Tuberkulóza

TBC

      Tuberkulóza stále patří k nejnebezpečnějším infekčním onemocněním na světě - třetina světového obyvatelstva je nakažena tuberkulózním bacilem. Ročně přibývá celosvětově zhruba 100 milionů nově infikovaných lidí - především v rozvojových zemích. 8 milionů z nich onemocní, 3 miliony zemřou. Z toho je asi 250.000 dětí. 95% úmrtí připadá na obyvatele rozvojových zemí. V několika posledních letech se začalo o tuberkulóze více mluvit - hlavně proto, že se často vyskytuje zároveň s onemocněním AIDS. Dalšími příčinami šíření tuberkulózy jsou přesuny obyvatelstva (migrace) a rozšiřující se turistika  do rozvojových zemí.

Kapitoly

Přenos/rizikové faktory

      Bacil tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis) byl objeven v roce 1882 lékařem Robertem Kochem.Vyznačuje se vysokou odolností proti vlivům prostředí, například proti horku, hnilobě nebo suchu. Nemoc je přenosná jak na zvířata (například hovězí dobytek), tak na lidi.
     Přenašečem tuberkulózy je nakažený člověk nebo nakažené zvíře. Infekce tuberkulózou se nejčastěji přenese vdechnutím vzduchu nebo prachu, obsahujícího zárodky. Nákaza cestou potravin (maso a mléko nakažených zvířat) padá v úvahu jen v oblastech s nedostatečnou veterinární kontrolou.
      Obranyschopnost těla proti infekci je závislá na celkovém zdravotním stavu nakažené osoby. Její účinnost snižují například nedostatečná výživa, alkoholismus, drogová závislost, nedostatečná strava, psychická zátěž nebo tělesné přetížení. Černý kašel, spalničky, chřipka a diabetes pomáhají nemoci se v těle usadit. Plicní tuberkulózou onemocní zhruba dvakrát více mužů než žen. V Čechách jsou postiženy hlavně starší generace, ty totiž mohly nejčastěji přijít do kontaktu s bacilem tuberkulózy v průběhu války nebo v poválečných letech. Tehdy se ovšem nemoc neprojevila a pouze setrvávala skryta v těle a plně se rozvinula až v pokročilém věku.

Průběh

      Inkubační doba tuberkulózy se pohybuje od 2 týdnů do 2 měsíců. K nákaze bakteriemi dochází zpravidla dýchacími cestami. To vysvětluje, proč 85% všech nemocných trpí plicní formou tuberkulózy. Kromě plic mohou být nemocí postiženy i například lymfatické uzliny, střevo, kůže, kosti a mozek. Příznivým rysem nemoci je, že zjevně onemocní pouze asi 3% všech infikovaných.
      Bakterie se nejprve usadí v plicích (prvotní infekce). Tam se infekce obvykle omezí na malou oblast a stabilizuje se. V případě dalšího rozvoje může dojít ke zničení plicní tkáně, v které vznikají dutiny (kaverny). Dále se bakterie mohou šířit krevním řečištěm do celého těla a usazovat se v nejrůznějších orgánech. Průběh onemocnění je u jednotlivých pacientů velmi rozdílný. Při dobré úrovni obranyschopnosti (tělesná a duševní kondice a silný imunitní systém) a optimálních sociálních podmínkách (bydlení, výživa) může dojít i ke spontánnímu vyléčení - nemoc pak zůstane v klidovém stádiu a neprojevuje se.
      Tuberkulóza může ovšem z klidového stavu v těle znovu udeřit, často i po mnoha letech nebo desetiletích. Důvodem aktivování tuberkulózy může být vysoká tělesná a psychická námaha, vyšší věk nebo jiná nemoc, například AIDS. Všechny tyto faktory totiž oslabují imunitní systém.
      Při celkově špatném stavu organismu může dojít až k životu nebezpečnému průběhu nemoci. Typickými projevy aktivované tuberkulózy je nevolnost, kašel, ospalost, ztráta chuti, bolesti hlavy a prsou stejně jako horečka. Později se k těmto projevům přidává ještě dušnost, potíže s dýcháním, ztráta váhy, zvracení, noční pocení a vykašlávání krvavých kouskovitých hlenů.

Rozpoznání/prohlídka

      Včasné rozpoznání tuberkulózy je velice důležité jednak proto, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci, jednak pro rychlé zahájení léčby. Prohlídka pacientů s podezřením na tuberkulózu a dalších osob, které s nimi byly v kontaktu, se provádí pomocí rentgenu a kožního testu (tuberkulinový test). K potvrzení podezření na tuberkulózu je provedeno mikrobiologické vyšetření slin a vykašlávaného sputa, moči nebo žaludečních šťáv za účelem průkazu přítomnosti tuberkulózních bakterií.

