Povrchová kandidóza

moniliáza

      Povrchová kandidóza je infekční onemocnění kůže, nehtů a sliznice úst a pochvy, vyvolaná kvasinkami, nejčastěji (v 80-90% ) druhem Candida albicans. Infekce sliznic se běžně nazývá moučnivka (soor). Onemocnění je rozšířeno po celém světě.

 

      Kandidy se vyskytují v malém množství v normálním mikrobiálním osídlení kůže a sliznic asi u 20% populace. Frekvence nosičství se zvyšuje s věkem a v pochvě v těhotenství. Častější výskyt kvasinek na kůži a sliznicích je pozorován také u hospitalizovaných nemocných. Kvasinky přerůstají a způsobují infekci, například když je normální mikrobiální flóra ovlivněna léčbou širokospektrými antibiotiky , nebo při snížení celkové odolnosti organismu nemocí. Onemocnění se rozvíjí obvykle při působení několika faktorů současně.

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      Infekce sliznic. Jsou nejčastějším projevem povrchové kandidózy. Na sliznici se tvoří bílé ohraničené skvrny , které mohou splývat v rozsáhlejší povleklé úseky tvarohového vzhledu. Při kandidóze ústní dutiny se tvoří bílé skvrny na sliznici tváře a na tvrdém patře, které lze setřít. V okolí skvrn je sliznice zarudlá a bolestivá. Tato forma se vyskytuje nejčastěji u kojenců a starých osob nebo u pacientů se sníženou imunitou, včetně nemocných s AIDS. U osob s umělým chrupem vznikají postižené okrsky sliznice pod protézou. Při antibiotické léčbě bývá kandidóza na jazyku. Při postižení pochvy jsou bílé skvrny na zevních rodidlech, v pochvě, a na děložním hrdle . Stav je doprovázen svěděním a bílým výtokem. Poševní kandidóza je častá, zvláště v těhotenství.

      Infekce kůže a nehtů. Kandidóza kůže se vyskytuje v místech vlhké zapářky , v podpaží, tříslech, na hrázi, pod prsy a někdy mezi prsty, u dětí jako „plenková dermatitida“. K infekci nehtového lůžka dochází při častém máčení rukou, zejména u žen v domácnosti, ošetřovatelek a myček nádobí. Povrchová kandidóza postihuje také pyj po styku s ženou trpící poševní kandidózou. Infekce postihuje také ucho. 

      Chronická (vleklá) kandidóza kůže a sliznice. Jde o vzácnou formu kandidózy, která se objevuje v dětství a přechází v přetrvávající nákazu ústní dutiny, kůže a nehtů. Někteří tito pacienti mají poruchu ve funkci bílých krvinek.

Vyšetření

      Pro stanovení diagnózy jsou důležité především příznaky onemocnění. K mikrobiologickému průkazu kandid se odebírají vzorky kůže a nehtů, z ústní a poševní sliznice se odebírá vzorek ze zarudlých míst nebo bílých povlaků seškrábnutím nebo stěrem. Odebraný materiál se dále zpracovává a vyšetřuje mikroskopicky a kultivací. Kultivační nález je vhodné kvantifikovat, zejména u poševní kandidózy. Lze tak rozlišit mezi nákazou a kolonizací (tj. osídlení mikrobem, aniž by došlo k vyvolání onemocnění).

Léčba

      Povrchové kandidózy většinou dobře reagují na místní léčbu přípravky proti houbám (tzv. antimykotika). V léčbě dutiny ústní se osvědčuje nystatin, amfotericin B a mikonazol v gelu nebo v pastilkách. Poševní kandidózu lze úspěšně léčit jedinou dávkou azolových preparátů nebo jeden den flukonazolem nebo itrakonazolem.

      Chronické záněty na prstech se léčí kombinací antimykotické léčby, ošetřováním nehtů a používáním rukavic při práci ve vlhkém prostředí; po umytí rukou se musí pacienti důkladně  osušit. Nejvhodnějším způsobem léčby je pravidelná aplikace azolů; úspěch se však dostaví až po několika měsících.

      Celková léčba (tj. tabletami, které  po spolknutí a vstřebání zažívacím traktem působí v celém organismu) je nezbytná při úporné chronické kandidóze; je nutné ji léčit minimálně tak dlouho, dokud se neztratí  příznaky nemoci. Protože se infekce ráda vrací, podávají se antimykotika  dlouhodobě i po vymizení zjevných příznaků kožní nákazy.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události