Rakovina plic

      Rakovina plic je u mužů v Čechách nejčastějším nádorovým onemocněním. U žen není skutečnost tak hrozivá, i když výskyt má v posledních letech stále stoupající tendenci. Možnosti včasného rozpoznání jsou velice omezené, takže rakovina plic je většinou zjištěna až pozdě, kdy je plně vyvinutá. Rakovina plic je ve všech případech velice těžko léčitelná - jen asi 10% mužů a 17% žen přežijí po diagnostikování rakoviny příštích pět let.

Kapitoly

Průběh

      V raném stádiu neexistují žádné typické projevy nemoci. Kašel, potíže s dýcháním a bolest na prsou jsou považovány za nespecifické symptomy. Rakovina plic se může projevovat jako těžké nachlazení, zánět plic, astma nebo chronická bronchitida. Proto by se mělo při každém nepřirozeném kašli trvajícím déle než 4 týdny a těžko léčitelném zánětu plic myslet  na riziko rakoviny. Dostaví-li se kašel, při němž je vykašlávána krev, jde již často o pozdní stádium. Stejně tomu je při příznacích poruch mluvení  nebo bráničních nervů.
      Je-li nádor lokalizován v hrotu plic, může napadnout hrudní stěnu a poškodit krční nervy. Následovat mohou poškození žeber, bolesti ramen, paží a otoky a takzvaný Hornerův komplex (zúžené zorničky, malé oční štěrbiny, zapadlé oční bulvy).
      Obzvláště u malých nádorů se mohou objevit paraneoplastické syndromy.

Projevy

      Délka přežití je u rakoviny plic dosti nízká. Jen asi 10% nemocných přežívá 5 let po stanovení diagnózy, jeden rok přežívá asi 30%. To ukazuje na poměrně malé možnosti léčby. Karcinomy plic vznikají z buněk slizniční výstélky průdušek, jejich mikroskopický obraz je ale různý. Rozlišují se 4 hlavní  typy, z nichž je nejnebezpečnější tzv. malobuněčný karcinom plic.  
      Tímto typem nádoru trpí zhruba 20% mužů a 27% žen. Průměrná délka přežití je nižší než 1 rok. Je to mimo jiné dáno tím, že k rozpoznání nádoru obvykle dojde pozdě, a jeho mimořádně agresivním růstem.

Rozpoznání/vyšetření

      Prvními příznaky rakoviny plic může být několik týdnů trvající nevysvětlitelný kašel. Často je doprovázen chřipkovými projevy, dýchavičností nebo ztrátou váhy. Onemocnění postihuje zvláště často kuřáky, ale právě u nich je na základě  těchto příznaků obvykle diagnostikována chronická bronchitida nebo zánět plic.
      V každém případě jsou všechny tyto příznaky příliš obecné, než aby bylo možné s jistotou tvrdit, že se jedná o rakovinu plic. K nejdůležitějším metodám vyšetření patří rentgen a počítačová tomografie (CT). Základní diagnostickou metodou je  bronchoskopie. Pomocí světlovodného vlákna a miniaturního světelného zdroje (bronchoskopu) je vyšetřován vnitřek průdušek.
      Sonda bronchoskopu může proniknout až do bronchů o průsvitu 4 mm. Důležitým úkolem bronchoskopie je odběr výtěrů a vzorků tkání pro podrobnou prohlídku pod mikroskopem, zaměřenou  na vyhledávání nádorových buněk. Tak může být určen i typ nádoru nebo nádor vyloučen Nelze-li při bronchoskopii získat potřebné vzorky tkáně, je provedena biopsie (odběr vzorku tkáně injekční jehlou) pod kontrolou zrakem při  počítačové tomografii.
      Vedle prvotního nádoru se v tkáni také hledají případné metastázy, které v plicích vznikají i při jiných nádorových onemocněních.

