Strach z létání

Aviofobie

Odhady se rozcházejí: Přibližně čtvrtina až polovina všech pasažérů, kteří nastoupí do letadla, trpí aviofobií. A ti, kteří ze strachu na palubu letadla ani nevstoupí, představují pro letecké společnosti nezanedbatelný ekonomický faktor. Ve Spojených státech se hodnota letenek neprodaných kvůli strachu zákazníků odhaduje asi na dvě miliardy dolarů ročně. Nejlepším trikem proti strachu v době letu je odvedení pozornosti, např. promítáním filmu.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

Aviofobie je "moderní" strach, který je poskládán z rozličných prvků. Na jedné straně je to klaustrofobie (strach z těsných prostor) a strach z výšky, na straně druhé potom strach z nepochopitelné techniky, strach z nevysvětlitelného hukotu a pachu. A konečně také strach z nekontrolovatelnosti vlastního pohybu. Právě lidé, kteří v každodenním životě dodržují pevná pravidla a kteří vedou přísnou životosprávu, jsou často postiženi aviofobií. Při vzniku fobií mohou důležitou roli hrát také špatné zkušenosti.

Průběh

Nejpozději tehdy, když je motor uveden do chodu a letušky začnou předvádět správný postup v nouzových situacích, vyvstává lidem trpícím aviofobií pot na čele. Dochází k dušnosti, bušení srdce, záchvatům paniky, průjmu a v nejhorším případě ke kolapsu.

Následky

Kdo se pokouší o potlačení aviofobie několika sklenkami vína, whisky nebo piva, dosáhne většinou pravého opaku. Alkohol požitý ve větší výšce působí díky nižšímu zásobování krve kyslíkem výrazně silněji než na zemi. Proto často dochází k nepřirozeným reakcím: postižení pasažéři jsou agresivní, podléhají depresím nebo dokonce skutečné panice.

Rozpoznání/vyšetření

Prvním krokem je být upřímný sám k sobě. Překonat aviofobii může člověk teprve tehdy, přizná-li si, že jí trpí. Podle statistiky si při tom lépe počínají ženy než muži - ti mívají většinou velké potíže, mají-li svůj strach připustit.

Léčba

Nejjednodušší, i když ne právě nejlevnější možností, jak strach z létání překonat, je účast na víkendovém semináři, kde se příští cestující seznamují s „tipy a triky“, jak se s aviofobií vyrovnat. Letecký odborník osvětlí technickou stránku letu, která se tak stává průhlednější. Dvoudenní program je pak zakončen simulací na trenažéru a dvěma krátkými lety. Míra úspěšnosti se pohybuje přibližně kolem 75%. Průměrná cena semináře je asi 500 EUR (v Německu). Pro koho je takový kurs nedostupný, může se s problematikou seznámit pomocí odpovídající literatury, a prostřednictvím autogenního tréninku se může pokusit dostat strach pod kontrolu. Kdyby měly být fobické stavy skutečně kritické, je nejlepším řešením návštěva osobního lékaře. Ten se postará o kontakt na odborníka a o odpovídající léčbu pacientova chování. Většinou však taková terapie trvá delší dobu.

Pocity strachu (fobie) prožívá nemálo lidí v davu, v uzavřených prostorách, na ulicích či na konkrétních místech. Podobně jako aviofobie dají se i tyto druhy strachu příznivě ovlivnit léčbou pacientova chování.

Prevence

      Kdo nechce absolvovat seminář nebo terapii, může se o zvládnutí aviofobie pokusit pomocí následujících simulací střetu se strachem:

  1. Sepište všechny své dotazy, které vás k tématu létání napadají. A pokuste si na ně po řadě odpovědět.
  2. Obstarejte si literaturu týkající se létání, v níž jsou popsána letadla, vysvětleny fyzikální procesy a objasněny technické aspekty věci. Informace jsou vždy tím nejlepším prostředkem k odstranění neznalosti a nejistoty.
  3. Obstarejte si audiokazety pro nácvik odvádění pozornosti od krizových situací. Půjčte si videokazety o létání a doma se na ně podívejte.
  4. Důležité: Sekvence vzbuzující fobii si opakujte častěji, zkoumejte, proč vám strach nahánějí. Přehrávejte si je tak dlouho, dokud vás strach neopustí.
  5. Vždy, když se strach dostaví, pokuste se formulovat pozitivní, strach přemáhající myšlenky.
  6. Vyzkoušejte si praktický případ: Zabalte si kufr, odjeďte na letiště a pozorujte starty a přistání letadel z vyhlídkové terasy. Představujte si při tom, že se ocitáte na jejich palubě.
  7. V případě, že se při takové zkoušce nebudete cítit dvakrát dobře, vezměte s sebou někoho, komu důvěřujete. On nebo ona vás povzbudí a dodá vám odvahu.

Časté dotazy

Je možné aviofobii překonat?
Ano, může to ovšem vyžadovat delší dobu. V závislosti na intenzitě lze problémy dostat pod kontrolu pomocí odpovídající literatury, semináře nebo terapie.  

Je letadlo bezpečným dopravním prostředkem?
Letadlo je považováno za nejbezpečnější dopravní prostředek vůbec. U silniční dopravy (motocykl, osobní automobil, autobus a tramvaj) připadá na miliardu ujetých kilometrů celkem 19,6 mrtvých, u letecké dopravy pouze 1,3. Podle statistiky by tak musel cestující uletět přibližně 2 miliardy kilometrů, aby přišel o život kvůli pádu letadla. To znamená: pravděpodobnost, že budete mít cestou na letiště automobilovou nehodu, je postatně vyšší, než že se s vámi letadlo zřítí.  

Existuje nějaký trik na potlačení aviofobie, který okamžitě zabírá?
Přejete-li si, aby byl váš strach menší, zkuste následující: zhluboka se nadechnout, potom okamžitě hluboce vydechnout a pak zadržet dech na šest až deset vteřin. Tato technika vás odvede od negativních myšlenek a sníží obsah kyslíčníku uhličitého ve vašem organismu. Svaly se uvolní.  

Odkud se aviofobie bere?
V zásadě platí toto: Fobie bývají \"naučeny\" a mohou být tedy také odnaučeny. Aviofobie se počítá mezi nepříjemné druhy strachu, který se velmi dlouhodobě pohybuje v začarovaném kruhu. Hlavní příčinou trvající aviofobie bývá zpravidla vyhýbání se letu (byť pouze ve fantazii) a chybějící souvztažnost k letové realitě. Důležitou roli při vzniku fobie hrají zejména představy a fyzické zkušenosti.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události