Systémová kandidóza

moniliáza

      Systémová kandidóza je závažné infekční onemocnění způsobené houbami (kvasinkami) zvanými kandidy, především druhem  Candida albicans. Původce se vyskytuje v malém množství v normálním mikrobiálním osídlení kůže a sliznic asi u 20% populace. Frekvence nosičství se zvyšuje s věkem a v pochvě v těhotenství. Onemocnění se vyskytuje se zvýšenou frekvencí u pacientů  se sníženou imunitou (nemocí nebo léčbou). U nemocných po transplantaci jsou onemocnění způsobená houbami nejčastější příčinou úmrtí pro infekci. Systémová kandidóza je buď lokalizovaná, tj. postihuje určitý konkrétní orgán nebo tkáň,  například  močové ústrojí, játra, ledviny, mozkové pleny (obaly), srdeční chlopně, nebo tzv. diseminovaná, tj. roztroušená po celém těle, a spojená s otravou krve (sepsí). Kandidóza lokalizovaná v hloubce tkáně se nesnadno vyšetřuje a léčí  a má obvykle špatnou prognózu.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

     Systémová kandidóza vzniká, když při nějakém vážném stavu dojde k přemnožení kandid. Jedná se nejčastěji o tyto situace:

  • Stavy přirozeně zvýšené vnímavosti (dětství, stáří, těhotenství)
  • Změny místního bakteriálního osídlení sliznice, kůže (např. podávání širokospektrých antibiotik)
  • Změny na povrchu těla (např. vlhko, neprodyšné oděvy, poranění)
  • Poruchy buněčné imunity (např. při AIDS, po léčbě potlačující imunitu)
  • Nedostatek bílých krvinek
  • Onemocnění tzv. žláz s vnitřní sekrecí (např. cukrovka)
  • Jiné stavy (např. nedostatek železa nebo zinku)

Příznaky/průběh onemocnění

      Kandidová endokarditida (zánět srdeční nitroblány) připomíná bakteriální endokarditidu horečkou, vznikem srdečního šelestu,  zvětšením sleziny a úbytkem červených krvinek (anemizací). Na srdečních chlopních se tvoří velké nástěnné krevní sraženiny (tzv. vegetace) a dochází k jejich vmetnutí (tzv. embolizaci) do velkých cév, což se projeví uzávěrem cév, s následným výpadkem prokrvení a tedy výživy tkání a orgánů.

      Kandidová  septikémie (otrava krve) se projevuje horečkou, šokovým stavem,  selháváním ledvin.

      Kandidová retinitida (zánět sítnice) a panoftalmitida (zánět všech očních tkání) je komplikací, která může vést k oslepnutí.

      Kandidová  meningitida (zánět měkkých mozkových a míšních plen) má tendenci k vleklému průběhu a často je smrtelná.

      Vzácně dochází k zánětu kostní dřeně (osteomyelitidě), zánětu osrdečníku (perikarditidě) nebo postižení jater a sleziny.

Vyšetření

      Laboratorní průkaz onemocnění stěžuje skutečnost, že původce, nejčastěji Candida albicans, je součástí normálního mikrobiálního osídlení u člověka (tzv. komenzál) , a že se tedy nevyskytuje jen při infekci. Proto průkaz kandid ve vykašlaném hlenu, ústní dutině, pochvě, moči, stolici i na kůži hodnotíme velmi opatrně. Abychom mohli diagnózu potvrdit, musí  být kultivační nález potvrzen  klinickým nálezem (typickými příznaky nemoci). Je nutné také prokázat mikroskopicky invazi kandid do tkáně. Serologické vyšetření (průkaz protilátek v séru) není u kandidóz citlivý.

Léčba

      Nejlepší metodou léčby pro všechny formy onemocnění je  nitrožilní podání amfotericinu B v kombinaci s flucytozinem. Samotný flucytozin má jen omezení použití, protože jsou na něj kandidy často necitlivé, popřípadě na něj vzniká necitlivost během léčby.  S úspěchem se kandidóza léčí také  flukonazolem, ketokonazolem  a  itrakonazolem.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události