Pálení žáhy

pyróza

      Téměř každý člověk měl alespoň jednou nějakou lehčí formu pyrózy, především po těžkém, tučném jídle a několika sklenkách alkoholu. Většinou se omezuje na nepříjemný pocit v horní části břicha a na kyselou chuť v ústech, které opět po několika hodinách bez dalších příznaků zmizí. Mnoho lidí trpí častým pálením žáhy. Pálení žáhy, resp. kyselé říhání je charakteristickým příznakem takzvané regurgitace (zpětný tok žaludečních šťáv). U postižených se téměř při každém říhnutí nebo shýbnutí dostane malé nebo i větší množství žaludečních šťáv (kyselina solná) do jícnu. Protože ten na rozdíl od žaludku neTuto zvláštní bolest, popisovanou pacienty jako pálení či tlak za dolní částí hrudní kosti, vyvolává podráždění jícnu zpětným proniknutím kyselého obsahu do žaludku.

Čas od času postihne pálení žáhy zřejmě každého, avšak jestliže na tuto bolest trpíte pravidelně, na vině zřejmě bude refluxní choroba jícnu. V případě regurgitace se žaludeční šťávy vrátí až do úst, a pokud se tak stene v noci, je to nebezpečné, neboť hrozí, že obsah žaludku zateče do dýchacích cest.

Refluxní chorobu doprovází noční kašel, astma či chrapot a nezřídka jsou pacienti také postiženy vysokou kazivostí zubu, neboť na sklovinu negativně působí kyselé pH.

Pálení žáhy trápí postižené především po konzumaci smažených či tučných jídel, alkoholu, kávě, ale také kvůli kouření. Častěji postihuje těhotné ženy nebo obézní lidi a někdy se objevuje především při poloze vleže.

Riziko pyrózy sníží opatření jako nejíst na noc, stejně jako si nejít lehnout po jídle i vyvarování se kávy a alkoholu. Pomoci mohou také antacida, což jsou léky, jež snižují kyselost žaludku a chrání jícnovou sliznici. Jestliže vás trápí pálení žáhy často, doporučujeme endoskopické vyšetření. Při něm je endoskop zaveden přes ústa až do jícnu, a gastroenterolog si tak může prohlédnout jícnovou sliznici.

Vyhledat lékaře je důležité, protože refluxní choroba jícnu způsobuje kromě zánětů a vředů Barretův jícen, kvůli kterému pak stoupá riziko vniku nádoru.ní chráněn odolnou vrstvou hlenu, bývá žaludečními kyselinami rozleptáván. U 10 % pacientů se vyvine zánět jícnu (esophagitis).

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      U chronického pálení žáhy bývá často zcela ochablý sval, dolní svěrač jícnu (sfinkter),  který odděluje žaludek od jícnu. Sfinkter za normálních okolností zamezuje vyrovnávání tlakových rozdílů mezi horní částí břicha a hrudníkem. Je-li tlak v břišní oblasti příliš vysoký, např. kvůli příliš těsným šatům nebo kvůli těhotenství, anebo je-li sníženo svalové napětí sfinkteru např. působením léků, může kyselý obsah žaludku vystoupat do jícnu. Stejně tak může být příčinou infekce nebo anomální poloha žaludku. Taktéž psychická zátěž, především pocity frustrace a hněvu, mohou mít za následek pálení žáhy.  
      Mimo to na vyvolání choroby působí:

 • shýbání, ležení
 • alkohol, zvl. sladká vína
 • kouření
 • káva, černý čaj, koka-kola, energetické nápoje
 • ledové nápoje
 • smažené a tučné pokrmy
 • luštěniny, uzené, citrusové plody
 • silně kořeněné pokrmy (tvorba žaludečních šťáv je nadmíru povzbuzena)
 • rychlá, hltavá jídla (polyká se příliš mnoho vzduchu)
 • stres
 • nadváha
 • těhotenství

Průběh

      Potíže se většinou dostavují v pravidelném intervalu po jídle: pálivý pocit za hrudní kostí, kyselé říhání nebo lehká až středně těžká nevolnost se zvrácením malého množství potravy. Krom těchto denních potíží trpí mnoho lidí také nočním pálením žáhy. Těmto pacientům hrozí větší nebezpečí, že se vyvinou komplikace. V noci, vleže, je doba kontaktu kyseliny a jícnu delší a kyselina tak může způsobit větší škody. Kromě toho může kyselý obsah žaludku přetéci z jícnu do průdušnic a průdušek a vést tak ke chronickému kašli. V každém případě byste měl/a s pomocí lékaře zavčas objasnit příčiny své pyrózy a nechodit k lékáři teprve, když se objeví komplikace. Jelikož se příznaky pyrózy (bodavá bolest za hrudní kostí) mohou podobat příznakům při srdečním záchvatu, musí lékař oba stavy odlišit. Osobám se  srdečním onemocněním nebo s vysokým krevním tlakem hrozí zvýšené riziko srdečního záchvatu, a měly by proto při potížích co nejrychleji vyhledat lékaře.

