proklepávání kostí, v nichž jou vedlejší nosní dutiny, rinoskopie (metoda sloužící k vyšetřování nosních průduchů), vyšetření ultrazvukem a rentgenem.
      V úvahu se dále bere průběh onemocnění a množství i vlastnosti sekretu. V některých případech se může provést také vyšetření počítačovou tomografií, aby byla vyloučena případná jiná onemocnění, zejména nádory a jiné chorobné procesy v kostech.

Léčba

      Léčba akutní sinusitidy zahrnuje boj proti mikrobiálním původcům nemoci a  snahu o volný odtok  sekretu. Toho lze dosáhnout za pomoci nosních kapek, užitím tepla (zvláště infračerveného světla), odstraňováním hnisu a inhalováním páry (heřmánek, šalvěj a tymián). Dále je nutné rozhodnout, zda je třeba nasadit antibiotika. To přichází při akutní formě sinusitidy v úvahu zejména při těžkém průběhu.
      Při léčbě chronické sinusitidy platí, že je nutné odstranit příčiny nemoci. Pokud se to nepodaří a selžou všechny konzervativní formy léčby, dochází obvykle k rozhodnutí operovat. Během operace chronické sinusitidy dojde k uvolnění  anatomicky zúžených míst (rozšíření průduchů spojujících vedlejší dutiny nosní s dutinou nosní) a zároveň se odstraní patologicky změněná sliznice.
      Nekomplikovaná sinusitida odezní většinou samovolně během 2 až 3 týdnů. Při hnisavé sinusitidě může vést k úspěchu odvádění hnisu z dutin a jejich proplachování spolu s antibiotickou léčbou.

Důležité upozornění

      Provzdušnění vedlejších dutin nosních se s věkem vyvíjí. V prvních měsících života je naplněna vzduchem pouze dutina kosti čichové. V předškolním věku  dítěte se začíná naplňovat vzduchem i dutina kosti klínové a dutina horní čelisti. Čelní dutina se stane propustnou pro vzduch až jako poslední, teprve až ve školním věku. Zánět vedlejších dutin nosních hraje často v dětském věku důležitou roli. Postižení čelní dutiny je však u kojenců raritou a u dětí v předškolním věku se nevyskytuje téměř vůbec.

Prevence

      Neměly by se podceňovat ani zdánlivě lehké rýmy. K nejdůležitějším preventivním opatřením patří, že by se mělo pobývat jen v příjemně vytopených (nikoli přetopených) a dobře větraných prostorách. Člověk by neměl spát ve studených a vlhkých místnostech. V případě příliš suchého vzduchu v místnosti je dobré pověsit nad topení vlhké ručníky.
Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Milena13. 10. 2021 21:26:47
Muzemukotomie pomoci od zaiehlych usi
0
2Milena13. 10. 2021 21:29:09
Může mukotomie pomoci od zalehly z usi

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události