Pleuritida

Pleuritida je zánět pohrudnice (pleury). Pohrudnice je blána vystýlající pohrudniční dutinu. Je tvořena výstelkou a vazivovou vrstvou. Má dva listy: (1) nástěnný (parietální) list - pohrudnici, pokrývající zevnitř pevnou hrudní stěnu a (2) útrobní (viscerální) list - poplicnici, pokrývající povrch plíce, s níž pevně srůstá. Za normálních okolností je pohrudniční dutina jen nepatrnou štěrbinou vyplněnou minimálním množstvím tekutiny, umožňující vzájemný posun listů pohrudnice při dýchání.

Nejnápadnějším příznakem pleuritidy je bolest na hrudi, která je typicky spojena s pohybem hrudní stěny; zhoršuje se při hlubokém dýchaní a zejména při kašli. Bolest vzniká při postižení nástěnné pleury. Útrobní pleura je necitlivá.

Kapitoly

Příčiny

Pleuritida může vznikat následkem řady plicních i mimoplicních příčin:

  • Nejčastější příčinou je poškození pleury plicním onemocněním, např. pneumonií - zánětem plic, plicním infarktem - odúmrtí úseku plíce následkem poruchy prokrvení, někdy provázející plicní embolii.

  • Zánět pleury může být následkem přímého vstupu infekce nebo dráždivé chemické látky do pohrudniční dutiny. Např. při amébóze (parazitárním onemocnění tlustého střeva s šířením infekce do jater) vzniká tzv. amébový empyém provalením jaterního abscesu (ohraničeného hnisavého ložiska jater) do pohrudniční dutiny. Pankreatická pleuritida vzniká drážděním pohrudnice při akutním zánětu slinivky břišní.

  • Možnou příčinou pleuritidy je poranění pleury, zejm. zlomeniny žeber.

  • Pleuritida se objevuje následkem přenosu mikrobů, dráždivých chemických látek nebo nádorových buněk krevním oběhem (např. při tuberkulóze, urémii - selhání ledvin, karcinomatóze pleury - nádorovém postižení pohrudnice).

  • Méně častý je zánět pleury v rámci tzv. azbestózy - zaprášení plic azbestem, vzácně se objevuje výpotek pohrudniční dutiny následkem léků.

Strukturální změny

Zanícená pohrudnice je obvykle nejdříve oteklá a prosáklá. Pak do ní pronikají zánětlivé buňky krevního původu, zejm. bílé krvinky (leukocyty), a na povrchu pohrudnice se objevuje tzv. fibrin (krevní bílkovina zúčastňující se srážení krve). V pohrudniční dutině se může hromadit zánětlivý výpotek (exsudát). Výpotek se může znovu vstřebat nebo naopak přeměnit ve vazivovou tkáň, což vede k vytvoření srůstů (adhezí) pohrudniční dutiny.

Některá onemocnění, např. tzv. epidemická pleurodynie (virová infekce vyvolaná Coxsackie virem postihující nervy a svaly hrudní stěny), mohou proběhnout bez výrazné tvorby tekutiny a pleuritida zůstává „suchá“. Častější variantou však je pleuritida provázená tvorbou výpotku v pohrudniční dutině; výpotek vzniká průnikem tekutiny bohaté na bílkoviny z krevních cév. Někdy vzniká vazivová přestavba pohrudnice, případně i s ložisky zvápenatělé tkáně, tento proces může nastat i bez předchozí akutní pleuritidy (např. u azbestózy).

Subjektivní příznaky a objektivní nález

Onemocnění začíná zpravidla náhle. Nejvýraznějším příznakem je bolest, od neurčitého nepříjemného pocitu až po bodavou intenzivní bolest. Bolest je buď trvalá zhoršující se při dýchání a kašli, nebo může být přítomna jen při hlubokém dýchání nebo zakašlání.

Bolest vzniká postižením nástěnné pleury (viz. výše). Nástěnná pleura je nervově zásobena mezižeberními nervy a bráničním nervem. Bolest bývá obvykle přesně lokalizována, buď je pociťována nad místem zánětlivého postižení v oblasti hridní stěny, nebo se může promítat do přesně definovaných vzdálenějších oblastí. Tak např.zánět zadní části brániční pleury může vyvolat bolest břicha a napodobovat tak nitrobřišní onemocnění, zánět střední části brániční pleury zásobené bráničním nervem vyvolá bolest krku a ramene.

Dýchání při pleuritidě je obvykle rychlé a mělké, bývá omezená pohyblivost hrudní stěny na postižené straně. Charakteristickým nálezem při fyzikálním vyšetření poslechem je tzv. třecí šelest; je to hrubý, řezavý nebo vrzavý zvuk různé intenzity synchronní s dýcháním, slyšitelný obvykle při výdechu i nádechu. Třecí šelest bývá nejčastěji slyšitelný jen během prvních 24 až 48 hodin po vzniku onemocnění a vymizí po vytvoření zánětlivého výpotku.

