Urolitiáza

Ledvinové kameny

     Typickými projevy ledvinové koliky jsou náhlé a křečovité bolesti v oblasti beder, které vznikají  při ucpání močových cest například kameny nebo krevní sraženinou. Většina ledvinových kamenů se skládá z vápníku (kalcia), některé z močových kyselin a fosfátů.
      Jsou-li kameny malé, mohou být zpravidla vyplaveny z těla močí, předpokladem je ovšem příjem velkého množství tekutin. Je-li kámen tvořen kyselinou močovou, je většinou podáván lék s alkalizujícími účinky. To tvorbu kyseliny utlumí a kámen do jisté míry rozpustí. V případě, že jsou kameny příliš veliké, mohou být  rozbity pomocí tak zvaného litotrypteru - přístroje vytvářejícího intenzivní zvukové vlny, jejichž energie je koncentrována na kámen.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Všeobecně vznikají ledvinové kameny v případě, že je moč v ledvinách dlouhodobě koncentrovaná, nebo  v těle chybí látky, které normálně zamezují tvorbě kamenů. Ten, kdo málo pije, jí mnoho bílkovin, tuků a kalcia, k tomu se ještě málo pohybuje, má předpoklad k tomu, aby jednou trpěl ledvinovými kameny. Dalšími příčinami mohou být chronické infekce ledvin a poruchy látkové výměny kalcia nebo kyseliny močové.

Průběh

      Ledvinové kameny se nemusí vůbec projevovat, nebo naopak zapříčiňují obrovské bolesti. Malé kamínky velikosti zrnka písku jsou zpravidla neškodné. Díky dostatečnému přísunu tekutin mohou být vyplaveny z těla přirozenu cestou. Ucpou-li ovšem močové cesty větší kameny a zamezí-li tím průtoku moči, nestačí již pouze mnoho pít. Když jsou močovod nebo ledvina  ucpány kamenem, může dojít k bolestem zad nebo silným bodavým bolestem v okolí ledvin - k takzvané ledvinové kolice. Trvalá nebo stále se opakující bolest se  šíří břichem a pohlavními orgány až k vnitřní straně stehen. Většinou jsou tyto bolesti doprovázeny nevolnostmi a zvracením, vyklenutým  břichem, zimnicí, občas horečkou a krví v moči (což ovšem neplatí vždy). Kolika může způsobit uvolnění kamenu a jeho následné vyplavení.

Následky

      Zůstanou-li kameny v těle dlouhou dobu a nejsou-li dostatečně léčeny, může se tlačit moč v močovodu zpět do ledvin. Na ledviny působí trvalý tlak, takže kanálky odvádějící z ledvin moč ji nemohou odevzdat do sběrného systému a močového měchýře. Takto omezované ledvině hrozí poškození vývodních oblastí (pyelitida) i citlivých  ledvinových jednotek - nefronů (pyelonefritida), čímž dojde k omezení funkčnosti ledvin, případně k jejich celkovému selhání.
      Kromě toho dochází k infekci močových cest, protože se na kamenech a ve stagnující moči usadí bakterie.

Rozpoznání/vyšetření

      Typickými projevy ucpání močových cest kameny je bolest v zádech a břichu, přecitlivělost třísel nebo pohlavních orgánů. Konečná diagnóza nemoci je stanovena teprve na základě prohlídky moči pomocí mikroskopu. Je v ní  zpravidla přítomna  krev, hnis nebo malé krystalky. Vytvoří-li se nejprve jen nepatrné kamínky velikosti zrnka písku, pacient zpravidla nic nenápadného nepostřehne. Až teprve většinou zcela náhodná prohlídka spojená s rozborem moči zjistí přítomnost nepatřičných  látek v moči a objeví nebezpečí pozdějšího vzniku velikých kamenů.
      Ve většině případů jsou močové kameny zpozorovány až tehdy, když způsobují bolest.

Léčba

      Některé kameny mohou být vyplaveny z těla už pomocí zvýšené tvorby moči. Čím více moči - vyvolané  příjmem velkého množství  tekutin - je transportováno močovodem, tím pravděpodobněji budou z těla vyloučeny krystalky a kameny.
      Bolesti, objevující se převážně při projevech koliky, mohou být potlačeny buď pomocí silných léků proti bolestem nebo preparátů omezující ch křeče.
      V případě, že nejsou kameny vyplaveny samovolně, musí být zvoleno jiné řešení, jak dostat kameny z těla ven. Jednou možností je tak zvaná litotrypse. Jsou-li kameny větší než 1,5 cm a blokují-li odtok z ledvin nebo z močovodu, zkouší lékař kameny zničit pomocí litotrypteru, přístroje, který  tvoří pulzující vlny. Vlny proniknou k ledvinovému kamenu, aniž by při tom tělo nějak poškodily. Zbytky rozbitých kamenů musí být pomocí zvýšeného příjmu tekutin vyplaveny z těla ven. Tato metoda je elegantní, bohužel ne vždy použitelná. V takových případech musí být kámen odstraněn chirurgicky.

Prevence

      Ten, kdo již někdy trpěl ledvinovými kameny, by měl dávat pozor na následující:

Kalciové kameny
      Pijte denně dva až tři litry močopudných tekutin s diuretiky, která omezují tvorbu nových kamenů. Pomocí kalciumcitrátu je možno zvýšit množství citranu v moči, čímž je bržděna tvorba kalciových kamínků. V potravinách jako špenát, kakao, oříšky, pepř a čaj je přítomen oxalát, který tvorbě kamenů pomáhá.  

Kameny z kyseliny močové
      Koncentrace kyseliny močové v těle stoupá se zvyšujícím se příjmem masa, ryb a drůbeže. Pomocí léku alopurinol, který užívají také pacienti trpící dnou, se dá množství kyseliny močové v moči snížit. Kalciový citrát vytváří v moči alkalické prostředí. Kaménky z kyseliny močové se vytvářejí jen tehdy, je-li podíl kyseliny močové v moči vysoký.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události