Léčba

      I zde je důležitým krtériem rozdělení na malobuněčné a nemalobuněčné karcinomy. Dále se přihlíží k celkovému zdravotnímu stavu a věku pacienta, protože agresivní léčba znamená pro organismus velkou zátěž. Při špatném celkovém zdravotním stavu nebo při vysokém věku pacienta mohou být některé formy terapie použity jen částečně nebo vůbec.
      Při léčbě malobuněčných karcinomů je většinou používána chemoterapie, protože  tento typ nádoru je velice citlivý na cytotoxické látky (látky toxické pro buňky). Tato metoda kombinuje různé látky zabíjející nádorové buňky či zastavující jejich  rozmnožování. Nevýhodou chemoterapie je, že nenapadá pouze rakovinné buňky, ale i buňky zdravé. Z tohoto důvodu dochází při léčbě k vedlejším účinkům jako je vypadávání vlasů, poškození imunitního systému, dlouhodobému pocitu nemoci. Naopak výhodou chemoterapie je, že zasahuje nejen nádor v plicích, ale nádorové buňky všech metastáz v těle.
      Ke konci chemoterapie je provedeno ozařování oblasti nádoru. Tím je snížena pravděpodobnost nového růstu nádoru, a částečně zvýšena šance na vyléčení. Při léčbě nemalobuněčných nádorů má největší význam operace.
      Není-li při prohlídce objeven žádný dceřinný nádor (metastáza) nikde v těle, musí se operace provést co nejdříve. Cílem je odstranění celého nádoru včetně napadených lymfatických uzlin podél bronchů. Je-li již při prohlídce nádor velký a rozšířen po celém těle, provádí se léčba ozařováním, jejíž účinek je ale o něco menší.  Protože již při stanovení diagnózy má více než polovina pacientů v těle druhotné nádory, používá se ozařování i jako prostředek k zničení těchto metastáz.

Prevence

      Protože u 80-90% případů je příčinou rakoviny plic kouření, je nejlepší ochranou nekouřit. Kouření představuje riziko vzniku kteréhokoli typu plicního karcinomu, především pak malobuněčného. Ten, kdo přestane kouřit, může riziko vzniku nádoru podstatně snížit. Pět let po přerušení kouření  je riziko již jen poloviční, po deseti letech je riziko vzniku asi desetinové, než bylo v době vašeho kuřáctví.
      Dnes je přesvědčivě potvrzeno, že i pasivní kouření vede ke zvýšení rizika. Odhadem se dá říci, že v České republice dojde ročně nejméně k 30 případům smrti na nádor plic, způsobený pasivním kouřením.

Časté dotazy

      Kteří lékaři mohou diagnostikovat rakovinu? Musím kvůli tomu do nemocnice?
      Ne, není to nutné. Rakovina plic může být diagnostikována plicními specialisty (pneumology), radiology a internisty, kteří se zabývají radiologií. Prohlídka pátrající po rakovinném bujení může být provedena i ambulantně.  

      Od kterého věku se rakovina plic vyskytuje?
      Nejčastěji se vyskytuje po 50. roce věku, může ovšem vzniknout i dříve. To platí pro muže i pro ženy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
Tento komentář reaguje na eva farkašova [1]
0
TOPMUDr. Martin Wald, Ph.D. 3. 10. 2012 19:26:06
Vážená paní Farkašová,
srůsty v pohrudniční dutině nejsou rakovina. Pokud docházíte se synem na
pravidelné kontroly, pak by vše mělo být v pořádku.

1
1eva farkašova3. 10. 2012 10:41:47
ja bych se chtela zeptat muj sin prodelal ve 2.a pul roku zapal plic a praskla mu plice a chodime na kontroli do usti nad labem a malej ma sruisti a ja bych rada vedela jesli to je rakovina dekuji farkasova
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [2],
Tento komentář reaguje na eva farkašova [1]
0
2MUDr. Martin Wald, Ph.D. 3. 10. 2012 19:26:06
Vážená paní Farkašová,
srůsty v pohrudniční dutině nejsou rakovina. Pokud docházíte se synem na
pravidelné kontroly, pak by vše mělo být v pořádku.
0
3Jarmila 16. 1. 2013 20:19:13
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, ve kterém městě České republiky se specializují na léčbu rakoviny plic a zda je v republice prováděn nějaký výzkum této choroby, do kterého je možné se případně přihlásit.
Děkuju za odpověď.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [4],
Tento komentář reaguje na Jarmila [3]
1
4MUDr. Martin Wald, Ph.D. 17. 1. 2013 15:38:53
Vážená paní Jarmilo,

v každém krajském městě je plicní oddělení nebo plicní (pneumologická) klinika, kde Vám všechny dotazy zodpoví.