Po vzniku výpotku obvykle ustupuje bolest a při fyzikálním vyšetření nacházíme ztemnělý poklep a oslabené dýchání. Velký výpotek může výrazně omezovat dýchání a vyvolat nebo zhoršovat dušnost (subjektivní pocit namáhavého dýchání), zejména při závažnějším primárním plicním onemocnění.

Stanovení diagnózy

Suchá pleuritida se snadno diagnostikuje podle charakteristické bolesti a třecího šelestu. Rentgenové vyšetření hrudníku má u suché pleuritidy jen malý význam, protože zánět samotné pleury se na snímku neprojeví. Přítomnost akutního zánětu pleury podporuje nález zpravidla malého pohrudničního výpotku.

Pleuritidu je nutné odlišit od ostatních stavů provázených bolestí na hrudi: zánětu mezižeberního nervu (interkostální neuritidy), akutního srdečního infarktu, zánětu osrdečníku (perikarditidy), pneumotoraxu (přítomnost vzduchu v pohrudniční dutině) či úrazů hrudní stěny.

Léčba

Při suché pleuritidě i výpotku pohrudniční dutiny je nezbytná léčba základního plicního onemocnění (pneumonie, plicního infarktu) i ostatních příčinných chorob.

Bolest na hrudi můžeme zmírnit běžnými analgetiky (léky tlumícími bolest, např. Ibalginem, Paralenem, Alnagonem). Důležitá je dechová rehabilitace, nemocného nutíme zhluboka dýchat a odkašlávat. Při objemném výpotku pohrudniční dutiny provádíme jednorázovou hrudní punkcí či dlouhodobou hrudní drenáží (viz. článek Pleurální výpotek). Při poranění hrudní stěny zmírníme bolest zpevněním hrudní stěny lepícími páskami (tzv. taping) nebo převazem celého hrudníku elastickým obinadlem.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Karel Černý14. 10. 2014 11:02:23
Dobrý den,
je možná příčina vzniku pleuritidy dlouhodobá fyzická zátěž, v mém případě konkrétně běh. Po 3hodinovém běžeckém závodě registruji výše uvedené příznaky. První den byl dokonce hrudník citlivý na dotek, nyní bolest ustupuje a projeví se jen při hlubokém dýchání či kašli.

Děkuji
Karel Černý
karel.cerny@volny.cz
Na tento komentář reaguje Anamneza.cz [2],
Tento komentář reaguje na Karel Černý [1]
0
2Anamneza.cz14. 10. 2014 18:33:07
Vážený pane,
s největší pravděpodobností běh příčinou pleuritidy není. Pokud máte bolest na hrudi v souvislosti se zátěží, bylo by rozumné navštívit pneumologa a nechat se podrobněji vyšetřit.
S pozdravem
Doc.MUDr.Martin Wald
0
3sirmar@seznam.cz11. 4. 2018 16:27:20
Dobrý den, v prosinci mě začalo ostře bolet lýtko, ale jinak, než když je
natažené ze sportu, spíš jako zánět a hodně jsem kulhal. Potom mě najednou chytla pravá ledvina,
ostrá bolest, nemohl jsem ležet, ani sedět, každý nádech,byl jako bodnutí nožem. Pak mě
začala bolet i levá ledvina, ale míň. V nemocnici sono, krev, moč i CT v pohodě, až na tu zánětlivost,
ale při další návštěvě i zánětlivost v normálu. Postupně jsem se zlepšil, i když jsem to trochu cítil
stále. Po měsíci normálního fungování se objevila ostrá bolest na srdci, hlavně při nádechu a vrátila se bolest ledvin, hlavně když ležím.
V nemocnici Rentgen i krev v pohodě, jen malá zánětlivost. bral jsem antibiotika a Dimexol, trochu jsem se
zlepšil, ale stále jsem cítil, jak se mě to stěhuje po těle,
chvíli mě bolela pravá ledvina, pak na srdci, pak levá ledvina a levý bok. Po měsíci fungování jsem opět cítil ostrou bolest pod pravým žebrem, která zasahovala k pravé ledvině. V nemocnici mě diagnostikovali plicní embolii s plicním infarktem v pravém plicním laloku. Po hospitalizaci jsem již doma a beru léky na ředění krve. Můj stav se sice zlepšuje, ale stále cítím ty samé příznaky, jako od začátku mých problémů, pnutí, nebo slabé píchání v pravém boku, které se stěhuje po těle, do pravé části zad, potom do levé části zad, na hrudník, atd. Mohu mít zzánět pohrudnice?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události