Zánět vaječníku

      Zánět vaječníků patří do skupiny zánětlivých onemocnění malé pánve (Pelvic Inflammatory Disease, PID), do které řadíme také záněty vejcovodů (salpingitida) a dělohy (endometritida). Vejcovody jsou spolu s vazivovým upevněním označovány jako adnexa. Přičinou bývá vždy bakteriální infekce, ve 40% případů je onemocnění vyvoláno bakteriemi označovanými jako chlamydie. Postiženo je přibližně 10 až 15% všech sexuálně aktivních žen. Nakaženy jsou téměř výlučně mladší ženy, věkový vrchol se pohybuje okolo 15 - 20 let.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Chlamydie, mykoplazmata, stafylokoky a streptokoky zapříčiňují 90 až 95% všech infekcí malé pánve. K nákaze těmito mikroorganismy dochází většinou při pohlavním styku. Přenos bakterie může být ovšem způsoben také např:

  • Zavedení děložního tělíska (může riziko vzniku PID zvýšit 2x až 8x )
  • Porod, potrat
  • Poškození dělohy: terapeuticky kvůli přerušení těhotenství nebo diagnosticky kvůli vyšetření poševní sliznice  

     Také hormonální výkyvy a menstruace usnadňují bakteriím průnik do pohlavních orgánů. Mezi známé rizikové faktory patří dále:

  • Pohlavní aktivita
  • Vysoký počet sexuálních partnerů
  • Pohlavní styk bez použití kondomu
  • Již existující PID (nebezpečí recidivy je velmi vysoké!)
  • Již existující pohlavní choroba

Průběh nemoci

      Nemoci, řazené mezi PID, jsou považovány za „chameleóny“ mezi gynekologickými onemocněními. Pouze 65% klinicky stanovených podezřelých diagnóz může být potvrzeno laparoskopickou cestou. U mnoha žen se projevuje nepatrné příznaky, resp. vůbec žádné („Silent PID“ - „tichá PID“). 

Mezi nejčastější příznaky PID patří:

  • Poševní výtok abnormální barvy (nažloutlý, nazelenalý, nepříjemně páchnoucí)
  • Nepravidelné měsíčky, spotting (krvácivé špinění trvající většinou méně než jeden den), či vynechání menstruačního krvácení
  • Zesílené menstruační bolesti, a také silné bolesti při ovulaci (uprostřed menstruačního cyklu, cca 14. den po prvním dni měsíčního krvácení)
  • Křečovité bolesti břicha, často důraznější na pravé nebo levé straně podbřišku
  • Bolesti po pohlavním styku, ev. s krvácením (stykové krvácení)

PID mohou být také provázeny některými celkovými příznaky:

  • Horečka s různým průběhem a různou intezitou až po zimnici
  • Malátnost a únava
  • Nechutenství i nevolnost s možným zvracením
  • Stálé nucení na moč

Následky

      Pro mladé ženy mohou být následky obzvláště dramatické: je tu nebezpečí neplodnosti, neboť vejcovody jsou v důsledku zánětu pro oplodněné vajíčko neprůchodné. Při částečné průchodnosti může dojít k mimoděložnímu těhotenství, které může - zůstane-li nezpozorováno - vyvolat životu nebezpečné vnitřní krvácení. Počty komplikací jsou vysoké: už jedno setkání s PID sedmkrát zvyšuje riziko otěhotnění do břišní dutiny. To znamená, že se přibližně 12% všech prvně nakažených žen stane neplodnými. Dalšími komplikacemi jsou bolesti při pohlavním styku, abscesy ve vaječnících a neustálé bolesti způsobené zánětlivými změnami (srůsty, jizvy) v malé pánvi. Tyto komplikace postihují 15 až 20% pacientek. Samozřejmým je proto veliké psychické zatížení, které je s takovým onemocněním spjato. Nebezpečí neplodnosti vzrůstá s každým setkáním s PID: 

  • 15% riziko neplodnosti u jednou se vyskytnuvší PID
  • 30% riziko neplodnosti po druhém PID
  • 50% riziko neplodnosti po třetím nebo častěji opakovaným PID

Rozpoznání/vyšetření

      Nakažené ženy často onemocnění utajují a lékařskému ošetření se podrobí teprve za pět minut dvanáct. Východiskem pro stanovení diagnózy je anamnéza - podrobné údaje o pacientčiných obtížích. Lékař při manuálním vyšetření většinou zjistí, že už lehký dotyk děložního hrdla je velmi bolestivý. Oblastní mízní uzliny bývají zvětšené, teplota zvýšená. Vyšetření krve ukazuje zrychlenou sedimentaci a zvýšené počty bílých kvinek. Při gynekologické prohlídce bývá proveden i výtěr z pochvy a děložního krčku. Kultivace vzorku a jeho vyšetření pak obvykle objasní původce zánětu.
      Prováděno bývá také manuální vyšetření análním otvorem, které je sice nepříjemné vždycky, ale v případě PID bývá obzvláště bolestivé. Rovněž vaječníky mohou být při obouručním vyšetření (prst jedné ruky se nachází v pochvě, druhá ruka současně prohmatává podbřišek) velmi bolestivé na dotek. Nahromadění moku v děloze se dá zjistit pomocí ultrazvuku, hnisavý zánět vaječníků (komplikace PID s těžkými celkovými příznaky jako je horečka a zimnice) lze rovněž zjistit tímto způsobem. Při zvlášť akutních potížích musí být provedeno diagnostické laparoskopické vyšetření. Při tomto operativním zákroku mohou být odebrány potřebné výtěry přímo z vaječníků, hnis z abscesu může být drénován.