Léčba

      V časném stádiu existuje velká pravděpodobnost úplného vyléčení.  Léčba tuberkulózy se provádí buď ambulantně u odborných lékařů nebo stacionárně na specializovaných nemocničních odděleních TRN (tuberkulóza a respirační nemoci). Osoby s již vyvinutou, klinicky se projevující tuberkulózou musejí být neprodleně izolovány a léčeny v nemocnici, aby nedošlo k dalšímu šíření nemoci! Již jen při podezření na infekci se zahájí chemoprevence.
      Lidem s tuberkulózou je naordinována chemoterapeutická léčba  různými kombinacemi léků. Doba léčby se pohybuje okolo 9 - 12 měsíců, někdy méně, někdy déle. Chirurgické odstranění nemocné části plic je dnes provázeno už jen výjimečně. Nedostačující diagnostické a terapeutické možnosti v minulosti velice často zapřičiňovaly mnohaměsíční zpoždění stanovení správné diagnózy a zahájení léčby. Dnes převažuje u pacientů s tuberkulózou ambulantní léčba. Tato léčba by měla ovšem měla být vedena lékařem, který má v tomto oboru dostatečně velké zkušenosti. Účinná terapie vyžaduje i dokonalé poznání prostředí nemocného a seznámení se s osobami v okolí nemocného a péči o ně.

Důležité upozornění

      Tuberkulóza patří k povinně hlášeným nemocem: každý lékař má povinnost každý případ ohlásit, a každý nakažený a nemocný musí být evidován.

Časté dotazy

      Jak se provádí očkování proti tuberkulóze?
      V České republice se proti tuberkulóze obvykle očkuje(není povinné). Základní očkování se provádí u dětí 4. den až 6. týden po narození, 1. přeočkování ve 2. roce a 2. přeočkování v 11 letech. Obě přeočkování se provádějí pouze u dětí s negativním kožním (tuberkulinovým) testem. Očkování bere v úvahu také zvýšené riziko nákazy při stále se zvyšujícím rozsahu migrace (osoby ze zemí s vysokým výskytem tuberkulózy) a při častém cestování do rozvojových zemí, a také stále se zvyšující výskyt kmenů Mycobacterium tuberculosis, které jsou rezistentní k lékům.  

      Kde na mě číhá v denním životě nebezpečí nákazy?
      Zcela určitě je nejvyšší riziko nákazy při přímém kontaktu s nemocným člověkem. Stejně tak je nebezpečná práce v seniorských nebo ošetřovatelských domech, kde staří lidé žijí a jsou ubytováni společně, takže riziko šíření nemoci i šíření nákazy je podstatně vyšší.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPR.Dob.31. 8. 2012 7:54:15
Dobrý den, prosím o odpovedˇ, zda u tuberkulinové zkoušky rozhoduje velikost vzniklé reakce (hrbolku) a od kolika cm by měla být již zahájena léčba.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],

0
1R.Dob.31. 8. 2012 7:54:15
Dobrý den, prosím o odpovedˇ, zda u tuberkulinové zkoušky rozhoduje velikost vzniklé reakce (hrbolku) a od kolika cm by měla být již zahájena léčba.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na R.Dob. [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 19. 9. 2012 10:31:39
Vážený pane,
U tuberkulinové zkoušky rozhoduje mimo jiné i velikost vzniklé reakce. Výsledek reakce a rozhodnutí, jak dále postupovat, musí udělat lékař, který tuberkulinovou zkoušku dělal.
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, PhD.
Na tento komentář reaguje josef [4],
0
3veruna9. 11. 2012 2:33:20
Dobrý den.
Sestra žije v rodině svého přítele,jehož otec cca půl roku močí a vykašlává krev bez hlenů a je to čím dál horší..Jeho žena nosí roušku,ale on odmítá jít k lékaři.Mám vážné podezření,že se jedná o tuberkulozu.
Prý mu snad i zavolali záchranou službu,ale jednoduše je vyhodil ze zahrady...bojím se o sestru a tak se ptám,jak se dá takový člověk donutit k vyšetření?Vzhledem k tomu,že
TBC podléhá povinnému hlášení, doufám,že je nějaké řešení?
Mockrát děkuji za Vaši odpověď,spěchá.
veronika.lubovska@gmail.com
Tento komentář reaguje na MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2]
0
4josef14. 1. 2013 18:16:00
Dobry den stryc ma potvrzenou tuberkulozu a jeste nez to bylo potvrzeno jsem ho chodil navstevovat do nemocnice. mam dve male deti6let a 4mesice a nejsou ockovane mam se obavat mozne nakazy? dekuji moc za odpoved
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [5],
Tento komentář reaguje na josef [4]
1
5MUDr. Martin Wald, Ph.D. 17. 1. 2013 15:42:24
Vážený pane,
s dotazem je třeba se obrátit buď na hygienickou stanici v každém okresním městě nebo na plicní oddělení nebo plicní (pneumologická) kliniku. Tam Vám všechny dotazy zodpoví.
S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.
0
6lidije31. 1. 2013 15:43:53
Dobry den,prosím o rádu.Před 5letami mněla tuberkulozu plic,prošla plny kurz lečení,a taky přibrála na 10kg /mněla 42kg/ a na 52kg,citila mnohem lip.Ted nemužu nabrat vahu a začinam hubnut mám 46kg.Jínak citim se zdráva ale mě vadí ma vaha.Chci vědět,ma to něco společneho z tuberkulozou?
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [8],
0
7Lidije4. 2. 2013 20:01:29
čekam odpověd na 6 otazku,dekuji
Tento komentář reaguje na lidije [6]
0
8MUDr. Martin Wald, Ph.D. 8. 2. 2013 8:17:37
Vážená paní,

