Srdeční selhání

      Výskyt srdečního selhání (slabosti srdečního svalu) stoupá se vzrůstajícím věkem. Dojde k němu tehdy, když je čerpací výkon srdce natolik omezený, že organismus již není dostatečně zásobován kyslíkem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je definováno jako snížení tělesné výkonnosti způsobené poruchou v oblasti srdečních komor. Přitom je rozlišováno selhávání levé a pravé srdeční komory (srdeční selhání pravé, respektive levé poloviny srdce), které mohou existovat buď samostatně nebo společně (celkové srdeční selhání).

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Příčinami slabosti srdečního svalu jsou většinou onemocnění srdce a krevního oběhu, například vysoký krevní tlak, zánět srdce (karditida), chlopňová vada, ischemická choroba srdeční (ICHS) či prodělaný infarkt myokardu. Zřídka to jsou i onemocnění jiných orgánových soustav - například onemocnění štítné žlázy, které trvale přetěžuje čerpací výkon srdce.

Průběh

      Typickým příznakem srdeční slabosti je dušnost především při námaze a později - v těžkých případech - také v klidu. Na základě rozsahu omezené tělesné výkonnosti lze také odhadnout stupeň závažnosti onemocnění.
      K příznakům srdeční slabosti (zejména levé srdeční komory) patří mimo to večer oteklé nohy (příčinou je zvýšené zadržování tekutin v tkáních). V noci jsou tekutiny uvolňovány, následkem je časté močení (nykturie). Ráno jsou nohy opět štíhlé. Oteklé nohy se vyskytují i při křečových žilách, v těchto případech se však neobjevuje dušnost. Při izolované slabosti pravé srdeční komory (pravostranné srdeční selhání) stojí v popředí otoky (typické jsou tzv. těstovité otoky dolních končetin, kdy tlak prstu na holenní kost zanechá „důlek“), při izolované slabosti levé srdeční komory (levostranné srdeční selhání) je význačnější dušnost, únava při námaze či zrychlený tep.

Následky

      Převažuje-li porucha „levého srdce“ (levostranné srdeční selhání), dochází k hromadění krve v plicích s dušností. Život ohrožujícím projevem je akutní otok plic (plicní edém). Pacient je extrémně dušný, modrá v obličeji, má pocit úzkosti a dušení. Porucha „pravého srdce“ (pravostranné srdeční selhání) se projeví městnáním krve ve velkém oběhu (v dolních končetinách) a hromaděním tekutin v orgánech (zvětšení jater, zažívací potíže, zvětšené břicho).
      Jak selhání levé, tak selhání pravé poloviny srdce vede v průběhu času k omezení výkonu především nepostižené srdeční komory, takže v pokročilých stádiích onemocnění dochází k nahromadění tekutin v plicích i v nohách. Střední délka života při srdečním selhání je zkrácena.

Rozpoznání/vyšetření

      Na slabost srdečního svalu upozorňují příznaky onemocnění jako dušnost při námaze ale také v klidu, oteklé nohy a noční močení. K běžným rutinním vyšetřením patří v dnešní době echokardiografie (vyšetření srdce ultrazvukem), které ukáže srdeční slabost, rozšíření srdce, stejně jako ztenčenou srdeční stěnu se sníženými kontrakčními pohyby. Chceme-li přesně změřit výkon srdce, je nutné cévní vyšetření (angiografie). Při tom je do srdce zasunut katetr, kterým lze měřit, kolik krve srdce přečerpá za jednu minutu.

