Paličkovité prsty

Paličkové prsty, pachyakrie

Jde o rozšíření posledních článků prstů, a to na noze či ruce. Nehet má tvar hodinového sklíčka a je sférický. Způsobuje je pravděpodobně otevření cévních spojek mezi systémem tepen a žil. Vyskytují se kvůli nedostatečnému oběhu s vrozenými vadami srdce i chronických onemocnění plic. Paličkovité prsty se objevují až po dlouhodobé nemoci.

Trápí také pacienty s jaterními nemocemi, ale nezřídka se objevuje i při nádorech, neboť kvůli vypuštěným postupkám může nádor ovlivnit i vzdálená místa (například paraneoplastický syndrom). Jako paličkovité prsty označujeme zvětšení koncových článků prstů s vymizením úhlu nehtového lůžka. Často nacházíme nehty tvaru hodinového sklíčka a vlnění nehtu při pohmatu (tzv. fluktuaci). Nálezy u paličkovitých prstů se různí, což patrně souvisí s rychlostí jejich vzniku. Bylo zjištěno, že paličkovatění prstů je spojeno se změnami cév nehtového lůžka. Vlásečnice nehtového lůžka lze pozorovat v mikroskopu po kápnutí speciálního imerzního oleje; metoda se nazývá kapilaroskopie.

Paličkové prsty bývají někdy vrozené a nejsou spojeny s žádným onemocněním.

Jindy mohou být sekundárním doprovodným znakem mnoha chorobných stavů, mimo jiné při vrozených srdečních vadách s cyanózou (viz. článek) a u některých plicních onemocnění (nádorů plic, chronických zánětů průdušek v rámci tzv. bronchiektázií - viz. článek). Paličkovité prsty se obvykle nevyskytují u nemocných s chronickou obstrukční chorobou dýchacích cest nebo s chronickou plicní tuberkulózou. Rozvoj paličkovitých prstů u těchto pacientů může vyvolat podezření na vznik nádoru.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události