S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.
0
5Božena Indruchová6. 2. 2013 23:08:31
Vážený pane doktore, mám na Vás několik dotazů a prosím o pochopení. Manžel měl na rentgenovém snímku plic nález, který se 4 roky neměnil a nepůsobil žádné problémy. Vzhledem k umístění nebylo možno provést bronchoskopii a tímto způsobem provést vyšetření.Před plánovanou operací žlučníku v roce 2012 bylo rozhodnuto, že nejprve se vyšetři nález na plících.5 .12.2011 byl manžel na operaci plic s tím, že se jednalo o malý nádor, který bylo možno beze zbytku odstranit. Pak docházel jednou za tři měsíce na kontroly do nemocnice na plícní oddělení, nebyl v péči žádného onkologa, ani neměl nařízenou žádnou léčbu obvyklou při rakovině. Výsledky kontrol vždy byly dobré. Naposledy byl na kontrole v červnu 2012, opět byly výsledky dobré, ani neprováděli kontrolu krve. V této době měl problémy se zažíváním, které jsme přičítali neodoperavému žlučníku. Problémy se zažíváním se stupňovaly, stejně tak i únava, 7.9.2012 se manžel na tyto problémy informoval u lékařky, vyšetření na sonu prokázalo množství metastáz v břichu, byl ihned převezen do nemocnice, 14.9.2012 zemřel. Řeším problém, zda byla manželovi poskytována potřebná péče, potřebné vyšetření, jaké vyšetření mohlo včas odhalit vznik metastáz, zda mohlo dojít od posledního vyšetření v červnu kdy bylo údajně vše v pořádku, k tak rapidnímu zhoršení. Před operací byl nález 4 léta v klidu a bez problémů a po operaci manžel žil jen 9 měsíců. Je to mnoho otázek na které nenalézám odpověď a které mi nedopřávají klidu. Mám pocit, že jsem si měla zajistit více informací o této nemoci. Děkeji za pochopení a za odpověď.
Na tento komentář reaguje MUDr. Martin Wald, Ph.D. [6],
Tento komentář reaguje na Božena Indruchová [5]
0
6MUDr. Martin Wald, Ph.D. 8. 2. 2013 8:21:19
Vážená paní Indruchová,

zcela chápu Vaši nejistotu zejména z pohledu, že byste chtěla vědět, zda při jiném léčebném postupu Vašeho manžela by se situace vyvíjela jinak. Na to ale nelze odpovědět, protože takový postup nelze zopakovat. Medicína pracuje z hlediska rozhodovacích procesů „pouze“ na základě zkušeností. Nemůže s pacientem zopakovat léčebný „experiment“ a může se tedy pouze na základě předchozích zkušeností domnívat, že zvolený postup je v daném případě a u konkrétního pacienta optimální.

Nádory plic (je jich více typů) jsou ve chvíli, kdy se zachytí na rentgenu, ve vysokém procentu již „nevyléčitelné“ (o vyléčitelnosti v absolutním smyslu slova nemůžeme vůbec mluvit), protože mohou již být postiženy lymfatické uzliny, ze kterých se nádor někdy dříve, někdy později může dále šířit.

Mimo to, u různých typů nádorů je možno nebo nemožno využít další onkologickou léčbu, protože nádorové buňky mohou být resp. nemusí být k např. chemoterapii nebo záření citlivé.

Jak vidíte, je to složitý problém a to jej popisuji jen ve zcela obecné rovině, protože nemám dostatek informací.

Jediné, co bych Vám mohl doporučit, abyste navštívila příslušného plicaře, který manžela léčil a věc s ním probrala. Jen od něgho můžete dostat uspokojivé odpovědi na Vaše otázky.

Nádor plic je u můžů nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění.

S pozdravem
Za redakci www.anamneza.cz
MUDr. Martin Wald, Ph.D.
Na tento komentář reaguje Božena Indruchová [7],
Tento komentář reaguje na MUDr. Martin Wald, Ph.D. [6]
0
7Božena Indruchová8. 2. 2013 11:01:18
Vážený pane doktore,

