Zánět sliznice konečníku

Onemocnění zánětem sliznice rekta ( tedy konečníku ) se také označuje jiným názvem proktitida.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Onemocnění proktitidou v populaci přibývá. Může se jednat o nespecifické onemocnění zcela neznámé etiologie, tedy příčinu vzniku onemocnění neznáme ( například při onemocnění ulcerózní proktitidou nebo při onemocnění Crohnovou chorobou ) anebo o specifické onemocnění s jasně identifikovatelnou příčinou, včetně onemocnění přenosných sexuálně, jako jsou například gonorea (  viz níže ), onemocnění syfilis - obvykle sekundární ( viz níže ), infekce vyvolaná gramnegativní bakterií Chlamydia trachomatis, která žije uvnitř buněk na sliznicích, dále onemocnění herpes simplex ( viz níže ) anebo onemocnění vyvolaná cytomegalovirem, tedy virem ze skupiny herpetických virů, který si označení vysloužil podle své schopnosti zvětšovat hostitelské buňky. ( Gonorea – tedy onemocnění kapavka, což je pohlavně přenosné onemocnění, které je vyvoláno bakterií Neisseria gonorrhoea.

Onemocnění syfilis je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum, které se přenáší téměř výhradně pohlavním stykem. Onemocnění  způsobené virem Herpes simplex, jedná se o virus, který způsobuje nepříjemný opar na rtu a genitáliích ). Některé případy onemocnění proktitidou, tedy zánětem sliznice rekta mají specifickou etiologii - tedy vyvolávající příčinu vzniku ( například vyvolávajícím původcem mohou být bakterie Campylobacter, Shigella nebo Salmonella ) anebo mají určitý vztah k podávání antibiotik pacientovi v předchozím období. Jiné případy onemocnění proktitidou mohou nastat u nemocného jako následek po terapii radioaktivním ozářením anebo jako tzv. diverzní proktitida, což znamená zánět sliznice konečníku u pacientů s neporušeným rektem a s vytvořenou kolostomií ( tedy s vyvedením tlustého střeva přední břišní stěnou a s jeho otevřením navenek ) anebo s ileostomií ( tedy s vyvedením koncové části tenkého střeva přední břišní stěnou a s jeho otevřením navenek ).

Sexuálně přenosné patogenní mikroorganizmy vyvolávají onemocnění proktitidou častěji u homosexuálů. Pacienti s porušenou obranyschopností organizmu mají rovněž větší vnímavost pro onemocnění proktitidou ( tedy častěji se u nich vyskytuje zánět sliznice konečníku ), a sice zejména pro proktitidy vyvolávané infekčním agens, jako jsou záněty sliznice konečníku vyvolané virem herpes simplex nebo cytomegalovirem.

Chorobopis

Charakteristickým manifestním klinickým příznakem u pacienta trpícího onemocněním proktitidou je krvácení z konečníku anebo odchod hlenu nebo stolice s příměsí hlenu konečníkem. Zánět sliznice konečníku ( tj. proktitida ) vyvolaný gonokoky, virem herpes simplex anebo cytomegalovirem může u postiženého jedince vyvolávat velice intenzivní rektoanální bolest ( tedy bolest v oblasti řitního otvoru a konečníku ). 

Rozpoznání / vyšetření

Stanovení diagnózy onemocnění pacienta zánětem sliznice konečníku ( tj. proktitidou ) je založeno na identifikaci výše uvedených typických klinických příznaků a dále na provedení speciálních vyšetření. Proktoskopií ( proktoskopie je vyšetření konečníku, přesněji řitního tedy análního kanálu, pomocí speciálního přístroje – anoskopu, anoskop je krátká neohebná trubice, která umožňuje prohlídku celého kanálu a přilehlé části sliznice konečníku nad svěrači, anoskop umožňuje vyšetření konečníku přímým pohledem a pohledem do strany )  a sigmoideoskopií ( sigmoideoskopie je endoskopická metoda, při níž se zavádí endoskop do těla pacienta řitním otvorem, při sigmoideoskopii lékař prohlíží jen levou část tlustého střeva - cca 60 cm, tedy konečník a esovitou kličku tlustého střeva, a to pomocí flexibilního – ohebného přístroje sigmoideoskopu ) lze v naprosté většině případů onemocnění proktitidou zjistit zanícenou sliznici konečníku. Stanovenou diagnózu choroby potom zpřesní provedení biopsie zanícené sliznice konečníku ( tedy odběr vzorku sliznice konečníku a jeho histologické vyšetření patologem ), dále mikrobiologické vyšetření odebraných vzorků tkáně sliznice konečníku s provedením nátěrů, a konečně kultivace materiálu stěny konečníku na eventuální přítomnost bakteriálních, houbových anebo virových patogenů.