Léčba

      Nejčastějšími původci PID bývají bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. U 10 až 40% infikovaných, neléčených žen se vyvinou klinické příznaky akutní PID.
      Vedle boje proti bolestem, klidu na lůžku a bohatého přísunu tekutin stojí ve středu pozornosti léčba pomocí antibiotik (lehká forma PID může být antibiotiky léčena i ambulantně). Při léčbě antibiotiky je však nezbytné dodržovat následující pravidla: dodržte celý antibiotický cyklus tak, jak vám jej lékař předepíše. Za svévolným vysazením léků se totiž skrývají dvě nebezpečí. Jednak zvýšíte riziko recidivy, protože ačkoliv se budete cítit lépe, nebudou ještě vyhubeny všechny bakterie. Jednak se díky nedokončené léčbě vyvinou mikroorganismy proti antibiotikům odolné. To znamená, že při opakovaném onemocnění do té doby účinné léky již nepůsobí. Prognóza: ne vždy je první léčba anibiotiky ihned účinná. U 20% mladých pacientek dochází k recidivě.
      Při těžším onemocnění bývá nezbytná hospitalizace a podávání antibiotik intravenózně (kapačkou).

Prevence

      Zní to banálně, nicméně nemoci lze účinně zabránit, budete-li dbát následujících pravidel:

  • Při každém pohlavním styku používejte kondom.
  • Žádný pohlavní styk s partnerem, o němž se domníváte, resp. o němž víte, že trpí nějakou pohlavní chorobou.
  • Žádný sex s neznámými lidmi.
  • Budete-li gynekologicky ošetřována, poslouchejte svého lékaře. Např. po přerušení těhotenství vám bude doporučovat, abyste se do příští menstruace vyvarovala pohlavního styku bez použití kondomu.
  • Při podezření na pohlavní chorobu se dejte okamžitě vyšetřit. Váš sexuální partner by se měl v takovém případě rovněž podrobit prohlídce a případně i léčbě.

      Nejlépe je pohlavním chorobám se zcela vyhnout. Pokud se přesto vyskytnou, je naléhavě nutné podrobit se co možná nejvčasnější a efektivní léčbě, protože jinak mohou být následkem celoživotní zdravotní problémy.

Časté dotazy

      Co je to PID?
      PID je obecné označení zánětů ženských vnitřních pohlavních orgánů - dělohy, vaječníků, vejcovodů a okolní tkáně v prostoru malé pánve. Postižené tkáně a orgány jsou zanícené, oteklé a velmi citlivé. Nejčastějšími původci PID jsou chlamydie a gonokoky, ale roli tu hrají také jiné faktory. PID je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti ženy.

      Jak člověk přijde k PID?
      PID bývá způsobena sexuálně přenášenými bakteriemi, které vyvolávají kapavku a chlamydiové infekce pohlavních orgánů. Roli hrají ovšem také jiné bakterie, neboť PID bývá často způsobena smíšenou infekcí.

      Jak se mohu já osobně před nakažením tímto onemocněním chránit?
      Infekce malé pánve bývá m.j. zapříčiněna riskantním sexuálním jednáním. Sama se můžete chránit tím, že od svého partnera budete vyžadovat používání kondomu a budete omezovat počet sexuálních partnerů. Máte-li pocit, že jste se od svého partnera nakazila nějakou pohlavní chorobou nebo že se u vás už vyvinuly nějaké příznaky, musíte se neprodleně podrobit vyšetření. Jestliže jste byla v nedávné době léčena kvůli pohlavní nemoci, ujistěte se, že o tom váš partner ví a že je případně také léčen. Sexuální partner by měl být vyšetřen i v případě, že se u něho (zatím) žádné příznaky neprojevily.

      Jaké příznaky jsou pro PID typické?
      Prvními příznaky jsou bolesti v oblasti pánve a podbřišku. U lehkých případů se vyskytují slabé břišní křeče. U těžkých onemocnění se může objevit trvalá silná bolest, která zesiluje při pohlavním styku. Dalšími příznaky jsou:

  • Výtok z pochvy
  • Nepravidelná menstruace
  • Krvácení nezávislá na periodě
  • Horečka/zimnice
  • Nevolnost (se zvracením)  

      Jaké jsou hlavní komplikace PID?
      Komplikace způsobené PID mohou být různé, některé z nich i velmi vážné - od chronických bolestí břicha, přes mimoděložní těhotenství až po neplodnost.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Josefka15. 11. 2014 23:13:05
Dobrý den, moje teta teď čelí zánětu vaječníku. Koupili jsme ji Senzycol, který nám poradili v lékárně a teď čekáme. Teta se citím líp a říkala, že i příznaky se ji mírní. Uvidíme, co z toho vyplyne. Doufáme, že ji to pomůže.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události