je vidět, že chápete jakým problémem se trápím a jsem Vám vděčná za Vaši odpověď i radu. Navštívím paní doktorku, kteá manželův stav po operaci kontrolovala, takové řešení je nejlepší. Ve stresu, který prožívám, mne to vůbec nenapadlo.
Velmi si vážím Vašeho lidského přístupu. Přeji Vám všechno dobré. B. Indruchová
0
8Renata13. 2. 2013 8:52:00
Dobrý den,
moje maminka má bronchogenní karcinom levého dolního laloku, spinocelulární, T2a,N0,M0.Je po stereotaktické radioterapii na Cyberknife v Ostravě.Na kontrole po 1,5 měsíci na plicním oddělení je výrazná regrese Tu nálezu, t.č. nejsou známky recidivy nádorového onemocnění.Jde na kontrolu v květnu.Nebyla jí nařízena další onkologická léčba,pouze sledování.Je to obvyklý postup nebo se mám obrátit na nějakou onkologii?
Děkuji
6
9renata15. 2. 2013 9:22:45
Dobrý den,
moje maminka má bronchogenní karcinom levého dolního laloku, spinocelulární, T2a,N0,M0.Je po stereotaktické radioterapii na Cyberknife v Ostravě.Na kontrole po 1,5 měsíci na plicním oddělení je výrazná regrese Tu nálezu, t.č. nejsou známky recidivy nádorového onemocnění.Jde na kontrolu v květnu.Nebyla jí nařízena další onkologická léčba,pouze sledování.Je to obvyklý postup nebo se mám obrátit na nějakou onkologii?
Děkuji
0
10Alena 3. 8. 2013 0:06:43
Dobrý den, můj manžel měl nález C34.9 .Susp.Tu plic,hilová a mediastinální lynfadenopatie,meta do mozku ,vlevo bronchus deformován a zúžen,obalen patolog.masami,výrazně deformován bronchus dolního laloku.Zvětšené bifurkační uzliny vytvářejí paket vel.40*27*50 mm,v dolním poli vlevo v S10 je tlustostěnné ložisko z rozpadem.Tumor široce nasedá na hrudní stěnu.Před 2 lety duodena. Byl obeznámen s postupem léčby,se kterou nesouhlasil. Po 7 dnech zvracel čirou krev (hodně krve) .Chtěla bych vědět ,jestli příčina smrti mohl být prasklý vřed ,nebo proč tak hodně zvracel krev,ohledán byl Ca plic.Děkuji
0
11Petr Jonáš13. 8. 2013 23:21:43
Dobrý den, již 3 dny se po probuzení nemohu zhluboka nadechnout pro bolest na hrudi. Později bolest odezní, a vrací se pouze při chůzi. Pracuji fyzicky, a pri práci bolest necítím. Otec zemřel na rakovinu hrtanu. Mám navštívit lékaře? Je mi 39 let. Děkuji za odpověď.
0
12vera4. 1. 2014 19:07:19
muj synje diabetik 1.stale vysokym cukrem je mu 30 let diabetikem od 24 let vykaslava krev , vysmrkava krev muze to byt rakovina plic moje matka zemrela na rakovinu plic ,otec na rakovinu zaludku a ja jsem po rakovine dělohy dekuji za odpoved
0
13Mara9523. 1. 2014 13:24:14
Dobrý den chtěl bych se zeptat mam tátu a ma nador zhoubný ve velkém rozsahu na plici myslíte ze chemoterapije mu pomůže??
0
14Jana28. 4. 2014 13:50:14
Mara95, nepomuze, muze ho nacas znicit. Však tata bude mit naruseny po chemoterapii zdrave bunky a rozjedou se metaztaze do ostatních organu...ve vetsim mnozstvi. Takova je bohužel pravda, moje maminka zemrela na rakovinu plic před 4 mesici a marodila dva roky...
0
15Pepa22. 7. 2014 17:13:22
Dobrý den, mohu se zeptat, je mi 16 let a posledni rok kouřím cca. 5 cigaret denně. Posledních 7 dní mě začlo bolet na hrudi na levé straně. Před dvěma měsíci jsem byl na RTG plic jen tak pro kontrolu a nic tam nebylo. Je možné že během dvou měsíců se mohla vytvořit rakovina?
Děkuji
Na tento komentář reaguje Honza [16],
Tento komentář reaguje na Pepa [15]
0
16Honza22. 7. 2014 17:31:10
zdar pepo,

nejsem sice lekar, ale rakovina neni zalezitosti jednoho mesice... Alespon co vim. Takze snad ne.