Dalšími možnými vyšetřovacími metodami, které lze také použít ke zpřesnění diagnózy onemocnění pacienta proktitidou jsou tzv. Tzanckův postup zjištění mnohojaderných obrovských buněk, nebo tkáňová kultura, či sérologický test na lues ( lues neboli příjice nebo také syfilis je nebezpečné pohlavně přenosné onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum ) a nebo konečně také vyšetření vzorku stolice pacienta na možnou přítomnost bakterií Clostridium difficile. U vybraných pacientů trpících zánětem sliznice konečníku může být účelné také i vyšetření dalších oddílů jejich střeva endoskopicky anebo rentgenologicky.

Léčba

Onemocnění pacienta zánětem sliznice konečníku, jestliže se jedná o specifickou proktitidu, můžeme léčit nasazením antibiotik, a to jak v případě pacientů s normální, tak také i v případě pacientů s porušenou imunitou ( tj. s oslabenou obranyschopností jejich organizmu ). Mužské homosexuální pacienty trpící nespecifickou proktitidou můžeme úspěšně vyléčit empiricky s nasazením léků, a sice antibiotik doxycyklinu       ( zpravidla se podává v tabletách ústy v dávce 100 miligramů  2krát denně ) anebo co-trimoxazolu ( zpravidla se podává v tabletách ústy v dávce 160 miligramů trimethoprimu + 800 miligramů sulfamethoxazolu 2krát denně ).

Onemocnění proktitidou vzniklé u nemocného následně po předchozím podávání antibiotik se v naprosté většině případů léčí opět podáváním antibiotik, a sice metronidazolem ( podává se ústy v tabletách v dávce 250 miligramů 4krát denně po dobu 7 až 10 dní ) nebo vankomycinem ( podává se ústy v tabletách v dávce 250 miligramů 4krát denně rovněž po dobu 7 až 10 dní ). Léčení pacientů s proktitidou vzniklou jako následek radioaktivního ozáření ( například po protinádorové léčbě ) je podobné jako léčení pacientů trpících nespecifickou proktitidou, což zahrnuje místní podávání hormonálních léků – kortikosteroidů ( používá se zpravidla lék hydrokortizon v dávce 90 miligramů ), a to ve formě pěny, anebo ve formě klyzmata - tedy nálevu podávaného cévkou zavedenou řitním otvorem do konečníku ( s  obsahem 100 miligramů léku hydrokortizonu nebo 40 miligramů léku methylprednisolonu ), které se podávají 2krát denně po období 3 týdnů.

Také je možné podávání léku mesalasinu ( v dávce 4 gramy ), který se aplikuje rovněž ve formě klyzmatu vždy každý večer před ulehnutím nemocného na lůžko, a sice po dobu 3 až 6 týdnů. Také může být účinné podávání léku sulfasalazinu v tabletách ústy dávce 500 až 1000 miligramů 4krát denně po dobu nejméně 3 týdny anebo i déle, a sice se lék sulfasalazin podává samotný anebo v kombinaci s lokálně do oblasti konečníku aplikovanou místní terapií. V takových případech pacientů trpících onemocněním proktitidou, u nichž tato výše uvedená terapie nepomáhá, můžeme uspět léčbou s celkovým podáváním hormonálních léků ze skupiny kortikosteroidů. U malého procenta pacientů se z nespecifické proktitidy  vyvine onemocnění chronickou ulcerózní kolitidou ( ulcerózní kolitida neboli také jiným názvem idiopatická proktokolitida je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice ), anebo může reprezentovat jednu z oblastí postižených Crohnovou chorobou. 

Crohnova nemoc neboli jiným názvem také ileitis terminalis, či terminální ileitida, nebo také Crohnova choroba, či chronický nespecifický střevní zánět, nebo enteritis regionalis, regionální enteritida, ileokolitida, Crohnova kolitida, idiopatický střevní zánět nebo konečně také morbus Crohn je chronický zánět trávicí trubice, nejčastěji tenkého střeva (50%), méně často tlustého střeva (30%) a vzácně i jícnu nebo ústní dutiny (5%).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události