Léčba

      Léčba by měla být započata tak brzo, jak je to jen možné. Léky, které zmírňují obtíže, jsou vedle močopudných prostředků ty, které zlepšují výkon srdečního svalu. Digitalis a příbuzné látky jsou staré, osvědčené prostředky, které se vyskytují v různých rostlinách, například v náprstníku. Musí však být přesně dávkovány, aby nedošlo k otravě. Některé elektrolyty mohou ovlivnit účinek digitalisu. Proto nikdy nesmí digitalizovaní pacienti dostat kalcium injekčně do žíly. Vzniká tak nebezpečí poruch srdečního rytmu. Naproti tomu je důležité udržovat dostatečnou koncentraci draslíku (při otravě digitalisem ihned podat kalcium intravenózně!).
      Relativně nová je skupina léků, která snižuje spotřebu kyslíku srdcem, snižují ovšem i jeho výkonnost (beta-blokátory). Léčba musí být samozřejmě vedena pod přísným lékařským dohledem.
      Působením dalších léků je snižováno napětí cévní stěny a tím zvyšován průtok krve (vazodilatancia). V poslední fázi srdečního selhání může být řešením transplantace srdce.

Prevence

      Nejdůležitější možnost, jak rozvoji srdeční slabosti zabránit, je svědomitá léčba všech onemocnění, která by mohla k srdeční slabosti vést, např. vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, onemocnění chlopní aj.
      Při slabosti srdečního svalu by měla být průvodní onemocnění (např. infekční choroby) časně léčena, aby se předešlo zhoršení situace zvýšenými požadavky organismu na srdeční výkon.

Časté dotazy

      Dostane každý ve stáří srdeční slabost?
      Zajisté ne každý starý člověk má srdeční slabost. Tak zvané „stařecké srdce“ je medicínský velmi sporný výraz. Je však jisté, že stáří zvyšuje riziko vzniku srdeční slabosti, je to ovšem pouze jeden z rizikových faktorů, kterými jsou např. vysoký krevní tlak, onemocnění srdečního svalu, chronické onemocnění plic atd.  

      Může každý pacient se srdeční slabostí dostat nové srdce?
      Pouze pacienti bez dalších onemocnění, která by zhoršovala vyhlídky na úspěšnou transplantaci, přicházejí na seznamy čekatelů. Bohužel, jen někteří se transplantace dožijí - problémem je dostatek vhodných dárců.  

      Lze si s hodně penězi nové srdce koupit?
      Ne, všechna evropská transplantační centra jsou napojena na jednu centrálu. Tam jsou registrováni všichni pacienti na seznamu čekatelů, a dárci srdcí jsou centrálně rozdělováni.  

      Jak dlouhá je střední délka života při srdečním selhání?
      Střední délka života je závislá na stupni srdečního postižení a na možnostech léčby. Lze-li zmírnit postup lehké srdeční slabosti, je střední délka života skoro neomezená. Při těžké srdeční slabosti je délka života výrazně omezena.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Michaela21. 7. 2013 3:26:46
Dobrý den, velmi se omlouvám, že obtěžuji, ale chtěla jsem Vás poprosit o informaci. Je mi 36 let, mám 19 měsíčního chlapečka a bohužel chodím do práce. Žiji poměrně ve velkém stresu a nyní se napětí navýšilo. Jsem několik dní hodně unavená, čemuž jsem kvůli mému vytížení nedávala žádný důraz. Ale celou noc i teď ráno mně silně bolí a chvílemi píchá v pravé části nad hrudníkem. Bolest je opravdu velká a špatně se mně dýchá. Kdyby to byla levá strana asi by to bylo srdce, ale pravá: Kdyby jste mi mohli poradit nějaký lék budu moc vděčná. K doktorovi nestíhám jít a odpoledne a večer mám malého. Moc Děkuji za Váš čas.
0
2Helena Donová20. 2. 2021 8:43:53
Dobry den,chcem poprosit o radu.Manžel mal srdcový kolabs,po oživovaní bol prevezeny do nemocničnej liečby.Je udržiavany v umelom spánku už tretí den.Má poškodené srdce,ladviny,upchaté cievy.predtym prekonal 3mozgové infarkty.Aké má šance na prežitie a doporučte postup liečby.Dakujem.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události