jan
0
17pepa22. 7. 2014 18:49:38
Dobrý den a myslíte že je možné po roku kouření a v 16 letech mit rakovinu plic?
Děkuji
Na tento komentář reaguje Jana [18],
Tento komentář reaguje na pepa [17]
0
18Jana24. 7. 2014 10:13:28
Mozne je všechno, ale nemyslim si, ze ve Tvem pripade se jedna o rakovinu. Rakovina plic, není jen zalezitosti kuraku, muzou ji onemocnět i pasivni kuraci.
0
19nikol21. 10. 2014 22:24:55
Dobrý den, na CT plic byl potvrzen solitární uzel v levé plíci, hilová lynfadenopatie, vedlejší nález bohatý žlázový parenchym prsou, vpravo asymetricky patrná nodulita ve VK. Byla jsem tak vyděšená, že jsem přestala lékařku vnímat, mohli by jste mi prosím laicky vysvětlit, co mám vlastně za nemoc a zda se jedná o nádor? Popřípadě zda a jak se to léčí? Děkuji strašně moc za informace. Ještě podotýkám, že mne čeká vyšetření PET/CT a taktéž jsem v ten den byla na sono prsou a tam mi řekli, že bulka je v pořádku. Děkuji Nikol
1
20MichalV10. 3. 2015 23:50:52
Dobrý den, měl bych takový dotaz. Jsem kuřákem už kolem 3 let, kouřím tak 4 cigarety denně, o víkendu za jednu noc stihnu tak 1-3 krabičky (tím pádem tak 3-4 krabičky týdně). Před měsícem jsem byl nemocný (horečka a kašel) kašel teď u mě přetrvává už déle jak měsíc, občas jen pokašlávám jako by to byl zlozvyk a někdy kašlu silně. Mám astma, není ho ale potřeba léčit a štítnou žlázu. Už dětství mám problémy se zády, že pokud ležím déle jak hodinu na nerovné posteli, stačí mít jen hlavu trošku zkřiva, tak mě po té bolí záda v jakékoliv poloze co ležím a musím si na určitou dobu např. sednout, abych si mohl lehnout zpříma bez bolesti. Touto bolestí občas provází to, když se silně nadechnu nebo zívám, tak zabolí chvilkově hrudník u toho. Zajímalo by mě, či to kašlání může být příznakem rakoviny. A ještě asi před týdnem mě tak 3 dny při ležení na levé straně těla jakoby píchalo něco u plic nebo tak, nedokážu určit přesně místo. Ale teď už to tak týden nedělá. Jinak problémy s dýcháním nemám, popřípadě váhu si držím stejnou. Kašel při té nemoci jsem léčil nepravidelně kapkama, během toho jsem nepřestal kouřit, jestli jen není potřeba pauza od kouření a brát třeba kapky 3 dny cca dokud se to nezlepší? nebo udělat rtg plic?
5
21Ondrej0415. 12. 2016 19:23:34
Dobrý den, Můj táta začal náhle často kašlat ale nakažený není. Je mu 47 let a kašel trvá už asi 34 dnů. Nikdy nekouřil, ale přesto začal kašlat a občas ho bolí nebo štípne v plicích. Prosím pomocte jestli je to tak špatné aby se to ještě stačilo vyléčit. Děkuji
0
22Anna Častulíková29. 4. 2017 16:07:01
Dobrý den, mám 17 let, ale už asi dva roky mívám kašel, který trvá i dva, tři měsíce než se to troch uklidní. Většinou mívám antibiotika. Od podzima jsem nemocná skoro pořád. Většinou po týdnu, kdy se cítím trochu zdravě, zase zničehonic začnu kašlat a přicházím o hlas. V pondělí doberu jedny antibiotika a hned už mám další. Jedny kvůli zánětu v dutinách a druhé mám zase na kašel. Trochu ho utišuji ditiadenem, který už přestává pomáhat. I když nekašlu tak mně věčně bolí plíce stačí když se víc nadechnu a už je cítím. Někdy bolest přichází zničeho nic. Čeká mně návštěva na plicním. Chtěla bych zeptat, jestli by to mohla způsobovat rakovina plic a jestli by na to na plicním přišli.
1
23Zuzana Kocurová16. 4. 2022 17:04:10
Dobrý den, mohla bych se zeptat, jestli je možné zjistit stadium rakoviny plic? Čekáme teď na všelijaké vyšetření, tak hodně čtu a vše závisí na stádiu.. Jestli se to nějak dá takhle Laicky rozdělit. Dekuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události