pokud začínáte bezdůvodně hubnout a i přes vyšší příjem potravy nemůžete přibrat na váze, měla byste se nechat vyšetřit v prvé řadě praktickým lékařem a následně na jeho doporučení dalšími specialisty. Jistě by nemělo chybět i gynekologické vyšetření. Samozřejmě může být tuberkulóza příčinou ztráty tělesné váhy. Důvody ale mohou být i jiné.

S pozdravem Za redakci www.anamneza.cz MUDr. Martin Wald, Ph.D.
0
9Miluse9. 6. 2013 17:40:11
prosim Vas a kdyz je tuberkuloza lecena da se vylecit uplne,bez pozdejsich nasledku?Je vetsi nachylnosti k onemocneni plic(zapaly plic apd.?)
0
10martin6. 10. 2013 16:43:19
jak velke riziko nakazy je mozne,kdyz jsem byl s zenou ,která prave zjistila,že ma tuberkulozu
0
11Lucie L.21. 10. 2013 10:19:24
Dobrý den, dneska jsem si poprvé všimla že jsem vykašlala krvavý hlen. Můžete mi prosim poradit co to může být děkuji za odpověď
0
12Ivana20. 1. 2014 21:46:48
Dobrý den,

v sekci "Časté dotazy" je chyba.
Proti tuberkulóze se už NEOČKUJE PRAVIDELNĚ od 4. dne až do 6. týdne po narození, ale pouze dobrovolně (pokud se rodič rozhodne) a to po dokončeném 6. měsíci věku dítěte. Na základě doporučení od EU.

Děkuji

Ivana Bušková
1
13Ivana20. 1. 2014 22:02:44
Očkování bere v úvahu zvýšené riziko nákazy při zvyšujícím se rozsahu migrace, ale pokud zvýšené riziko nákazy u rodičů není, očkování je nepovinné. Povinné očkování je jen při zvýšeném riziku nákazy, abych to upřesnila.
Na tento komentář reaguje Moderator [14],
Tento komentář reaguje na Ivana [13]
0
14Moderator21. 1. 2014 16:00:52
Chyba v sekci "Časté dotazy" je opravena.
2
15tereza25. 4. 2014 17:12:01
dobrý den mám dotaz je povinný nakažený tbc informovat okolí s kterým přišel do styku děkuji
2
16kamila11. 12. 2014 18:41:21
prave jsem se dostala s dcerou do kratkeho kontaktu s nemocnym tuberkulozou. Dcera 13 mes. neni ockovana.., jsem mimo republiku. Existuje ohrozeni pri tak kratkem kotaktu (asi 15 minut)? Zustava tbc aktivni v miste kde nakazeny zije i po jeho opusteni? Zustava bakterie v satech obleceni kobercich, pude...? dcera na lymfangiom... je bezpecne provadet ockovani? za odpovedi dekuji!
0
17Olga Petrová29. 11. 2018 11:56:50
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na zapeliktou věc. Můj pradědeček zemřel v 38 letech na meningitis tuberculosis v roce 1930. A můj dědeček se narodil v polovině října 1930. Nevím, jak probíhala léčba ve dvacátých letech a jak tedy vypadal průběh zřejmě nepříliš léčené tuberkulózy. Mohl pradědeček 1,5 měsíce před svým skonem být schopen počít syna? Já se obávám, že ne. Jaký prosím máte názor? S pozdravem Olga Petrová
0
18Alena Břízová27. 3. 2020 12:08:30
Dobrý den,
dne 13.2. a 17.2. jsem přišla do kontaktu s osobou s otevřenou TBC. Mám roztroušenou sklerózu. Na hygieně mi řekli, že jsem na seznamu, at vyčkám, že se mi doktorka ozve ohledně pohovoru a vyšetření. Zatím se tak nestalo. Chci se zeptat v jakém časovém odstupu se vyšetření provádí, a jak mám postupovat, když mi i nadále nezavolá.
Děkuji za odpověď
alena.brizova@seznam.cz

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události