Zánět vaječníků patří do skupiny zánětlivých onemocnění malé pánve (Pelvic Inflammatory Disease, PID), do které řadíme také záněty vejcovodů (salpingitida) a dělohy (endometritida). Vejcovody jsou spolu s vazivovým upevněním označovány jako adnexa. Přičinou bývá vždy bakteriální infekce, ve 40% případů je onemocnění vyvoláno bakteriemi označovanými jako chlamydie. Postiženo je přibližně 10 až 15% všech sexuálně aktivních žen. Nakaženy jsou téměř výlučně mladší ženy, věkový vrchol se pohybuje okolo 15 - 20 let.
Chlamydie, mykoplazmata, stafylokoky a streptokoky zapříčiňují 90 až 95% všech infekcí malé pánve. K nákaze těmito mikroorganismy dochází většinou při pohlavním styku. Přenos bakterie může být ovšem způsoben také např:
Také hormonální výkyvy a menstruace usnadňují bakteriím průnik do pohlavních orgánů. Mezi známé rizikové faktory patří dále:
Nemoci, řazené mezi PID, jsou považovány za „chameleóny“ mezi gynekologickými onemocněními. Pouze 65% klinicky stanovených podezřelých diagnóz může být potvrzeno laparoskopickou cestou. U mnoha žen se projevuje nepatrné příznaky, resp. vůbec žádné („Silent PID“ - „tichá PID“).
Mezi nejčastější příznaky PID patří:
PID mohou být také provázeny některými celkovými příznaky:
Pro mladé ženy mohou být následky obzvláště dramatické: je tu nebezpečí neplodnosti, neboť vejcovody jsou v důsledku zánětu pro oplodněné vajíčko neprůchodné. Při částečné průchodnosti může dojít k mimoděložnímu těhotenství, které může - zůstane-li nezpozorováno - vyvolat životu nebezpečné vnitřní krvácení. Počty komplikací jsou vysoké: už jedno setkání s PID sedmkrát zvyšuje riziko otěhotnění do břišní dutiny. To znamená, že se přibližně 12% všech prvně nakažených žen stane neplodnými. Dalšími komplikacemi jsou bolesti při pohlavním styku, abscesy ve vaječnících a neustálé bolesti způsobené zánětlivými změnami (srůsty, jizvy) v malé pánvi. Tyto komplikace postihují 15 až 20% pacientek. Samozřejmým je proto veliké psychické zatížení, které je s takovým onemocněním spjato. Nebezpečí neplodnosti vzrůstá s každým setkáním s PID:
Zní to banálně, nicméně nemoci lze účinně zabránit, budete-li dbát následujících pravidel:
Nejlépe je pohlavním chorobám se zcela vyhnout. Pokud se přesto vyskytnou, je naléhavě nutné podrobit se co možná nejvčasnější a efektivní léčbě, protože jinak mohou být následkem celoživotní zdravotní problémy.
Co je to PID?
PID je obecné označení zánětů ženských vnitřních pohlavních orgánů - dělohy, vaječníků, vejcovodů a okolní tkáně v prostoru malé pánve. Postižené tkáně a orgány jsou zanícené, oteklé a velmi citlivé. Nejčastějšími původci PID jsou chlamydie a gonokoky, ale roli tu hrají také jiné faktory. PID je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti ženy.
Jak člověk přijde k PID?
PID bývá způsobena sexuálně přenášenými bakteriemi, které vyvolávají kapavku a chlamydiové infekce pohlavních orgánů. Roli hrají ovšem také jiné bakterie, neboť PID bývá často způsobena smíšenou infekcí.
Jak se mohu já osobně před nakažením tímto onemocněním chránit?
Infekce malé pánve bývá m.j. zapříčiněna riskantním sexuálním jednáním. Sama se můžete chránit tím, že od svého partnera budete vyžadovat používání kondomu a budete omezovat počet sexuálních partnerů. Máte-li pocit, že jste se od svého partnera nakazila nějakou pohlavní chorobou nebo že se u vás už vyvinuly nějaké příznaky, musíte se neprodleně podrobit vyšetření. Jestliže jste byla v nedávné době léčena kvůli pohlavní nemoci, ujistěte se, že o tom váš partner ví a že je případně také léčen. Sexuální partner by měl být vyšetřen i v případě, že se u něho (zatím) žádné příznaky neprojevily.
Jaké příznaky jsou pro PID typické?
Prvními příznaky jsou bolesti v oblasti pánve a podbřišku. U lehkých případů se vyskytují slabé břišní křeče. U těžkých onemocnění se může objevit trvalá silná bolest, která zesiluje při pohlavním styku. Dalšími příznaky jsou:
Jaké jsou hlavní komplikace PID?
Komplikace způsobené PID mohou být různé, některé z nich i velmi vážné - od chronických bolestí břicha, přes mimoděložní těhotenství až po neplodnost.