Zánět děložního hrdla

      Pod pojmem cervicitida rozumíme zánět sliznice vystýlající kanál děložního hrdla. Nejčastější původci onemocnění jsou Chlamydia trachomatis , Neisseria gonorrhoeae, často se jedná o smíšenou bakteriální floru. Nákaza se obvykle šíří z pochvy po povrchu sliznice, pak proniká do slizničních záhybů (tzv. krypt). Projevuje se hojným hnisavým výtokem.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      V akutním stadiu je při gynekologickém vyšetření v zrcadlech zarudlé okolí zevní branky děložního hrdla a z hrdla vytéká hnisavý obsah. Při pohmatovém vyšetření je čípek objemnější a pohyby čípkem jsou bolestivé. Žena si stěžuje na neurčité bolesti za stydkou sponou, někdy na bolesti v kříži, má obtíže s močením, bolesti při vyprazdňování stolice a při pohlavním styku. Teplota může být zvýšená. V chronickém stadiu některé subjektivní obtíže obvykle mizí, ženy si stěžují na bolesti při styku a bolestivou menstruaci. Chronický zánět děložního hrdla může být příčinou neplodnosti.

Vyšetření

      Ke stanovení diagnózy a upřesnění původu onemocnění je nutné kolposkopické  vyšetření (tj. vyšetření pochvy a děložního hrdla pomocí speciálního optického přístroje-kolposkopu) s odběrem materiálu k cytologickému a mikrobiologickému vyšetření. Je důležité vyloučit nádorové postižení, případně včasně zachytit přednádorové změny.

Léčba

Léčba akutních mykóz

V akutním stadiu je nutný klidový režim, nejlépe za hospitalizace. Nedílnou součástí léčby jsou antibiotika, zpočátku jsou podávána podle předpokládaného původce onemocnění. Osvědčily se zejména kombinace doxycyklinu s roxitromycinem, u gonokokového zánětu (kapavky) je vhodný penicilin. Je nutné vyšetření a léčba sexuálního partnera.

Léčba opakovaných mykóz

V případě neustále se vracejících gynekologických mykóz už nestačí léčit pouze samotnou mykózu, ale i problém jejího opakování. Léčba by měla probíhat pod dohledem lékaře, který stanoví optimální postup. V poslední době se u pacientek s opakovanými gynekologickými mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba léky s obsahem enzymů (nejznámější je Wobenzym). Podle nedávno zveřejněných výsledků výzkumu (časopis Česká gynekologie duben/2013) pozitivní účinek enzymové léčby přetrvával i čtyři roky poté, co ji pacientky užívaly po dobu 10 týdnů. Enzymy, které tyto léky obsahují, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhají podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události