Zhoubné nádory, které se vyskytují v oblasti ledvinové pánvičky, kalichů a močovodů, jsou histologicky podobné. Obvykle svým původem vycházejí z přechodného epitelu.
Příčiny vzniku karcinomu ledvinné pánvičky a močovodů nejsou známy. Známé kancerogeny ( tedy látky, které svým působením vyvolávají nádory ) působící v močovém traktu zahrnují anilinová barviva, dále některé meziprodukty při výrobě gumy, metabolity tryptofanu a pravděpodobně i exkreční produkty tabákových dehtů.
Hlavním klinickým příznakem karcinomu močové pánvičky a močovodu je nález hematurie ( tj. přítomnost krve v moči ). Typické kolikovité, záchvatovité bolesti mohou doprovázet blokádu močových cest.
Diagnózu tumoru ledvinové pánvičky a močovodu stanovujeme pomocí vyšetření intravenózní urografií ( tedy rentgenové metody s pomocí nitrožilního podání rentgenkontrastní látky, kde se tumor na získaných rentgenových snímcích projeví jako defekty náplně ) nebo pomocí vyšetření retrográdní pyelografií ( tedy opět rentgenové metody s podáním rentgenkontrastní látky, ale při této metodě přes močovou trubici a močový měchýř přímo do močovodu a ledvinné pánvičky s následným provedením rentgenových snímků ). Vyšetření rentgenovou počítačovou tomografií může pomoci při lokalizaci a v odlišení nekontrastních konkrementů ( tedy kamenů ) nebo koagul ( tedy krevních sraženin ). Může být pozitivní také cytologický nález ( tj. prokázaná přítomnost typických buněk zhoubného nádoru v odebraném vzorku tkáně ). Ureteroskopie a nefroskopie ( tedy přímé endoskopické vyšetření močovodů a močových pánviček ) mohou odhalit i přítomnost velmi drobných nádorků.
Léčení karcinomu ledvinné pánvičky a močovodu je spojena s radikální nefroureterektomií ( tedy s operačním zákrokem spočívajícím v odstranění postižené ledviny a močovodu ). Ve výjimečných případech je volena pouze lokální excize ( tedy pouhé místní chirurgické vyříznutí nádoru ), a to tehdy, jestliže pacient trpí na snížení ledvinových funkcí nebo má pouze solitární ( tedy ojedinělou ) ledvinu. Prognóza pacientů s radikálně operačně odstranitelným lokalizovaným zhoubným nádorem močovodu nebo ledvinné pánvičky je poměrně dobrá. Je ovšem nezbytné pravidelné sledování pacienta i po provedené radikální operaci s pravidelnými cystoskopickými kontrolami ( tedy s opakovanými přímými endoskopickými vyšetřeními močového měchýře ), neboť tyto tumory mají tendenci zakládat implantační metastázy.