Následky

      Neléčené pálení žáhy může mít pro zdraví vážné následky. Mnoho pacientů s pyrózou trpí zánětem jícnu. Pyróza může také být projevem trvalé poruchy funkce sfinkteru, tzv. refluxní choroby jícnu. Stoupá rovněž riziko vzniku vředů, rakoviny jícnu nebo hrtanu - proto jsou doporučovány pravidelné preventivní prohlídky.

Rozpoznání/vyšetření

      Za účelem vyjasnění příčiny vzniku pyrózy a zabránění pozdějším komplikacím se pacientům s chronickým pálením žáhy doporučuje:  

Gastroskopie
      U gastroskopie je do žaludku jícnem vsunuta tenká, ohebná trubička, na jejímž konci se nachází malá kamera a nepatrné kleštičky (gastroskop). Na monitoru je možné sledovat stav jícnu, vrátníku a žaludeční sliznice. Zpravidla se navíc kleštičkami provádí  odběr vzorků sliznice, v nichž pak histologická laboratoř zjišťuje přítomnost rakovinových buněk a původců infekcí.  

Měření pH 
      Nosem se do jícnu zavede malá sonda měřící kyselost. Údaje, jež nasbírá, jsou 24 hodin zaznamenávány malým přenosným počítačem.  

Rentgenové vyšetření
      Po požití kontrastní látky (bariumsulfatový roztok) může být sledován obsah a funkce žaludku a jícnu. Lékař vyvíjí tlak na pacientův žaludek a přitom pozoruje, kolik kontrastní látky stoupá do jícnu. Tímto způsobem může přímo zjistit, jak „těsný“ je sfinkter. 

Vyšetření srdeční funkce
      Jelikož se příznaky pyrózy (bodavá bolest za hrudní kostí) mohou podobat příznakům  při srdečním záchvatu, musí být oba stavy spolehlivě odlišeny. S tím cílem může být provedeno vyšetření srdeční činnosti, zejména u pacientů, kteří mají srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Léčba

Při léčení pyrózy stojí na prvním místě obecná, nelékařská opatření:

 • snížit nadváhu
 • vyhnout se tučným pokrmům a rychlým jídlům
 • jíst více (alespoň 5 denně) malých, nízkotučných jídel bohatých na bílkoviny
 • jíst lehce stravitelné pokrmy 
 • pít méně alkoholu a méně kouřit
 • nenosit těsné šaty
 • dostatečně se pohybovat
 • večer nepožívat žádná těžko stravitelná jídla a sladkosti
 • ponechat mezi posledním jídlem a uložením se k spánku minimálně 3 hodiny
 • zajistit lehce sešikmenou polohu lůžka se zvýšenou hlavou, např. prostřednictvím špalíků podložených pod předními nohami postele
 • při stresu nebo duševních problémech: využít psychoterapie a/nebo autogenního tréninku, resp. uvolňující meditace.  

K léčbě pyrózy jsou k dispozici různé léky:

 • Prostředkem první volby bývají většinou takzvaná antacida (k dostání v lékárnách). K této skupině „neutralizátorů kyselosti“ patří např. zažívací soda a různé sloučeniny  hořčíku a hliníku s ochranným účinkem na sliznici. Rychle působící antacida by měla být aplikována po jídle a před spánkem, když je tvorba kyseliny nejvyšší.
 • Léky ze skupiny tzv. H2 antihistaminik (např.  ranitidin nebo  famotidin) potlačují tvorbu  žaludeční kyseliny. Vzhledem k dlouhé době působení jsou ideální pro pacienty s nočním pálením žáhy.  
 • podobně působí inhibitory protonové pumpy (např. omeprazol).
 • Léky ze skupiny prokinetik (taktéž k dostání pouze na předpis) podporují činnost zažívacího traktu a urychlují vyprazdňovíní žaludku a střeva (metoklopramid aj.).  

      Důležité je, abyste si dal/a  v otázce dávkování a nejvhodnější  doby aplikace poradit od svého lékaře nebo lékárníka.

Důležité upozornění

      Lékaře byste měl/a každopádně vyhledat v případě, když do dvou týdnů nedosáhnete žádného úspěchu dodržováním všeobecných opatření, jako např. změnou způsobu života nebo vlastní medikací s použitím antacid.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události