Tumory ledvinné pánvičky a močovodu

Zhoubné nádory, které se vyskytují v oblasti ledvinové pánvičky, kalichů a močovodů, jsou histologicky podobné. Obvykle svým původem vycházejí z přechodného epitelu.

Kapitoly

Příčiny / rizikové faktory

Příčiny vzniku karcinomu ledvinné pánvičky a močovodů nejsou známy. Známé kancerogeny ( tedy látky, které svým působením vyvolávají nádory ) působící v močovém traktu zahrnují anilinová barviva, dále některé meziprodukty při výrobě gumy, metabolity tryptofanu a pravděpodobně i exkreční produkty tabákových dehtů.

Chorobopis

Hlavním klinickým příznakem karcinomu močové pánvičky a močovodu je nález hematurie ( tj. přítomnost krve v moči ). Typické kolikovité, záchvatovité bolesti mohou doprovázet blokádu močových cest.

Rozpoznání / vyšetření

Diagnózu tumoru ledvinové pánvičky a močovodu stanovujeme pomocí vyšetření intravenózní urografií ( tedy rentgenové metody s pomocí nitrožilního podání rentgenkontrastní látky, kde se tumor na získaných rentgenových snímcích projeví jako defekty náplně ) nebo pomocí vyšetření retrográdní pyelografií ( tedy opět rentgenové metody s podáním rentgenkontrastní látky, ale při této metodě přes močovou trubici a močový měchýř přímo do močovodu a ledvinné pánvičky s následným provedením rentgenových snímků ). Vyšetření rentgenovou počítačovou tomografií může pomoci při lokalizaci a v odlišení nekontrastních konkrementů ( tedy kamenů ) nebo koagul ( tedy krevních sraženin ). Může být pozitivní také cytologický nález ( tj. prokázaná přítomnost typických buněk zhoubného nádoru v odebraném vzorku tkáně ). Ureteroskopie a nefroskopie ( tedy přímé endoskopické vyšetření močovodů a močových pánviček ) mohou odhalit i přítomnost velmi drobných nádorků.

Léčba

Léčení karcinomu ledvinné pánvičky a močovodu je spojena s radikální nefroureterektomií ( tedy s operačním zákrokem spočívajícím v odstranění postižené ledviny a močovodu ). Ve výjimečných případech je volena pouze lokální excize ( tedy pouhé místní chirurgické vyříznutí nádoru ), a to tehdy, jestliže pacient trpí na snížení ledvinových funkcí nebo má pouze solitární ( tedy ojedinělou ) ledvinu. Prognóza pacientů s  radikálně operačně odstranitelným lokalizovaným zhoubným nádorem močovodu nebo ledvinné pánvičky je poměrně dobrá. Je ovšem nezbytné pravidelné sledování pacienta i po provedené radikální operaci s pravidelnými cystoskopickými kontrolami ( tedy s opakovanými přímými endoskopickými vyšetřeními močového měchýře ), neboť tyto tumory mají tendenci zakládat implantační metastázy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Winklerová Jana29. 10. 2023 16:41:54
Je to přesně moje diagnoza,na bolest beru Algifen kapky nebo
Diclofenac Duo, ale při záchvatu to nepomáhá, čekám na operaci, poraďte mě ještě něco jiného...Díky, předem..

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události